Počet nakažených chřipkou se prudce zvyšuje, Česko už pomalu ovládla epidemie. Nemoci už podlehli tři lidé, jednalo se o seniory, kteří patří do ohrožené skupiny. V několika krajích platí zákaz návštěv v nemocnicích. Jenže dá se chřipce vůbec vyhnout? A kdo by si měl dávat největší pozor? Blesk.cz vám přináší praktické rady, jak epidemii přečkat ve zdraví, nebo jak se naopak vyléčit co nejrychleji.
Chřipková epidemie je tu. Jak se nemoci vyhnout a co za léky vám pomůže
1.Pozor na záměnu chřipky a nachlazení
„Často nesprávně zaměňujeme běžné nachlazení za chřipku. Zatímco chřipka je nakažlivé virové onemocnění způsobené RNA virem, které se projevuje komplexními příznaky (nejčastěji zvýšenou teplotou nebo horečkou, bolestí hlavy, bolestí kloubů a svalů, celkovou slabostí), nachlazení mívá výrazně lehčí průběh. Léčba chřipky trvá déle, obvykle jeden až dva týdny (běžné nachlazení je lehčí virovou infekcí projevující se nejčastěji rýmou, zvýšenou teplotou, případně bolestí v krku, trvá několik dní až týden),“ upozorňují odborníci z webu Lékárnické kapky.
2.Co je chřipka?
Jedná se o infekční, vysoce nakažlivou nemoc, která může postihnout všechny věkové skupiny. Zdrojem infekce bývá nejčastěji nakažený člověk nebo zvíře. Lidé se stávají infekční už před prvotními horečkami a zůstávají asi dva dny po jejich konci. Chřipka se šíří kapénkovým způsobem, tj. kašláním, kýcháním, atd. nebo přímým kontaktem.
3.Příznaky chřipky
Po uplynutí inkubační doby (12–48 hodin) nastupují typické příznaky prudkého zánětu dýchacích cest. Nejčastěji se jedná o rychlý nástup vysoké horečky, bolesti hlavy, svalů a kloubů, zimnice, pocity celkové schvácenosti. Velmi typickým znakem je suchý dráždivý kašel a s ním související bolest za hrudní kostí. Suchý kašel postupně přechází ve vlhký produktivní kašel, který může přetrvávat i dva týdny po vyléčení chřipky. Někteří trpí nevolností, mají pocity na zvracení a trpí silnou únavou.
4.Rizikové skupiny
Sem lze zařadit osoby, u kterých předpokládáme závažnější průběh chřipky. Někdy může chřipka u těchto lidí způsobit i smrt
- Senioři nad 65 let.
- Děti do 2 let.
- Pacienti po odstranění sleziny nebo transplantaci krvetvorných buněk.
- Pacienti trpící chronickým onemocněním srdce a cév, ledvin, dýchacích cest a diabetem.
- Pacienti se získanou nebo vrozenou poruchou imunitního systému.
- Osoby umístěné v zařízeních pro dlouhodobou lůžkovou péči, domovech pro seniory nebo ústavech pro osoby se zdravotním postižením.
- Pracovníci v sociálních ústavech.
- Pracovníci ve zdravotnictví.
- Těhotné a ženy, které se v rizikovém období snaží otěhotnět.
5.Můžete se ještě očkovat?
Lékaři doporučují na chřipku očkování. Nejlepší dobou na očkování je září. Očkovat se ještě můžete, ale bohužel vakcína nabývá účinnosti po dvou týdnech od aplikace, takže je možné, že i když se teď necháte očkovat, chřipku stejně chytíte.
6.Jak lze chřipce předcházet
Důležitou prevencí proti chřipce je především posilování přirozené imunity, a to např. pravidelným sportováním, otužováním se a vyváženou stravou bohatou na vitaminy a minerály.
„V zimním období je důležité podpořit imunitní systém užíváním vyšších dávek vitaminu C, zinku, bioflavonoidů (vysoký obsah mají ostružiny, maliny, brusinky, citrusové plody, aj. ovoce), léčivých přípravků s hlívou ústřičnou, betaglukany či echinaceou,“ radí lékárníci z portálu Lékarnické kapky.
Důležitá je i hygiena jako prevence šíření chřipky – opakované a časté mytí rukou, omezení pobytu v prostorách s velkou koncentrací lidí (MHD, obchodní centra aj.), zvýšený příjem ovoce a zeleniny, vzájemné nepředávání sklenic, příborů, mobilních telefonů, kapesníků apod.
7.Zkuste roušku
Chřipku lze chytit např. v MHD, v nákupním centru, v práci, tedy všude tam, kde je vyšší koncentrace lidí. Nebojte se proto nosit v období epidemie roušku.Tu můžete koupit v každé lékárně, nezapomeňte je ale střídat, rouška není na dlouhodobé používání.
8.Chřipku vyležte
Skutečná chřipka vás upoutá na lůžko nejméně na 10 dní. Smiřte se s tím a odpočívejte. Chřipka je onemocnění virové, proto její léčba nevyžaduje podání antibiotik. Při léčbě chřipky je důležitý odpočinek, dostatek spánku, zvýšený příjem vitaminu C (ať již v ovoci, či ve formě léčivého přípravku) a symptomatická léčba teploty a bolesti.
9.Jaké léky používat?
„Ke snížení horečky (teplota vyšší než 38 °C) je vhodné použít přípravky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu, který tlumí nejen horečku, ale také poskytuje úlevu od bolestí. Oblíbený bývá také acylpyrin – snižuje teplotu, potlačuje bolest, mírní projevy zánětu, ale není vhodný pro osoby s citlivým žaludkem a pro děti mladší 16 let,“ radí lékárníci.
10.Populární horké nápoje
Velmi oblíbené jsou léčivé látky ve formě horkých nápojů, tzn. směsi léčivých látek určené pro rozpuštění v horké vodě. Tyto přípravky obsahují obvykle paracetamol na snížení teploty a ještě další složky (např. fenylefrin, kofein), které zmírňují bolest a uvolňují nosní dutiny, nebo vitamin C. Záleží na vás, zda vám vyhovují léky nebo horké nápoje.
11.Léky „na občanku“
Specifickou skupinu tvoří přípravky obsahující pseudoefedrin. Jsou to přípravky určené pro takzvaný výdej s omezením. Můžete je koupit bez předpisu v lékárně, ale musíte předložit občanský průkaz.
Výdej těchto léků je omezen také množstvím, které je možné pacientovi vydat. Toto omezení je nutným opatřením z hlediska možného zneužití léku pro výrobu drog.
Tyto léky mohou být vhodné u pacientů, kteří jsou kromě běžných příznaků chřipky či nachlazení obtěžováni navíc ucpaným nosem, zalehlými dutinami a špatně se jim dýchá. V těchto případech mohou léky s pseudoefedrinem uvolnit i ucpaný nos a navodit úlevu. Nehodí se však pro každého (nevhodné jsou pro malé děti, starší pacienty, kardiaky), proto je vždy nezbytná konzultace o jejich užívání s lékárníkem či lékařem.
12.Babský recept
Na závěr tu pro vás máme jeden babský recept na chřipku – česnekovo-citronový čaj: Litrem vody přelijte dvě lžíce listu šalvěje, dva nakrájené stroužky česneku a přidejte šťávu i dužinu z půlky citronu. Pijte jeden horký šálek za hodinu. Můžete přisladit medem.
já třeba Imunit echinaceové kapky beru i k antibiotikům, urychlí proces léčení a chrání horní dýchací cesty.