Pohřeb Ivana Medka: Havel dorazil bez manželky!
V Břevnovském klášteře se přátelé a rodina loučili s novinářem a bývalým kancléřem prezidenta Havla Ivanem Medkem. Václav Havel dorazil bez své manželky. Blesk.cz sledoval pohřeb ONLINE.
Zádušní mši za Medka vedl na pražském Břevnově pražský biskup Václav Malý, který ho také zaopatřil na poslední cestu. Někdejší redaktor Hlasu Ameriky ve Vídni Ivan Medek zemřel 6. ledna ve věku 84 let.
Už za svého života si na břevnovském hřbitově vybral hrob. Blízký vztah k břevnovským benediktinům měl mnoho let prostřednictvím svého přítele, bývalého opata Anastáze Opaska, s nímž spolupracoval v laickém katolickém sdružení Opus bonum.
Rozloučit se ve čtvrtek s Medkem přišli Václav Havel, Mirek Topolánek, Cyril Svoboda, Ivo Mathé, Jan Hřebejk, Svatopluk Karásek a desítky dalších hostů. Níže si můžete přečíst, jak smuteční obřad probíhal.
ONLINE PŘENOS Z POHŘBU ČTĚTE ZDE:
11:44 - Členové pohřební služby právě uložili rakev s ostatky Ivana Medka do země na břevnovském hřbitově, kam rakev převezl automobil. Na místě zůstala nejen nejbližší rodina, ale také Jiří Dienstbier, Karel Schwarzenberg či Cyril Svoboda. Hřbitov je plný lidí, kteří Medka někdy ani osobně neznali, ale vážili si ho. Na hřbitově je obrovské množství věnců - celá dvě auta! Pohřeb končí společnou modlitbou a symbolickým zasypáním rakve.
11:03 - Venku postává Saša Vondra a Svatopluk Karásek, část hostů nasedá do aut a odjíždí.
10:55 - Mše skončila. Rakev je vynášena z kostela.
10:48 - Rakev bude po modlitbě vynesena ven a odvezena na hřbitov. Medek si přál, aby po pohřbu šli všichni do hospody.
10:39 - U stěny chrámu stojí také bývalý poradce Václava Havla Ladislav Špaček. Mezi hosty jsou i exministr kultury Petr Štěpánek, režisér Jan Hřebejk nebo Vít Olmer.
10:35 - Probíhá mše, hosté sedí, modlí se nebo rozjímají.
10:13 - Václav Malý ve smuteční řeči připomíná Medkův boj za dobro a za pravdu.
V kostele jsou stovky lidí, u rakve leží desítky květin a věnců. | David Malík
10:10 - Přišli také Karel Schwarzenberg, Cyril Svoboda, František Bublan. V kostele je spousta hostů.
10:03 - Mezi hosty je Petr Pithart nebo Tomáš Halík. Mši celebruje Václav Malý.
9:58 - Medek si přál jako poslední píseň starobylou náboženskou skladbu Soudce všeho světa, bože. Ta za okamžik zazní v kostele.
9:53 - Ivo Mathé si sedl vedle Václava Havla. S premiérem Fischerem dorazil také šéf ODS Mirek Topolánek.
9:51 - V kostele jsou stovky lidí, u rakve leží desítky květin a věnců.
9:48 - Havel už položil ke smutečnímu katafalku květiny. Podle jmenovek na lavici byl měl dorazit také premiér ČR Jan Fischer či kancléř prezidenta Jiří Weigel. Na místě jsou také Jan Ruml, Břetislav Rychlík či Ivo Mathé.
Á tady se nám vozval agent Bond,kerej si k vůli konspiraci vobrátil numero.Jo,milej Bonde,částečně máš pravdu.Akorát se mejlíš s těma kotníkama,vono totiž to urozený pra*se Hawl nemá kotníky,ale kopejtka.