Rumuni tábořící v Česku: Z Husince se musí vystěhovat!
AKTUALIZOVÁNO - VIDEO/FOTOGALERIE: Možná až tisíc rumunských Romů míří do Prahy! A to nejen z Rumunska, ale z celé Evropy. V Husinci u Prahy, kam se ve čtvrtek přesunuli, je jich zatím asi 50. Zřejmě se však budou muset přemístit! Kam půjdou?
Asi padesátka rumunských Romů poklidně vegetuje na soukromém pozemku v Husinci u Prahy. Ne asi na dlouho. Jelikož na místě panují nedostačující hygienické podmínky, budou muset Romové louku opustit.
Obec romským táborníkům nabídla pronájem mobilní toalety, Romové to ale odmítli údajně kvůli nedostatku peněz. Starostka obce Marie Těthalová požádala policii, aby pozemek, na němž Romové kempují, do nedělního poledne vyklidila. Přitom ještě odpoledne vedení Husince tvrdilo, že je obec ochotna zajistit cisternu s pitnou vodou a mobilní záchod a náklady až zpětně vymáhat po majiteli pozemku.
"Nikdo neví, jak dlouho tu Romové budou, náklady by se mohly vyšplhat do statisíců. Vzhledem k obtížnosti komunikace s panem majitelem mám strach, že bychom ty finance vymáhali zpět dost těžko," řekla Těthalová.
Zda se Romové vůbec budou muset od Vltavy stěhovat, však zatím není jisté. Uřeky nadále zůstávají. "Zasahovat bez soudního rozhodnutí a vykazovat ty osoby nemůžeme," řekla policejní mluvčí Štěpánka Zatloukalová. Důvodem k zásahu na soukromém pozemku by podle ní mohlo být pouze ohrožení zdraví a životů lidí. K ničemu takovému však podle ní zatím v romském ležení nedochází. Policisté by proto podle ní nyní mohli pouze asistovat, kdyby měla romský tábor vyklidit například obecní policie.
Olaští Romové z Rumunska se podle svého tvrzení přijeli do Česka modlit za vážně zraněného syna romského barona. "Když se bude léčit měsíc, tak zůstaneme měsíc. Peníze pro nás nejsou problém," řekl jeden z Rumunů tábořící v Husinci u Prahy.
Ve čtvrtek večer se v Husinci u Prahy utábořili na pozemku, který patří Povodí Vltavy. V pátek v podvečer se pak přemístili na vedlejší soukromou louku. Tu jim nabídl k užívání jeho vlastník. Na pozemku povodí se totiž nedá tábořit, protože je od povodní v roce 2002 neudržovaný.
V romském ležení byl v neděli dopoledne naprostý klid. Na místě, kde tráví noc zhruba 50 lidí, bylo jen několik aut a málo lidí, hlavně žen. Na situaci dohlížejí čtyři policisté. Romové zřejmě odjeli na nákupy nebo za zraněným mladíkem do nemocnice.
Okolo jejich tábořiště se během teplého dne pohybuje mnoho lidí, zejména cyklistů, kteří využívají kolem vedoucí stezku. "Věděl jsem, že tu mají tábor, ale překvapilo mě, že jich je tu jen pár. Rozhodně však pro mě nejsou důvodem, abych jezdil jinudy," řekl jeden z cyklistů.
Situaci v romském tábořišti si v sobotu přišlo prohlédnout přes deset aktivistů krajně pravicové Dělnické strany. Jejich návštěva za asistence desítek policistů včetně členů antikonfliktního týmu i zásahové jednotky se psy se však obešla bez jakýchkoli incidentů. Extremisté po několika desítkách minut odešli. Jednoho z nich, který byl celostátně hledaný si však na svou služebnu odvezli policisté.
Názory místních
"Nejsem z těch lidí u Vltavy nadšený, ale když vidím ty podmínky, je mi špatně. Vím, že obec je v tom nevinně, ale jeden nebo dva záchody by jim tam dát měla. Nevidím do obecního rozpočtu, ovšem mám pocit, že nějaká koruna na to, by se tam našla," řekl jeden z místních, který nechtěl uvést jméno.
Ojedinělé však nejsou ani ohlasy, které rozhodnutí obce podporují: "Starostku chápu, pozval si je sem majitel, tak ať to zařídí. Zatím jsou klidní, ale mám obavu, kdyby přijeli další," řekla jedna z žen.
Chtěli sekat, ale zlomila se jim kosa. Pomůže obec?
Romové, jak slíbili, si v pátek ráno zakoupili kosu a chtěli louku pokosit. Při druhém seknutí se jim však nová kosa zlomila. Podle reportéra Blesk.cz, který je na místě, se louku snažili pokosit alespoň 'zbytkem' kosy. Starostka Husince Marie Těthalová původně objednala firmu, která louku měla v pátek navečer posekat za částku 5 tisíc korun. Tu ale zde tábořící Rumuni odmítli zaplatit s tím, ze je to pro ně moc peněz. Louku dál sekali zlomenou kosou.
Zhruba v půl šesté se začali přesunovat na soukromou, neposečenou louku.
