Zlín chce dál řídit primátor Adámek. Sesadí ho nováček z ANO či Valentův kůň?

Zlín by i nadále chtěl řídit primátor Adámek. Pomůže jeho rivalovi podpora od senátora Valenty?
Autor: mah, ČTK - 
13. 9. 2018
15:04

Zlínským primátorem by chtěl i nadále zůstat Miroslav Adámek (STAN). Stojí proti němu ovšem favorit senátora Iva Valenty Ivo Mitáček a zároveň bojovník proti hazardu Pasterný. Piráti mezitím přišli o stranickou dvojku, která se přiznala ke sprejerství.

Čestmír Vančura – Zlín 21

Hnutí Zlín 21 vede do voleb podnikatel Čestmír Vančura. Ten ve Zlíně provozuje úspěšnou Kovárnu Viva a zároveň je prezidentem Zlín Film Festivalu. Do politiky se rozhodl vstoupit, protože se podle něj Zlín nerozvíjí tak, jak by měl.

V případě úspěchu by tak chtěl, aby radnice začala s výstavbou bytů pro mladé lidi a rodiny. Zároveň by rád podpořil vzdělání a zavádění nových technologií, které by občanům Zlína usnadnily každodenní život.

Jan Hrbáček – Nový Impuls pro Zlín

Nový Impuls do voleb vede Jan Hrbáček. Jeho strana by chtěla po volbách prohloubit vzájemnou spolupráci se sousedními Otrokovicemi. Nový Impuls usiluje například o společné centrální nákupy obou měst na burze. Ty by měly Zlínu ušetřit 60 milionů korun a Otrokovicím 15 milionů.

Zároveň by Nový Impuls ve Zlíně rád zlepšil průjezdnost městem, zvýšil frekvenci MHD a zavedl by jízdné zdarma pro studenty a seniory. Strana jako taková už má zkušenosti s prací na otrokovické radnici, ve Zlínš ovšem kandiduje poprvé.

Miroslav Chalánek – ODS

Občanské demokraty ve Zlíně povede do voleb předseda místního sdružení strany a bývalý hokejista Miroslav Chalánek. Prioritou pro něj je lepší spolupráce mezi městem a Univerzitou Tomáše Bati. Chalánek věří, že intenzivnější spolupráce s sebou může přinést lepší a větší investice.

ODS by se do vedení ráda vrátila po osmi letech, kdy se v posledních volbách se ziskem 4,77 procenta do zastupitelstva ani nedostala. Kromě spolupráce s vysokou školou by se občanští demokraté chtěli zaměřit i na budování nových parkovacích míst a parkovacích domů nebo lepší propagaci města.

Jiří Jaroš – Piráti

Lídr Pirátů Jiří Jaroš ve Zlíně vystudoval a na Univerzitě Tomáše Bati působí i nadále. Od roku 2005 zde pracuje v Univerzitním institutu a Centru polymerních systémů.

Vrásky na čele mu ovšem nedělá jen kampaň jako taková. 13. září totiž z druhého místa zlínské kandidátky odstoupil Jakub Stacke. Jak upozornil regionální Deník, policie ve Zlíně několik týdnů pátrala po sprejerovi, který ve městě poškodil několik desítek fasád. Ve středu 12. září se pak policisté zveřejnili videozáznam a fotografie, které pachatele zachytily při činu. Až to vedlo Jarošovo „dvojku“ k tomu, aby se přiznal a vystoupil ze strany.

Miroslav Adámek – STAN

Pro současného primátora Zlína byly úspěšné hned první volby, kterých se zúčastnil. V roce 2010 kandidoval za koalici TOP 09 a STAN a následně byl primátorem zvolen poprvé. V roce 2014 pak již na samostatné kandidátce STAN svůj post obhájil.

Kromě toho je od roku 2011 prezidentem hokejového klubu PSG Zlín a od roku 2012 i zastupitelem Zlínského kraje.

Michael Javora – ČSSD s podporou SPOZ a nezávislých

Lídrem společné kandidátky sociálních demokratů a Zemanovců se stal nezávislý kandidát Michael Javora. Ten je v politice novou tváří. V současnosti veterinární lékař předsedá Moravskému rybářskému svazu na Zlíně.

V případě úspěchu chce klást důraz na výstavbu nových nájemních bytů a startovacích bytů pro mladé lidi a rodiny. Zároveň je podle ČSSD nezbytné revitalizovat celé centrum města.

Stanislav Skála – SPD

O kandidátovi SPD se redakci nepodařilo najít další informace.

Roman Kaňovský – ANO

ANO do voleb povede politický nováček Roman Kaňkovský. Strana o něm měla jasno již začátkem dubna. Ten serveru iDnes vysvětlil, že ANO původně do čela kandidátky hledalo známou osobnost, což se jim ovšem nepodařilo.

Aleš Dufek – KDU-ČSL

Lidovce do voleb povede Aleš Dufek, který byl v letech 2010 až 2014 náměstkem zlínského primátora. Jeho prioritou je pak podpora rodin. Úspěchem by podle Dufka bylo, kdyby se KDU-ČSL podařilo získat 15 procent hlasů.

Lidovci by zároveň chtěli podporovat akce v místních částech, které by vedly k tomu, že se lidé ve Zlíně budou více setkávat a budou se lépe znát. Problém pak vidí i v městských památkových zónách. „Není morální po lidech chtít, aby žili v muzeu, a přitom jim nějak nepomoci,“ vyjádřil se například Dufek k omezením, se kterými se setkávají obyvatelé baťovských domků.

Ivo Mitáček – Soukromníci, Svobodní, Nezávislí

Koalici nezávislých kandidátů, Soukromníků a Svobodných povede do voleb Ivo Mitáček. Ten donedávna působil jako tiskový mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů. Na stránkách Zlín.cz pak uvedl, že zásadní je podle něj zlepšení komunikace mezi úředníky a obyvateli města. Jeho kandidaturu navíc podpořil i senátor a krajský zastupitel Ivo Valenta.

Stanislav Remeš – KSČM

Komunisty do voleb vede Stanislav Remeš. Jeho strana za priority označila dořešení vlastnictví vodovodů a kanalizací, výstavbu startovacích bytů pro mladé rodiny a domovů pro seniory a dopravu zdarma pro seniory nad 65 let a děti do 15 let.

Tomáš Pasterný – Nezávislí a Zelení pro Zlín

Tomáš Pasterný před čtyřmi lety kandidoval za Piráty. Letos ovšem Zelení postavili vlastní kandidátku, kterou doplnili nezávislými kandidáty. Sám Pasterný ovšem v rozhovoru pro iDnes uvedl, že se na společné kandidátce s Piráty pokoušeli Zelení domluvit znovu, což se nakonec nepodařilo.

Pasterný je zároveň známý tím, že dlouhodobě pojuje proti hazardu a ve Zlíně se snaží zasadit o jeho plošný zákaz.

Výsledky komunálních voleb ve Zlíně najdete ZDE

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa