Proč Hanka utíkala zpět k únoscům: Stockholmský syndrom, nebo dítě?

8. 2. 2016
05:00

V kauze Hanky a Tonči se objevily nové informace. Oficiální místa je však nekomentují. Což je případ nejen údajného výkupného 6 milionů dolarů za obě unesené Češky. Vlnu spekulací vyvolalo i další zjištění časopisu Respekt, že se Hanka snažila vrátit do Pákistánu zpět. Proč? Verze jsou různé. Od vlastně již „klasického“ stockholmského syndromu a jejího příklonu k islámu, po jednu pořádně drsnou. Narodilo se jí snad v zajetí dítě?!

Obě Češky po návratu do Česka, ke kterému pomohla i turecká organizace IHH, ke svému případu mlčí. Stejně tak situaci kolem jejich návratu nekomentují ani úřady. Není tak jasné, proč a zda skutečně se snažila Hana Humpálová dostat loni zpět do Pákistánu. Respekt se však zaštiťuje informací od tajných služeb.

„Předpokládáme, že mohla chtít jet za svým dítětem, které se jí tam mohlo narodit a únosci je stále zadržováno. Nemusí jít o stockholmský syndrom,“ prozradil Blesku zdroj navázaný na české služby, který si nepřál být jmenován.

Úřady mlčí, i v zájmu samotné Hanky. A také odborníci v oboru bezpečnostních služeb jsou na podobné soudy značně opatrní. Generálmajor a někdejší ředitel české zahraniční rozvědky (ÚZSI) Karel Randák k těmto spekulacím Blesk.cz pouze řekl: „Vím, že se o tom již dříve mluvilo. Slyšel jsem to jako spekulaci.“ Více to komentovat nechtěl.

Blesk se opakovaně pokoušel Češky či jejich rodiny po návratu kontaktovat, bohužel neúspěšně. Ke svému případu dlouhodobě mlčí i ony. Promluvily pouze krátce po svém propuštění před kamerou organizace IHH. V březnu to bude přitom již rok, co jsou zpátky doma.

Video První slova Hanky Humpálové a Tonči Chrástecké po jejich propuštění na svobodu - youtube.com/IHH
360p 240p

Pokus Hanky o návrat do Pákistánu?

Ohledně možností, proč se na podzim Hanka snažila podle Respektu vydat zpět, Randák uvedl, že přesný motiv samozřejmě znát nemůže. „Ale může to být něco na způsob stockholmského syndromu. Za svou kariéru jsem sám řešil, dnes to již mohu říct, v divokých 90. letech jeden podobný případ. To jsem ještě pracoval na kontrarozvědce a nesouviselo to vůbec s terorismem. Souviselo to s jakýmsi obchodem s bílým masem,“ zavzpomínal pro Blesk.cz Randák.

V čem se Randákem zmíněný případ podobal Hančinu možnému útěku za únosci zpět? „To děvče tehdy bylo mimopražské, z venkova. Dostalo se do Prahy, do nočního klubu. Její rodiče ji zoufale hledali. Nakonec se obrátili na bezpečnostní složky a nám se tehdy podařilo děvče vypátrat, přinutit lidi, kteří ji v podstatě pásli, aby ji vydali. Já jsem tenkrát měl možnost s tou holkou mluvit. Dokonce jsem ji vezl zpátky k těm rodičům. Ale už v průběhu té jízdy na ní bylo zjevné, že z domova zase uteče. A když jsem ji na benzinové pumpě předával jejímu otci, vzal jsem si ho stranou a říkal mu: ‚Heleďte, podle mého názoru se stane to a to‘. On říkal: ‚Ne, budeme na ni hodní, nějak to »zapreventujeme«‘. Nestalo se, to děvče uteklo, za 14 dní byla zpět v Praze a pak už se s tím nedalo v zásadě nic dělat. Tohle je podobný případ. Hana Humpálová ale navíc konvertovala k islámu. To by chtělo již spíše psychologický rozbor,“ uvedl generálmajor Randák.

