Neškodný radar? Vláda lže!

Čtvrtá nejmocnější žena světa Condoleezza Riceová přijíždí podepsat smlouvu o radaru. A právě teď se ukázalo, že vláda zřejmě o radaru lže. Ohání se studií, že radar nikomu neuškodí. Jenže vicepremiér Martin Bursík (SZ) přiznal, že studie vychází z 'vycucaných' údajů. Jestli radar bude škodit, nikdo neví.
Radar nemůže nikomu uškodit, chlácholí lidi vláda s odkazem na studii českých odborníků. Ti účinky radaru vyhodnocovali vloni v září na Marshallových ostrovech. Podle nich záření nepřekračuje české normy a jisté riziko je jen ve výškách, kam směřuje paprsek. Bursík ale vládu usvědčil ze lži.
"Vzhledem k tomu, že nejsou dosud známé konkrétní technické informace, je uvedená studie zpracována velmi obecně a její použitelnost je pouze orientační," napsal ale podle serveru Týden.cz Bursík jako odpověď komunistickému poslanci Vladimíru Koníčkovi.
Ten se už několik měsíců snaží dopídit konkrétních informací a ministryně obrany Vlasta Parkanová ho vždy odbyla, že je to tajné. Teď Bursík připustil, že česká strana nezná přesná technická data, a tak "není možné určit technické limity ani případné dopady". Přesnější údaje mají být údajně známy právě po podpisu smlouvy.
"Výrok ministra Bursíka v podstatě jen potvrzuje to, že nám vláda dva roky lže, neustále mění data a nemůže zaručit, že radar nebude mít negativní dopad na obyvatelstvo," řekl Blesku Jan Tamáš z hnutí Ne základnám.
Ti pořádají dnes demonstraci v 18 hodin na Václavském náměstí. Sejít se má 5 tisíc lidí, kteří pak půjdou k americké ambasádě.
Radar z dalekým dosahem
■ modernizovaný radar z Marshallových ostrovů
■ pracuje v pásmu X (to znamená 9 až 10 GHz)
■ tvoří ho anténa o rozloze mřížky 105 m
■ anténa je v ochranné kopuli o výšce 26 m
■ paprsek míří vždy vzhůru - max. úhel 2 stupně
■ rozezná i malé objekty vzdálené až 6700 km
■ napájení proudem ze sítě nebo naftového agregátu
■ spuštěn bude jen při hrozbách a zkouškách
■ nad ním vznikne bezletová zóna pro civilní letouny
■ zákaz pohybu lidí bude v okruhu nejvýš 500 metrů
Ve smlouvě o radaru je napsáno:
● Velení na radarové základně v Brdech bude příslušet jen americké straně
● USA se zavazují, že ČR ochrání před teroristickými útoky kvůli radaru
● Pokud ČR už tu radar nebude chtít, musí Američané do 2 let Brdy opustit
● Na radarové základně bude přítomno maximálně 250 amerických vojáků
● Trvale přítomen bude i český velitel, který zde bude mít i svoji kancelář
● Češi mají být průběžně informováni o tom, co radar právě monitoruje a co se chystá
● Co se v Brdech postaví, bude majetkem ČR a odpovídá za to ministerstvo obrany
● Jakékoliv zásahy do přírody bude schvalovat ministerstvo životního prostředí
● Náklady asi půl miliardy dolarů (10,7 miliardy korun) hradí USA
Co čeká Riceovou v Praze?
Brož od Topolánka
Vzhledem k tomu, že přijíždí půvabná žena, zvolil premiér Mirek Topolánek jako dárek brož z českých granátů a krystalů ve tvaru americké vlajky. A k tomu kolekci CD s českou klasickou hudbou.
Bezpečnostní opatření
Jméno hotelu či přesný přílet ministryně a další podrobnosti pobytu podléhají utajení. Bezpečnostní opatření, na nichž spolupracují američtí bodyguardi, budou podle policejního prezidia standardní.
Demonstrace proti radaru
Protest hnutí Ne základnám začne v 18 hodin na Václavském náměstí, organizátoři čekají na pět tisíc lidí. Po necelé hodině se mají demonstranti pochodem vydat k Černínskému paláci.
Nabitý program
Po přistání, kolem 10 hod., má oběd s premiérem v Kramářově vile, v 15 hodin podepíše smlouvu, v 17 hodin jde na recepci na ambasádě a ve 20 hodin slavnostně povečeří v Hrzánském paláci.
Recepce bez Paroubka
Slavnostní recepce se zúčastní vrcholní politici, s výjimkou šéfa opoziční ČSSD Jiřího Paroubka, který ji vyzval, aby nepodepisovala. Odjel totiž do Izraele. Nepřijdou ani další představitelé ČSSD.
Noc v luxusu?
Původně měla v Praze přespat, a to podobně jako prezident George Bush v hotelu Hilton. Podle ambasády však odletí ještě večer do Sofie a luxusní apartmá v 8. patře za 45 tisíc Kč na noc nevyužije.