„K orgasmu jsem dovedla i mladíka v kómatu,“ říká sexuální asistentka Iva (50)

Autor: David Zima, Andrea Ulagová, ČTK - 
18. února 2019
05:20

Paní Iva z východních Čech (50) je jednou z prvních vyškolených sexuálních asistentek v Česku, své profesi se věnuje už 3,5 roku  Mezi její klienty patří senioři, pomáhala pacientovi trpícímu schizofrenií, mladému muži, který skončil v bdělém kómatu, a pracuje také s mentálně postiženými. Iva přiznává, že je pro ni problém najít si partnera, který by dokázal přijmout, že se věnuje právě tomuto zaměstnání. 

Paní Iva má tři děti, ale jak přiznala Blesk Zprávám, má problém sehnat partnera. „Málokdo překoná, že pracuji se sexualitou lidí, je problém sehnat někoho, kdo by mě přijal s tím, jaká jsem, a s tím, že dělám tuto práci,“ řekla paní Iva, která svým klientům poskytuje relaxačně tantrické masáže a pracuje se sexuální energií.

Podle Ivy je hlavně u pacientů s mentálním postižením, nebo lehkou až střední retardací důležitá osvěta. „Nikdo o tom s nimi nemluví. Pak tito lidé vidí porno a mají pocit, že je to realita. Pak se stane, že vidí ženu, ovládnou je pudy a oni si myslí, že na ni mohou sahat,“ vysvětluje paní Iva s tím, že od toho jsou tu právě asistentky, aby pacientům ukázaly, co mohou a co nemohou dělat, pokud by si chtěli najít přítelkyni či přítele.

Iva: Nahromaděná touha může vzbudit agresivitu

„Při konzultační hodině zjistím, jak jsou na tom, zda umí masturbovat, zda jsou schopni ejakulace a zda jsou schopni dotýkat se sami sebe, protože někteří postižení mohou mít omezenou hybnost rukou,“ popisuje Iva. Těmto lidem pak žena pomáhá s masturbací, případně jim pomáhá sehnat vhodnou pomůcku, která by jim v sebeuspokojování pomohla.

„Všichni jsme sexuální bytosti, i ti, co jsou nějak postiženi. Pokud se v mentálně postižených nahromadí sexuální energie, mohou být agresivní,“ upozornila Iva na důležitost sexuálních asistentek.

Schizofrenik i senior

Paní Iva provedla už přes tři tisíce masáží. Neposkytuje pohlavní styk ani orální sex, pouze masáže a pomoc s masturbací. Klient si na ni může i sáhnout, aby poznal, jaké to je, dotýkat se ženského těla.

„Pamatuji si na svého prvního klienta, byl to pán, 86 let. Mozek mu fungoval, ale nefungovalo mu tělo, nehýbal rukama a nohama. Jeho syn mu objednal sexuální asistentku, protože  pán chtěl ještě zažít dotek od ženy,“ popisuje Iva a pokračuje: „Pánovi jiskřily oči, když jsem si vedle něj lehla, dotýkala se jeho intimních partií a když jsem vzala jeho ruce, aby se mohl dotknout i mě.“

Dále paní Iva vzpomíná na muže trpícího schizofrenií, který až do svých 42 let nepoznal ženu, protože měl problém s navazováním vztahů. „Ukázala jsem mu své tělo a udělala jsem mu masáž a dovolila mu, aby ji udělal i mně. Bylo to příjemné, i když neměl žádné zkušenosti, velmi mě vzrušil,“ řekla Iva.

Video  Petr Eisner mluví o přístupu zařízení pro duševně postižené ke službám sexuálních asistentek  - Matěj Hynek CNC

Orgasmus pro muže v bdělém kómatu

Nejvíce ale žena vzpomíná na muže, který měl v pouhých 21 letech nehodu a byl v bdělém kómatu. „Mozek mu nefungoval, jen ležel, nemluvil, jídlo mu bylo podáváno sondami do břicha, byl plně odkázaný na péči rodiny. Míval ale erekce,“ řekla Blesk Zprávám Iva s tím, že i ona měla pochybnosti, zda dokáže u takového pacienta vzbudit nějakou reakci.

Nakonec se jí to podařilo. „Když prožíval orgasmus, otevřel oči dokořán, začal vydávat i zvuky. Všichni si myslí, že jsou to ležáci bez reakcí, ale jsou to lidé, kteří mohou prožívat svoji sexualitu,“ uvádí sexuální asistentka.

Iva: Klienti musí vědět, že zmizím

Klientům často stačí, když se mohou Ivy dotýkat, hladit ji, složit jí hlavu do klína. „Často je to poprvé, kdy zažijí dotek ženy. Právě proto se na vás mohou citově navázat. Proto je jim třeba vysvětlit, že jsem přišla jen na chvilku a pak zase zmizím. S klienty se citově nesbližuji,“ uzavírá Iva.

Nově poskytují sexuální asistenci i muži

V Česku přibylo speciálně vyškolených sexuálních asistentek i asistentů pro lidi s postižením či v seniorském věku. Službu může poskytovat 15 žen a nově také dva muži.

„Sexuální asistence se rozšiřuje do dalších regionů a bude dostupnější. Očekáváme, že se zájem o službu ještě zvýší. Dnešek vnímáme jako velký posun. Viděly jsme, že v ČR muži v sexuální asistenci chybí. Bylo velmi těžké je do kurzu sehnat,“ uvedla Lucie Šídlová, výkonná ředitelka společnosti Freya.

Prvních pět asistentek začalo pracovat na podzim 2015. Vyškolil je spolek Rozkoš bez rizika (R-R). Program od něj převzala organizace Freya, která vznikla v roce 2016 a zaměřuje se na téma sexuality postižených a seniorů. Nabízí vzdělávání a poradenství, snaží se o odbourávání předsudků a zažitých stereotypů.

 

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud