Jak nakoupíte o Vánocích? Přehled svátků, kdy musí mít obchody zavřeno

Autor: pet, kal, všm, ČTK - 
28. listopadu 2019
06:43

S koncem roku se blíží poslední svátky, během kterých si Češi nenakoupí. Obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních se zavřou v poledne na Štědrý den a otevřou až za několik dní. Podívejte se na celoroční přehled svátků, kdy se do svého obchodu dostanete a kdy vás naopak uvítají jen zavřené dveře.

Nejbližším státním svátkem, kdy budou obchody zavřené je Štědrý den 24. prosince, kdy musí zavřít po obědě a zůstanou zavřené během celých vánočních svátků. Znovu otevřou až v pátek 27. prosince. Na dodržování zákazu dohlíží Česká obchodní inspekce. Zákaz se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních.

VIDEO: Podívejte se, jak marně si Češi ve svátek zkouší nakoupit

Video  Obchody v den státního svátku zůstaly zavřené. Lidé přesto chtěli nakupovat.  - Zuzana Zelenková

Jak to je se svátky v roce 2019

Velikonoční pondělí v roce 2019 připadlo na 22. dubna, což byl po Novém roce další termín, kdy musely mít obchody zavřeno. Třetím státním svátkem je Den vítězství - 8. květen, který tentokrát připadá na středu.

Naopak 1. května bylo otevřeno. A stejné to bude i v létě o svátcích 5. a 6. července. A žádné omezení neplatí ani pro 17. listopad.

Obchody v roce 2019 uzavřel tradičně i Den české státnosti 28. září. Tímto dnem si připomínáme zabití českého knížete sv. Václava svým bratrem Boleslavem v roce 935.

A zavřeno bylo i na Den vzniku samostatného československého státu, který připadá na 28. října. Také tento den je z osmi svátků, během kterých musí supermarkety a hypermarkety ze zákona zavřít.

Na Štědrý den 24. prosince mohou mít obchodníci otevřeno nejdéle do 12 hodin. „Na petlici“ zůstávají pak obchody 1. i 2. svátek vánoční, tedy 25. a 26. prosince. A zavřeno bude právě na Nový rok, 1. ledna 2020.

Kdy musí mít obchody povinně zavřeno:

 • 1. leden
 • Velikonoční pondělí
 • 8. květen
 • 28. září
 • 28. říjen
 • 24. prosinec po 12. hodině
 • 25. prosinec
 • 26. prosince

O kterých svátcích omezení neplatí:

 • Velký pátek
 • 1. květen
 • 5. červenec
 • 6. červenec
 • 17. listopad

Omezení prodejní doby se snažily odbory dosáhnout už více než 10 let. Když jim konečně politici vyšli vstříc a v roce 2016 zavřené obchody posvětili zákonem, nastaly mezi Čechy zmatky.

Video  Zástupce obchodníků: Zákon o otevírací době je paskvil 

Které obchody mají otevřeno?

Plošný zákaz uzavřít prodejnu větší než 200 metrů čtverečných má i své výjimky. Uzavření obchodů ve vyjmenované době státních svátků neplatí na nádražích, letištích, v nemocnicích nebo třeba lékárnách a benzinkách. Podle zákona se uzavření prodejen vztahuje na obchody pouze ve výše vyjmenovaných svátcích, kterých je sedm.

Jak vychází státní svátky v roce 2020 čtěte ZDE

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Damir55 ( 17. listopadu 2019 10:42 )

Přesně tak,proč by mělo být zavřeno?Každý ať si to sám rozhode

plysovykozisek ( 17. listopadu 2019 09:56 )

Ať ty blbý zavírací dny zruší.

Damir55 ( 16. listopadu 2019 14:43 )

Tvl o čem meleš?Nejde o chcípnutí,jde o násilný zákaz o svobodném podnikání Čemu nerozumíš?A za komančů v pohodě obchody i v sobotu fungovaly tak nemel

kusinda1 ( 16. listopadu 2019 13:31 )

Za jeden den asi nepochcípame tak proč dělají paniku ,za komoušu byly obchody so-ne zavřene a nikdo nechcípnul

Damir55 ( 16. listopadu 2019 09:34 )

Hlavně politici chtějí daně,ale sami idioti zakazují marketům mít otevřeno Jedinej kdo se napakuje jsou rákosníci,kteří mají klidně obchod klidně 1000 metrů čtverečních a nikomu to nevadí a nikdo je nekontroluje

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud