„Trápilo mě, že nemám pipinku.“ Tereza popsala změnu pohlaví i ponižující vyšetření

Autor: David Budai - 
7. února 2019
05:15

V Česku přibývá mužů a žen, kteří podstupují náročný proces změny pohlaví. Ročně proběhne více než 100 zákroků, tento počet se za posledních sedm let téměř zdvojnásobil. V dohledné době závěrečnou operaci podstoupí také Tereza Španihelová (32), která se narodila jako Jakub, a o své cestě se nebojí otevřeně hovořit. „Chodila jsem spát s přáním, ať se ráno probudím jako holka,“ řekla v rozhovoru ve studiu Blesku.

„Možná v šesti letech jsem začala pociťovat náznaky, že něco s mojí identitou není v pořádku. Vnímala jsem nesoulad toho, jak se ke mně chovalo okolí a jak se chovali rodiče. Začala jsem vnímat, že role, kterou hrají dívky, je mi přirozenější,“ vzpomíná Tereza Španihelová.

Skutečné trápení ale přišlo až v pubertě. „Chodila jsem spát s přáním, ať se ráno probudím jako holka. Nebyla jsem schopna myslet na nic jiného, než proč nemám pipinku. Proč je to celé jinak. Díky tomu jsem se nemohla soustředit na běžné věci,“ popisuje v rozhovoru.

Nesoulad pohlaví a duše

Tehdy si začala hledat informace a videa o tom, co se označuje jako transsexualita, tedy nesoulad mezi tím, jaké pohlaví konkrétní člověk má a jakým pohlavím se ve skutečnosti cítí být. „Zjistila jsem, že se i z typických kluků mohou stát hezké dívky. Pochopila jsem, že abych mohla být šťastným člověkem, nemůžu potlačovat, co mi říká srdce,“ říká Tereza.

Potom, co se řadu let potají převlékala do dámských šatů, přiznala ve 27 tehdejší přítelkyni, že se cítí být také ženou. A začal dlouhý byrokratický kolotoč, na jehož konci je operativní změna pohlaví. „Začíná to návštěvou sexuologa a potom psychologa, ke kterému chodíte řešit, co se ve vás odehrává. A začne zkouška nové role ve veřejném životě, jestli jste to opravdu vy. Když jsem tam přišla jako muž, musela jsem začít vystupovat jako žena Tereza,“ popisuje, s tím, že celý proces přerodu se označuje jako „tranzice“.

Ženské jméno až po operaci

Už v průběhu tohoto testu se přistupuje k podávání hormonální léčby. V jejím případě bylo potřeba potlačit mužské hormony a dodat ženské. „Po přibližně jednom roce jejich užívání také předstoupíte před komisi, která zhodnotí, jestli si můžete trvale změnit pohlaví. Pokud vám operativně neodeberou reprodukční orgány, tak totiž nesmíte mít ženské jméno a ženské rodné číslo,“ vypráví Tereza.

Video Ponižující vyšetření, byrokratický kolotoč a operace: Tereza popsala změnu pohlaví krok za krokem - David Budai, Lukáš Červený

O své proměně se snaží otevřeně mluvit. Natáčí videa a radí lidem, kteří kolem této problematiky tápou. V posledních letech se podle ní přístup Čechů k transsexualitě velmi zlepšil. Setkává se i s negativními reakcemi – před časem ji například napadli v baru. Pozitivní odezvy ale převažují.

Sexuální orientace s tím nesouvisí

Podle ní je důležité rozlišovat pohlavní identitu, tedy jestli se člověk cítí jako muž, či žena, a potom sexuální orientaci. Ta ve skutečnosti s transsexualitou nesouvisí a podle Terezy by neměla být zkoumána. I tak ale toto ponižující vyšetření některé lékaři vyžadují.

„Myslím, že je to tím, že systém není vhodně nastaven. Dává velkou možnost manipulace v rukou lékařů. Bylo by lepší, kdyby existovaly body, které by se měly dodržovat a zároveň neměly překračovat. Dost transsexuálů zažívá ponižující situace,“ popsala Tereza.

„Tranzice vás naučí trpělivosti, věci nejdou rychle. Je důležité se zaměřit na své srdce a radovat se z toho, že jste se našli,“ vzkazuje Tereza všem, kteří zažívají to, co ona před lety.

Počet zákroků, které vedou ke změně pohlaví:

  • 2011: 62
  • 2012: 78
  • 2013: 78
  • 2014: 85
  • 2015: 101
  • 2016: 128
  • 2017: 119

Další videa
Články odjinud