Na místě je podle reportéra Blesk.cz momentálně 11 automobilů luxusních značek (Mercedes, BMW) a asi čtyřicet lidí. Mezi auty jsou postavené stany a pobíhají tam děti. Většina lidí polehává na dekách, muži se hloučkují a debatují. Jedno z aut je převrácené na bok a podepřeno několika latěmi.
Na místě zůstává několik policistů, kteří situaci - velice poklidnou - monitorují. V půl čtvrté odpoledne dorazili do Husince také čtyři členové antikonfliktního týmu, kteří s Rumuny domlouvali podrobnosti ohledně sekání louky.
Do Česka míří další příbuzní
Romové, původně pocházející z rumunského okresu Vilcea, se do Prahy sjeli nejen z Rumunska, ale i z Německa, Dánska a Francie, kde členové olašského klanu pobývají.
Momentálně je jich v Česku asi 130 a podle informací přímo od Romů se jich do Česka chystá ještě až tisíc! Otec nemocného chlapce Robinson Dimofte vládne v Rumunsku 1500 lidem a další členové klanu jsou roztroušeni po celé Evropě.
Reportér Blesk.cz, který se do Husince u Prahy vypravil, na místě zjistil, že podle neoficiálních informací policie se sem chystá asi stovka lidí.
Modlitba za baronova syna
Romové se do Prahy sjeli před týdnem, aby se mohli modlit za uzdravení sedmnáctiletého syna romského barona, který se téměř utopil při koupání ve Staré Boleslavi. Chlapec jménem Ion Miclescu nyní již druhý týden leží ve Vinohradské nemocnici a jeho stav je podle aktuálních informací i nadále kritický.
"Pacientovi musí být nadále poskytována ventilační podpora. V důsledku selhávání ledvin je dialyzován. Mladík již není udržován v umělém spánku, ale stále u něj přetrvává hluboké bezvědomí. Po neurologické stránce zatím u pacienta neprobíhají žádné odezvy," informovala nás tisková mluvčí nemocnice Jana Jelínková. "Rodina navštěvuje pacienta každý den a je v úzkém kontaktu s ošetřujícími lékaři. Rodina má o stavu pacienta detailní informace," dodává Jelínková.
Mladík není pojištěný a každým dnem nabíhá dluh 80 - 100 tisíc za jeho léčbu. Po jeho propuštění hodlá nemocnice zaslat chlapcovým příbuzným fakturu s celkovou částkou a čekat na její zaplacení. "Řešení finanční otázky léčení, často zmiňované v souvislosti s tímto případem, není v tuto chvíli pro nemocnici prioritní," komentuje to tisková mluvčí nemocnice.
Dočasné útočiště
"Momentálně kempují na našem pozemku, protože tam, kde chtěli být, je spousta náletových dřevin, je tam špatné podloží a vysoká tráva a samozřejmě tam chybí i jakékoliv zázemí," řekla starostka Marie Těthalová. Během noci prý paní starostka nezaznamenala žádné stížnosti obyvatel. "Večer bylo na tom místě 11 aut, zhruba 30 lidí. Říkali mi, že by mělo dalších asi 70 lidí dorazit," podotkla.
"Je odevšaď vyháněj, tak jsem toho využil, protože tam potřebuju uklidit. Tak jsem s nima udělal takovej kšeft, že to tam ukliděj a budou tam," řekl Jaroslav Tříska, majitel pozemku v Husinci, kde měli rumunští Romové původně tábořit. Podle jeho vyjádření došlo k jejich utáboření na obecním pozemku zřejmě nedopatřením. "Maj si vzít mapu a maj si to změřit, čí je to pozemek," okomentoval to Tříska.
Romové slíbili, že si sousední pozemek sami posekají a uvedou ho do obyvatelného stavu. Obec jim v tom však podle paní starostky nemůže nijak pomoci. "Je to soukromý pozemek a my nemáme ani potřebnou techniku. Sice mi večer slibovali, že si dojedou koupit kosu, ale vzhledem ke stavu toho pozemku to asi nebude stačit," řekla Těthalová.
Starostka na místo pozvala i pražské hygieniky, aby místo prohlédli. "Oni tam už od včerejška samozřejmě vaří a podobně, takže je potřeba zjistit, zda tam nedošlo k nějakému znečištění," dodala Těthalová.
Jedná se tak už o v pořadí nejméně čtvrté útočiště, kam rumunští Romové na své kočovné pouti Prahou a okolím zavítali. V pátek 24. července nejdříve kempovali u Vinohradské nemocnice, poté dva dny tábořili v kempu Pražačka, ovšem jen do doby, kdy na pobyt stačily peníze ze sbírky, uspořádané mezi pražskými Romy a jejich příznivci. Když je později policie vykázala i od Počernického rybníka, byli nuceni vydat se znovu na cestu...
Kocáb dává ruce pryč
Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb Romy v minulých dnech vyzval, aby si našli placené bydlení v ubytovacích zařízeních. Podle Kocába tito Romové nejsou nemajetní, mají "mercedesy a zlaté prsteny", a tak by si měli pobyt v kempu či hotelu zaplatit.
Situací se v této chvíli nehodlá zabývat ani pražský magistrát, který údajně zatím nikdo neoslovil. "Magistrát je připraven do řešení vstoupit, zatím jsme ale nebyli požádáni," uvedla Eva Kubátová z tiskového odboru pražského magistrátu.