Vzpomínkový seriál: Václav Havel a ženy - Olga
Olga a Dáša - dvě manželky a osudové ženy Václava Havla výrazně ovlivnily život patrně nejvýznamnějšího českého politika. Nejprve se podíváme na Havlovo první manželství, které ukončila až smrt Olgy v roce 1996.
Olgu Šplíchalovou poznal Havel ve svých sedmnácti letech v pražské kavárně Slavia. Na bystré, svérázné a o tři roky starší ženě ho zaujalo i to, že pocházela na rozdíl od něj z dělnického prostředí. Pracovala třeba jako tovární dělnice u Bati, účetní nebo prodavačka. Havlovi však zaimponovala i její přirozená hrdost a energičnost. V lecčems se sice podobala Havlově matce, ta ale mladé žižkovské děvče s prořízlou pusou, proletářskými kořeny a chatrným vzděláním neměla příliš v lásce. Až na smrtelné posteli prý uznala, že si Havel vybral dobře.
Olgo? Olgo!
Olga byla Havlovou životní jistotou. Stála při něm v dobrém i zlém, včetně jeho několikaletého věznění. A povahově jej doplňovala. Od doby, co se poznali, chodili všude spolu - vzniklo mezi nimi nerozdělitelné pouto. Jejich vzájemná závislost se dostala na přetřes i na veřejnosti, neboť se později tradovalo, že když se jednou Václav Havel ztratil v lese v blízkosti Hrádečku, chodil sem a tam a volal: "Olgo!"
Po revoluci se stala Olga první dámou, čehož se rozhodla využít především v oblasti charity a dobročinnosti. Doktoři jí však odhalili nádor na mozku a závažné onecmocnění jí postupně zcela paralyzovalo. Podstoupila chemoterapii, její stav se však zhoršoval dál. V lednu 1996 pak Olga zemřela.
Na dny před její smrtí vzpomínal Havel takto: "Poslední měsíce už nevycházela z domu nebo byla v nemocnici. Pokoušel jsem se jí povzbuzovat, říct jí tu a tam něco milého, ale okamžitě vždycky poznala, proč to dělám a řekla mi, abych si to nechal od cesty. My jsme neměli moc ve zvyku říkat si milé věci. Věděli jsme, že jsme tak pevně spolu svázáni a na sobě závislí, že to ani snad nejde devalvovat jakýmkoli komentářem." Havlovi navždy odešel nejbližší spojenec. A také velmi tolerantní manželka.
Mimomanželské vztahy, zn. tolerované
Olga to se svým chotěm neměla vždy úplně snadné. Musela mu tolerovat různé výstřelky. I Havel měl své drobné osobní nedostatky. Byl to zkrátka taky jen člověk, navíc muž, který měl slabost pro něžnější pohlaví.
Mezi jeho přáteli byly jeho zálety veřejným tajemstvím. Olga se v bezdětném manželství postupně stávala spíše Havlovou partnerkou než milenkou a poskytovala Havlovi především zázemí a jistotu.
Vášeň hledal Havel jinde. Třeba u Anny Kohoutové, bývalé manželky Havlova přítele, dramatika Pavla Kohouta. Další jeho známostí se stala psycholožka Jana Vodňanská, ke které se Havel po návratu z vězení přišel svěřit s delikátním problémem. Během svého pobytu za mřížemi si do té doby věrná a Havlova milostná vzplanutí trpělivě snášející Olga našla také známost! Divadelní herec Jan Kašpar jí vozil autem, pomáhal spravovat Hrádeček, až mezi nimi přeskočila milostná jiskra.
Havel tím byl po návratu z věznice absolutně vykolejený. Zatímco se svými nevěrami se smířit dokázal, ale dělit se s někým o Olgu? Na to nebyl připraven. Díky vztahu s Vodňanskou však na čas vznikl delikátní čtyřúhelník.
Po listopadu 1989 se zájem o Havla ze všech stran zmnohonásobil. Z prezidenta se stala celebrita a tak se ocitl i v obležení žen. Ještě za života své první manželky však Havel navázal druhý, osudový vztah - s herečkou Dagmar Veškrnovou. Olga o tom věděla, nijak ale nezasáhla. Dáša se pak po její smrti stala Havlovou druhou manželkou.