Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

„EU překrucuje legislativu,“ zuří kvůli mývalům Poc a brání svůj hyacint

Autor: bud - 
7. srpna 2016
05:02

Zatímco o nařízení EU, které chystá likvidaci některých zvířat i rostlin, mohli europoslanci hlasovat, na podobu seznamu „smrti“ nemají prakticky žádný vliv. „Komise se opírá o stará neaktuální hodnocení rizik a překrucuje znění samotné legislativy,“ řekl v rozhovoru pro Blesk.cz europoslanec Pavel Poc (ČSSD), který byl zpravodajem tohoto návrhu. Nyní bezmocně pozoruje, jak na seznam přibyl například okrasný hyacint vodní, který má ve svém jezírku.

Evropská unie zahodila příležitost, jak efektivně zakročit proti biologické invazi v podobě nepůvodních zvířat a rostlin. O tom je přesvědčen europoslanec Pavel Poc, který měl v době projednávání jako zpravodaj na starosti nařízení EU na likvidaci invazivních druhů. Na seznamu, který vydala Evropská komise, je podle něj řada druhů, které by tam být neměly.

Konec vodního hyacintu

„Místo skutečně problematických druhů chtějí řešit nesmysly. Ostatně sám mám na zahradě v jezírku vodní hyacint a mám za to, že pokládat v naší zeměpisné šířce tento druh za invazní je naprostý nesmysl, protože jednoduše nepřežívá zimu,“ řekl Blesk.cz poslanec Poc. Stejně jako další zahrádkáři už si ho příští rok nevypěstuje, protože semínka nebude možné prodávat.

Podle Poce na seznamu chybí  řada problematických druhů a vadí mu také skutečnost, že Evropský parlament nemůže o podobě seznamu invazivních druhů rozhodovat. Původně měl byt do projednávání zahrnut, ale členské státy včetně Česka to zatrhly. „Členské státy do návrhu vrátily některé centralistické prvky. Odmítly velkou míru autonomie členských zemí při udělování výjimek a upřely Evropskému parlamentu přímou demokratickou kontrolu nad budoucím seznamem invazních druhů, na které se bude nařízení vztahovat,“ vysvětluje europoslanec.

Výjimky pro zoo? Rozhodne Komise

Udělování výjimek tedy není v rukou samotných států, ale rozhoduje o něm Komise. V praxi se to může promítnout tím, že některé české zoo nedostanou výjimku a lidé už si tak nebudou moci prohlédnout například mývaly, nosály, nutrie, vrány nebo některé druhy raků, žab a veverek. Veterináři jim musí nasadit antikoncepci, případně samičky a samečky držet odděleně, aby se tyto druhy dále nerozmnožovaly a pouze dožily.

Evropská komise podle něj ohýbá také způsob, kterým vzniká seznam zvířat a rostlin k likvidaci. „Evropský parlament požadoval, aby byl každý návrh podroben procesu vyhodnocení rizik, k tomu měla Komise vydat příslušný předpis. Ale neudělala to, opřela se o stará neaktuální hodnocení rizik a překrucuje znění samotné základní legislativy,“ říká Poc. Zástupci členských států včetně Česka to podle něj tolerují.

Evropský parlament ve svém hlasování stávající seznam invazivních druhů odmítl, Komise na to však nebrala ohled a v červenci ho vydala. Platit začal na začátku srpna. Ministerstvo životního prostřední nyní připravuje zákon, podle kterého bude probíhat boj proti nepřátelským zvířatům i rostlinám.

zednik ( 7. srpna 2016 10:53 )

Hlavně že jsme zatočili se všudyseroucíma holubama plných roztočů. Budoucnost přeje připraveným, tak jdu vytrhnout na zahradě moje tři růžové lupiny, tu tam chce nějaký český eu aktivista taky zařadit.

naidka ( 7. srpna 2016 08:12 )

Zdá se, že ouřadové z EU tomu seznamu, který byl vypracován už dříve podle NĚJAKÝCH podkladů a návrhů, sami nerozumí. Zajímalo by mě, jestli by někdo z nich dokázal odpovědět a vysvětlit, ČÍM jsou nebezpečná zmíněná zvířata v ZOO, koho ohrožují a proč se nesmí v ZOO chovat. Z celého seznamu by se dal pochopit bolševník, ale ten se přece hubí i bez nařízení už dávno.

ollina ( 7. srpna 2016 07:42 )

Další krok k totalitě, nakonec dojde na děti, které budeme odevzdávat

baronessa ( 7. srpna 2016 05:25 )

 Hm, čáp bílý v Africe a potom zase u nás....to je podle komise v pořádku? Vůbec ti přelétaví ptáci, kteří před zimou letí jinam, to asi bude pro EU oříšek.

Zobrazit celou diskusi