Studie: Uprchlíci komplikují dovoz heroinu. „Perník“ trhá v Česku rekordy

 • Autor: mib - 
  26. 11. 2016
  17:55

  Nejvíce uživatelů konopí přibylo v roce 2015 mezi uživateli do 20 let, pervitinu se přes menší množství varen, než jaké bylo v roce 2014, uvařilo více než dvojnásobek vůbec a migrace snížila transport heroinu skrze balkánskou cestu. I takové závěry přinesla výroční zpráva Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti (NMS) o drogové situaci v České republice za rok 2015. 

 • 1.Experimentování s drogami

  Nejčastěji lidé od 15 do 64 let za život vyzkoušeli konopí. Ve srovnání s rokem 2014 jeho užívání pokleslo.


  V uvedené věkové skupině se ale najde stále více experimentátorů, kteří zkouší pervitin, LSD nebo nové psychoaktivní látky. Za poslední rok se tak stále více lidí přiklonilo k pervitinu (4,4 procenta), halucinogenním houbám (5,4 procenta populace) a kokainu (1,8 procenta).

  Stále více lidí nad 35 let užívá konopí.Stále více lidí nad 35 let užívá konopí. | 


 • 2.Věk uživatelů  Podle studie došlo za minulý rok k poklesu zájmu o konopí ve věkové skupině 20–29 let. Naopak mladší uživatelé v rozmezí 15–19 let po droze sahají čím dál tím častěji. Více uživatelů se objevuje i od 35 do 49 let.

   

  „Léky se sedativním a hypnotickým účinkem nebo léky s obsahem opioidů užívaných proti bolesti, a to bez lékařského předpisu nebo v rozporu s doporučením lékaře nebo lékárníka, užilo někdy v životě 36,8 % dotázaných,“ uvádí studie.

  Kouření je velkou neřestí.Kouření je velkou neřestí. | 


 • 3.Varny pervitinu a pěstírny konopí  Počet varen pervitinu nebo pěstíren konopí ve srovnání s rokem 2014 klesl. Nejčastěji šlo o menší domácí zařízení. Dohromady jich policie objevila téměř pět set – konopí se pěstovalo ve 220 prostorách a v 263 případech šlo o pervitin. Ten policie zajistila ve více než dvojnásobném množství a představuje nejvyšší roční zajištěné množství pervitinu v ČR vůbec.  Konopí nejvíce pěstují v Moravskoslezském, Ústeckém a Plzeňském kraji. V Praze tak počet odhalených pěstíren poklesl. „Část indoor produkce je velmi dobře organizovaná a významně se na ní podílí organizované skupiny Vietnamců. Zejména u velkých pěstíren nad 500 rostlin,“ zmiňuje závěr zprávy.  „Nadále je patrný odklon těchto skupin od pěstování konopí směrem k výrobě pervitinu, motivovaný větším a rychlejším ziskem s nižším rizikem odhalení,“ stojí ve zprávě.


  Varny pervitinu „bují“ v Jihomoravském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. „Ke zřizování laboratoří bývají pronajímány zejména rodinné domy nebo skladové prostory a po několika výrobních cyklech se varna přesouvá na jiné místo. V roce 2015 byly zaznamenány přesuny části výroby i do Polska,“ zmiňuje studie na základě zjištění policie.


  Pašování pervitinu do zahraničí od roku 2011 podle Národní protidrogové centrály provádí čeští a slovenští kurýři z různých míst do Japonska. Metamfetamin většinou pochází z mimoevropských zemí, třeba z Íránu. Jako kurýři jsou většinou najímány sociálně vyloučené osoby.

  Ilustrační fotoIlustrační foto | 

 • 4.Pašování kokainu  Kokain putuje do ČR převážně z Jižní Ameriky, jako je Peru, Venezuela, Brazílie nebo Dominikánská republika. Pašují ho skupiny osob zejména z Nigérie nebo Balkánci ze Srbska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, ale také Češi.

  „K přepravě kokainu z Jižní Ameriky do zemí EU bývají často najímáni kurýři, kteří kokain přepravují v tělesných dutinách, v poštovních zásilkách nebo cestovních zavazadlech, a to v množství do 5 kg,“ zmiňují autoři zprávy. Zásilky kokainu putují přes přístavy v Nizozemsku, Belgii, Španělsku a odtud do tranzitních zemí.

  V loňském roce v ČR skončilo rekordních 108 kilogramů kokainů v zásilce banánů. Vyšetřování ukázalo, že se nelegální obchodníci spletli v odeslání a droga nebyla určena pro Česko.

  Pašování kokainu v banánech: I takhle se to dá dělat... V Praze našli drogy skoro metrák (menší foto).Pašování kokainu v banánech: I takhle se to dá dělat... V Praze našli drogy skoro metrák (menší foto). | 


 • 5.Pašování heroinu a metamftaminu


  Migrace obyvatel z Blízkého východu mimo jiné, jak vyplývá ze zprávy, způsobila odklon pašování heroinu z „významné“ trasy tzv. balkánské cesty. Do ČR heroin nicméně putuje a také se přes ni převáží dál.  Nejvíce pomáhají se šířením „tradičně“ etničtí Albánci, zejména z Kosova a Makedonie, a Turci. „K ředění heroinu se nejčastěji používají látky, jako jsou piracetam, paracetamol, kreatin nebo levamisol. Na úrovni uživatelů, kteří představují hlavní část distribuční sítě, se pak heroin ředí v podstatě čímkoliv, co má podobnou strukturu a vzhled,“ vychází ze zprávy.

  Zásilky heroinu putující do západní Evropy z Turecka převáží nejčastěji kamiony s textilním a dalším spotřebním zbožím.

  Ilustrační foto. Policie ČR zabavila heroin za milion korun z digestoře!Ilustrační foto. Policie ČR zabavila heroin za milion korun z digestoře! | 


 • 6.Úmrtí a rizika


  V roce 2015 se předávkovalo drogami a těkavými látkami 57 lidí. „Z toho bylo 27 předávkování opioidy, 16 případů předávkování stimulancii mimo kokainu, převážně pravděpodobně pervitinem a 4 těkavými látkami a 10 blíže neurčenými látkami. K výraznému (téměř dvojnásobnému) nárůstu došlo u smrtelných otrav opioidy,“ uvádí studie.

  Devadesát devět lidí pak umřelo pod vlivem drog z jiných důvodů než předávkování, nejvíce stejně jako předloni v důsledku nehod a sebevražd. Nejvíce případů bylo pod vlivem pervitinu a konopných látek.


  Alkoholem se předávkovalo v roce 2015 342 lidí, etanol sehrál smrtelnou roli ve dvou případech. „Vliv alkoholu na dopravní nehodovost postupně klesá, pod vlivem alkoholu se v roce 2015 stalo 4,9 % nehod, počet ani podíl usmrcených a zraněných při nehodách zaviněných pod vlivem alkoholu se meziročně příliš nezměnil,“ informují závěry zprávy. 


  Za minulý rok se tři lidé nakazili virem HIV nejspíš v důsledku injekčního užívání drog. „V Karlovarském a Jihomoravském kraji probíhaly v roce 2015 a 2016 epidemie virové hepatitidy typu A s podílem uživatelů drog 41 a 51 procent.“

  Pervitin a opioidy bere většina uživatelů injekčně, a jejich podíl se tak stále drží na vysokých příčkách.

  LékyLéky | 

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa