Primátorka Chomutova: Kocáb chtěl, abych s ním bydlela
Radnice severočeského Chomutova v čele s primátorkou Ivanou Řápkovou se pustila do ojedinělého boje proti kriminalitě ve městě a neplatičům nájemného.
Provinilcům z řad "nepřizpůsobivých občanů" začali exekutoři zabavovat peníze přímo po vyzvednutí sociálních dávek. Radikální postup radnice ostře kritizoval ministr pro lidská práva Michael Kocáb, primátorka ho na oplátku pozvala, aby si vyzkoušel bydlení mezi 'nepřizpůsobivými' přímo v chomutovském ghettu. Co na vyhrocenou situaci v Chomutově říká sama paní primátorka Řápková?
Svým tvrdým postupem proti neplatičům a 'nepřizpůsobivým' jste si v Chomutově asi udělala dost nepřátel. Nebojíte se?
Nemám z toho strach, protože si ho nepřipouštím. Trochu jsem se obávala reakcí od lidí, kterým jsme zabavili finanční hotovost, to se ale naštěstí nestalo. Lidé na ulici mne naopak zdraví a přejí mi hodně sil, abych vydržela. Problém je spíš bezpečnost v Chomutově jako taková. Večer se ulice vylidní a můžete tak akorát nasednout do auta a jet domů. Moje dcera mi nedávno volala, že se bojí jít domů ze školy. Na sídlišti chodí manželé pro své ženy k autobusu, protože se o ně bojí.
Reportéři Blesku.cz: V chomutovském ghettu na vlastní kůži. Čtěte zde.
Jak vysoká je částka, kterou chomutovští neplatiči dluží městu?
Je to zhruba 240 milionů korun. 200 milionů je z nájemného a 40 milionů jsou poplatky a pokuty. Exekutor, který nyní funguje po výplatě sociálních dávek, se zaměřuje právě na poplatky a pokuty. Ty pokuty jsou z drobné kriminality. Nejde tady jen o výběr těch dluhů. Lidé, kteří páchají drobnou kriminalitu, to znamená že často obtěžují lidi ve svém okolí, nadávají jim, mlátí je, mohou být postiženi pouze touto pokutou. Dříve tu pokutu roztrhali a měli pocit, že jsou nepostižitelní. Stát byl celou dobu dost benevolentní a nedodržoval důsledné dodržování zákonů. Teď funguje princip "děláš problémy - dostaneš pokutu - nezaplatíš pokutu - sebereme si jí sami. Našim cílem je, naučit ty "nepřizpůsobivé", jak se začlenit do společnosti. Že i oni musí dodržovat obecná pravidla slušného chování, aby se ti ostatní lidé nemuseli bát žít ve vlastním městě.
Zaregistrovali jste od zavedení tvrdších opatření už nějaké zlepšení?
Určitě. Po exekucích začali na úřad docházet lidé a zajímat se o své dluhy. Někteří je zaplatili hned na místě, jiní uzavřeli splátkový kalendář.
Mezi "nepřizpůsobivými" je problém i lichva. Dá se s tím z vaší strany vůbec něco dělat?
Tady je velký prostor pro práci terénních sociálních pracovníků. Potřebovali bychom jich mnohem víc. Všechno se ale nedá hradit jen z městského rozpočtu. Už v prosinci jsme žádali Ministerstvo pro lidská práva a národnostní menšiny o pomoc, ale dodnes nepřišla odpověď. Práce mnoha sociálních pracovníků by se také měla dost změnit. Měli by lidi učit, aby nepropadali lichvářům, aby si tolik nepůjčovali a aby spláceli své dluhy. Místo toho jim ale mnoho sociálních pracovníků z 'neziskovek' placených státem radí, jak postupovat proti městu.
Exekuce vedly až ke sporu s ministrem Kocábem. Jsou politici, kteří vás naopak podpořili?
Jako první mne podpořil ministr Langer a před několika dny mne podpořil i pan prezident Klaus, což mne samozřejmě hodně potěšilo. Věřím, že se časem přidají i další politici.
Jak váš spor s Michaelem Kocábem vlastně začal?
Pan ministr Kocáb se plete do věcí, kterým vůbec nerozumí. Místo odpovědi na náš dopis mne začal přes média vyzývat, abychom ukončili naší akci Záchranný kruh, která je na pomoc všem slušným lidem. Potom mi pan ministr zavolal a zeptal se, jestli pro něj opravdu máme připravený byt. Sdělila jsem mu, že samozřejmě ano a on si kladl další podmínky - že chce internet, že potřebuje dva byty a poslední podmínka dokonce byla, abych bydlela s ním, což jsem odmítla. Já jsem v problémové čtvrti Zahradní bydlela čtyři roky a vím, jak to tam vypadá. I ti slušní už vzdali své marné snahy o udržení pořádku. Všude je hrozná špína, na schodech, na stěnách, bojíte se tam o své děti, aby nechytly nějakou nemoc.
Chtěla byste politiku, kterou prosazujete v Chomutově, zkusit prosadit i na celostátní úrovni?
Dříve jsem nad tím takhle vůbec nepřemýšlela, protože to pracovní nasazení je teď opravdu stoprocentní. Ale určitě bych chtěla pokračovat dál, ať už na místní, nebo na jiné úrovni. Cítím obrovskou podporu veřejnosti, denně mi chodí desítky e-mailů nejen od obyvatel Chomutova, ale od lidí z celé republiky. To je pro mne podnět, abych v té práci pokračovala.
Záznam celého chatu čtěte zde.
no jo, na tvém příspěvku je vidět, že jsi neskutečně chytrej, pravý čtenář BLESKu. Dluhy za nepřizpůsobivé paní primátorka zdědila, jestli teda víš, co to znamená a protože bylo evidentní, že jenom narůstají a ti lemplové, kterých se to týká, s tím nic nedělají, přistoupila k daným opatřením. A že demonstrujou v Chomutově, jak píšeš každý týden za její odstoupení??? Zřejmě tací, jako ty, co maj hovno co na práci, my normální, totiž musíme makat, aby takovým, jako ty, měli ty dávky z čeho vyplácet. Ajajaj zas jeden chytrej