Mluvčícho Charty 77 Patočku uštvali k smrti: Kontrolovali ho i v rakvi!

Autor: Milan Kolář - 
6. 1. 2017
19:45

Rudí fízlové byli jako mor: Mohli zničit jakýkoliv život a nebyla proti nim obrana. Přesto se na začátku roku 1977 báli jediného člověka – profesora Jana Patočky (†69), mluvčího Charty 77. Báli se tak, že ho uštvali k smrti. A báli se ho, i když ležel v rakvi. Kněz, který ho pohřbíval, musel být spolupracovník StB. V márnici pak ještě nebožtíka Patočku zkontroloval policajt…

Patočka byl pro komunistický režim něco jako sůl v ráně. V podstatě podnítil vznik Charty 77, tříapůlstránkového dokumentu, který režim vyzýval k dodržování lidských práv, tím, že v roce 1976 zorganizoval úspěšnou petici za propuštění hudebníků z The Plastic People of the Universe.

I proto se na něj pověsila mašinerie X. správy SNB, určené pro boj s vnitřním nepřítelem. Akce dostala krycí název Kanál-5 a agenti sledovali Patočku na každém roku.

Fotografovali ho z maskovaného vozu, k dispozici byla další auta, jejichž osádky si »objekt« předávaly v ulicích Prahy. Pro svou oběť, u které doznívala těžká chřipka, si přišli poprvé 10. ledna ráno. Ihned ho odvezli k výslechu, který skončil až ve 20:15. Skoro sedmdesátiletého profesora filozofie však nezlomili.

„Chartu datovanou dnem 1. 1. 1977 znám, jsem jejím mluvčím a jako signatář jsem ji podepsal. Víc v tomto směru nehodlám sdělit,“ vypověděl Patočka pouze.

Přitom poslední větu opakoval v obměnách na další otázky. Na otázku, kdo Chartu vypracoval a roznášel, pouze uvedl, že dle něj „nešlo o trestný čin“. Žádná jména, žádné adresy z něj vyšetřovatelé nedostali.

Následující den byl proto vyslýchán osm hodin, další sedm hodin. Třináctého ledna si stěžoval na nevolnost a estébáci ho pustili po 5 a půl hodinách. Do 17. ledna byl předvolán sedmkrát. Vždy se jednalo o mnohahodinové výslechy až do večera.

A další den ráno se musel dostavit znovu. Pokud nebyl u výslechu, neustále ho sledovali. 1. března 1977 se Patočka rozhodl přijmout pozvání od nizozemského ministra zahraničních věcí Van der Stoola, který byl v ČSSR na oficiální návštěvě, a setkal se s ním v hotelu.

Hned nato byl odvezen k dalšímu celodennímu výslechu (trval cca 11 hodin) do zapadlého motorestu u Kladna. Večer ho odsud vyčerpaného odvezli k jeho dceři domů.

Následujícího dne musel být pro srdeční slabost hospitalizován. I v nemocnici ho izolovali. StB využila tehdejší chřipkové epidemie a nikoho k němu nepustila. Když jej navštívila dcera, mohli spolu mluvit pouze z balkonu.

„Po léčbě byly poruchy na srdci zklidněny. Dne 8. a 9. 3. 1977 byl nemocný zcela bez obtíží. V noci z 10. na 11. 3. 1977 došlo k náhlému bezvědomí a ochrnutí pravé poloviny těla. Nemocný zemřel 13. 3. 1977 v 11:30 hod.,“ píše přednosta interny na Strahově doc. Albert Válek ve své závěrečné lékařské zprávě.

Režimu bylo jasné, že pohřeb se může zvrtnout v demonstraci opozice. Proto nenechal nic náhodě. Perzekvováni měli být všichni příchozí na břevnovský hřbitov, kam měl být pan profesor uložen do rodinné hrobky.

Smuteční hosté museli ukázat doklady. Pohřeb byl natáčen a přítomní, zhruba 500 lidí, pečlivě foceni. Nad shromážděním létal vrtulník a za zdí na Markétě schválně túrovali příslušníci z Rudé hvězdy plochodrážní motorky, tak že nebylo slyšet vlastního slova.

Obřad řídil tajný spolupracovník StB s krycím jménem ADAM. Šlo o kněze a faráře Františka Jedličku, jehož záznamy v estébáckém archivu sahají od roku 1948 do roku 1984.

Za Patočkův pohřeb byl pochválen: jako výpomocného duchovního si vzal místního hrobníka a nikdo kromě něj nemohl nad hrobem promluvit…

Doporučujeme
HajkovaVlasta ( 9. ledna 2017 13:35 )

Bony,bony už došly,jak se tehdy nakupovalo pro vaši elitu v Tuzexu,chlast a cigárka?

sensadrak ( 9. ledna 2017 10:04 )

Skončily ti zlatý časy, co? Rudej kriple.

santikxauz ( 9. ledna 2017 08:32 )

V příštím díle o Chartě,nám sdělte,jaké majetky a funkce získali chartisti a disidenti po roce 1989.

suov ( 9. ledna 2017 08:21 )

prezny,běž vykloktat Obamovi jeho průjem než odtáhne s kufry,,

suov ( 9. ledna 2017 08:18 )

sendrasak- ty víš úplné hovno, jedina chyba komunistů byla , že nepouštěli ty bastardy za hranice, jinak to bylo, OK , ale co to tobě vyprávím, s tebou ještě fotr mlátil někde o plot,,,

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa