Celý případ však také podle něj ukazuje, že je nutné přijmout nová pravidla pro řešení potíží velkých nebankovních finančních společností a zlepšit nad nimi dohled.
Bernanke připomněl, že AIG bylo nutné zachránit kvůli systémovému ohrožení celého finančního sektoru, protože její potíže přišly hned po zářijovém vyhlášení bankrotu investiční banky Lehman Brothers, který eskaloval finanční krizi. "Dá se říci, že její krach by měl za následek globální finanční rozvrat toho typu, jaký se odehrál ve 30. letech, s katastrofálními dopady na produkci, příjmy a zaměstnanost," řekl Bernanke v projevu k výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů USA.
Případ AIG však podle šéfa Fedu ukazuje naléhavou potřebu nových procedur pro systémově důležité nebankovní finanční firmy. "Situace AIG také ukazuje potřebu silného, účinného a konsolidovaného dohledu nad všemi systémově důležitými finančními firmami," řekl.
Potřebu ustavit nový úřad pro dohled nad nebankovními finančními společnostmi, jejichž bankrot by mohl ohrozit finanční systém, vyjádřil na dnešním slyšení ve sněmovně i ministr financí Timothy Geithner. Kongres by podle něj měl schválit legislativu, která vládě umožní takovou instituci vybudovat.
Vláda poskytla první balík pomoci AIG v polovině loňského září a tato pomoc zatím dosáhla 180 miliard dolarů. Již to samo vyvolalo nelibost veřejnosti, která se ještě vystupňovala, když tento měsíc vyšlo najevo, že AIG proplatila zaměstnancům prémie v sumě 165 milionů dolarů.
Benanke k aféře s prémiemi řekl, že se snažil tyto platby zastavit, právníci jej však před tím varovali. Takový zásah by prý mohl vést k tomu, že platby by nakonec byly dvakrát až třikrát vyšší. Kongres chce nyní zjistit, zda vláda Baracka Obamy o těchto prémiích předem věděla a proč proti nim nezasáhla.