Čeští vědci vynalezli pevnější beton

Tříčlenný tým vědců, o jejichž práci je zájem v celém světě. Zleva Petr Štěpánek, David Horák a Martin Zlámal.
Tříčlenný tým vědců, o jejichž práci je zájem v celém světě. Zleva Petr Štěpánek, David Horák a Martin Zlámal.  (Autor: Miroslav Homola)
Autor: mh - 
18. července 2008
05:00

Konec ocelovým konstrukcím. Konec nebezpečným stavbám, které se při útoku teroristů bortí jako z karet. Konec krádežím kovů, který mizí ve šrotu. To vše předznamenává nový objev vědců ze Stavební fakulty VUT v Brně.

Výztuže do betonových konstrukcí či zpevňující profily ze skleněných vláken, polyesterové pryskyřice nebo uhlíkových vláken jsou již známé. "Materiály vyráběné ve světě však byly natolik drahé, že se prakticky nepoužívaly. Nám se podařilo ve spolupráci s výrobcem vytvořit levnější, a proto mnohem více použitelnější. Ty zvýší nejen odolnost staveb, ale i jejich životnost," uvádí Petr Štěpánek, vedoucí výzkumného týmu.

Na vše už získali certifikáty platné ve většině zemí EU, kde je o novinku velký zájem.

Podle odborníků mají materiály významnou budoucnost zvláště po 11. září 2001, kdy se po teroristickém útoku na New York zcela změnil systém staveb výškových budov ve světě.

Kovové konstrukce nahrazují betonové s železnými či drahými ocelovými výztuhami, které vydrží mnohem větší nápor a odolávají lépe ohni. Nové materiály pro zpevnění betonu z nekovových vláken jsou však ještě v průměru dvojnásobně pevnější a při útoku či zemětřesení zůstane budova obvykle stát či dlouho odolává a dá tak možnost k evakuaci.