Pohádku o pracovité Nastěnce, statečném, ale samolibém Ivanovi a lásce, která si poradí se zlou macechou stejně jako s mrazivým kouzlem berly mrazilky, bere velká část národa jako nedílnou součást Vánoc stejně jako kapra nebo bramborový salát.

Hlášky z pohádky Mrazík

Z Mrazíka se zkrátka za pět desetiletí stal pohádkový kult, jehož hlášky zlidověly a s oblibou je dodnes používáme. Jaké jsou ty nejoblíbenější?

Nastěnku chci za ženu.
Ty máš svaly, já mám čáry!
Je ti teplo, děvče?
Ha... Ivan, nečekán, nezván.
Kožíšek je jako nový.
Kdybys nebyl hlupákem, nestal by ses medvědem.
Má matka jen jednu dceru má. A to jsem já!

10 zajímavostí z natáčení

Důvodů, proč Češi Mrazíka tolik milují, je ale víc. Výborné herecké obsazení, vynikající český dabing, krásná ruská lesní a venkovská výprava… Co však pro vás možná bude nové a neznámé, jsou některé perličky a okolnosti, které se s natáčením této pohádky pojí.

1. Nataliji Sedychové, která ztvárnila postavu Nastěnky, bylo v době natáčení čtrnáct let. Na konkurz se vydala tajně, bez souhlasu rodičů, kteří když se o tom dozvěděli, natáčení okamžitě zakázali. Režiséra filmu stálo mnoho úsilí, než je přesvědčil, aby svolili. Obměkčil je údajně zejména tučný honorář, který jejich dcera měla přislíbený.

2. Polibek, který Nastěnka dostane od Ivana, byl vůbec jejím prvním polibkem v životě. 

3. Roli Marfuši měla slíbenou úplně jiná herečka, když však režisér na konkurzu uviděl Innu Čurikovu, jak přesvědčivě louská lískové ořechy, poslal svou původní favoritku domů. Scéna s louskáním ořechů navíc ve filmu probíhala naprosto živě a bez jakýchkoliv triků.

4. Herečka Inna Čurikova měla z role Marfuši později komplex, protože se kvůli ní stala terčem posměchu. Pohádku proto sama viděla jen jednou v životě.

5. Kvůli nedostatku sněhu v okolí Moskvy se musel celý filmový štáb vypravit na poloostrov Kola, který leží v Murmansku, což je až za polárním kruhem. Tím se všechno prodražilo a náklady spolykaly skoro celý rozpočet filmu.

6. Když Marfuša sedí pod smrkem a čeká na Mrazíka, místo do jablka se musela z finančních důvodů zakousnout do cibule, která byla mnohem levnější.

7. V rámci úsporných opatření prý byla svatební hostina na konci filmu natřena petrolejem, aby z ní vyhladovělí herci neujídali.

8. Svatba na konci filmu je skutečná. Vystupovali v ní svatební hosté ze svatby Georgije Milljara (Baba Jaga), kteří kvůli natáčení filmu museli být v kostýmech.

9. Herci během natáčení doslova trpěli. Točilo se v nelidských podmínkách, takže denně mrzli, propadávali se do sněhových závějí, a v létě se zase někteří museli koupat v rybníce plném pijavic.

10. Po premiéře dostávala představitelka Nastěnky tisíce dopisů s nabídkami k sňatku. Režisér Alexandr Rou po ní chtěl, aby na všechny odepisovala, Natalija ale kvůli časové náročnosti odpověděla jen vězňům, protože se bála, že by ji některý z nich po propuštění mohl zabít.