Zatím neoficiálně „obohacený“ příběh Hany Humpálové o útěk z Česka však Randákovi stockholmský syndrom připomíná.

Že by se jí podařilo utéct, ale následně ji opět dostihnout, je odvislé podle Randáka mj. od jedné věci: „Každý takto unesený člověk, který byl dlouhodobě zadržovaný, je podroben výslechu. Bezpečnostní složky se s nimi samozřejmě baví, ptají se je na to a z toho už se dá hodně vypozorovat postoj těch lidí. Možná už na samém začátku vzniklo podezření, že by se něco takového mohlo stát.“

Zmiňuje i variantu, kdy o dohled mohou požádat samotní rodiče. „Těžko ale v tomto případě odhadovat. Příběh je to každopádně smutný,“ dodal Randák pro Blesk.cz.

Únosci chtěli původně 20 milionů. Přistoupili na šest?

Nepotvrzené jsou také informace o výkupném za obě Češky. „Pan premiér nebude tuto věc komentovat,“ vzkázal stroze mluvčí Úřadu vlády Martin Ayrer Blesk.cz po dotazu, zda skutečně Česko muselo zaplatit za unesené Češky 6 milionů dolarů, tedy necelých 150 milionů korun. Časopis Respekt upozornil nejen na tuto částku, ale i na to, jak se k ní dospělo.

Únosci prý původně chtěli mnohem více. 20 milionů dolarů! Z jednání Bezpečnostní rady státu prý vzešla dohoda, že bude nabídnuto maximálně 10 milionů. A nakonec se obě strany domluvily na šesti milionech.    

„Ty částky se liší, zaplatily se i miliardy na výkupných. Nemůžete ale chtít po někom výkupné vyšší, než je ochoten zaplatit. Pokud ty dívky nebo kohokoli unesete s cílem je zpeněžit, dva roky se s nimi někde schováváte, tak je nezabijete jen proto, že nedostanete přesně tolik, kolik jste chtěl,“ řekl Blesk.cz bezpečnostní poradce a bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor.

Randák: Jak chcete odhadovat cenu lidského života

Ohledně platby za Hanku a Tonču Karel Randák doplnil: „Myslím si, že možné to je.“ Okomentoval i výši možné částky: „To vám samozřejmě nikdy nikdo nepotvrdí. O této možnosti se ale spekulovalo od chvíle, kdy se je podařilo tureckou humanitární organizací dostat zpátky. Nevím, kde Respekt vzal tuto částku. Problém ale v současné době v naší komunitě, ať už bezpečnostní, nebo novinářské, je ten, že taková informace se nemá dostat vůbec na veřejnost.“

Hanka a Tonča na videu, které natočili jejich únosci.Hanka a Tonča na videu, které natočili jejich únosci. | 

Když už se tak stalo, je částka 6 milionů dolarů podle něj vysoká? „Pro laika nebo pro člověka vydělávajícího 15 tisíc měsíčně to jsou samozřejmě nepředstavitelné sumy. Na druhou stranu pro ten stát to zas takové peníze nejsou. Ačkoliv se mi zdá, že ta cena je relativně vysoká, protože znám nikoli české případy, kdy lidé byli propuštěni za dva miliony dolarů, nebo dokonce za jeden, je otázka, jestli se ještě mohlo vyjednávat, jestli se mohla cena snížit,“ pokračuje pro Blesk.cz Randák. 

„Na druhou stranu – jak chcete odhadovat cenu lidského života, tu blamáž, to si nikdo nevezme na zodpovědnost, že řekne ‚nezaplatíme‘, a potom to dopadne špatně. Teoreticky by takový postoj šel zaujmout na Bezpečnostní radě státu či na koordinačních poradách, ale ne u nás. Protože u nás se vše dostane na veřejnost a pak by ten dotyčný čelil neuvěřitelnému problému,“ dodal Randák.  

VŠE O PŘÍPADU HANKY A TONČI NALEZNETE ZDE!

1080p 720p 360p
Další videa