Je vaše práce „na vymření“? Tato zaměstnání zmizí do 20 let

Které profese do 20 let zaniknou? Dokáží počítače nahradit na pracovišti i vás? (ilustrační foto)
Autor: David Klempíř - 
28. 11. 2015
07:12

Hrozí vám, že vaše pracovní pozice zanikne nebo že vás nahradí robot? A jaké obory by vaše děti raději neměly vůbec studovat? Blesk.cz získal seznam zaměstnání, která jsou „na vymření“. Mezi ohrožené profese patří sekretářky, úředníci, pokladníci nebo prodavači vstupenek. Ale také dělníci nebo uklízečky. Ty všechny mohou do 20 let nahradit stroje. Počítá s tím Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Podle mnohých expertů se svět velmi rychle blíží k tzv. čtvrté průmyslové revoluci. Robotizace, stále přesnější strojové vnímání a kybernetika zásadně ovlivní povahu lidské práce. Mnoho profesí zanikne, a to i v České republice.

„Určité profese jsou komputerizací ohroženy více než jiné. Největší pravděpodobnost hrozí těm, kteří pracují jako administrativní pracovníci, sekretářky, montážní dělníci, prodejci vstupenek atd.,“ řekl pro Blesk.cz Matěj Bulant, hlavní manažer projektu „Překvap“ Fondu dalšího vzdělávání. 

10 nejvíce ohrožených profesí

 • Administrativní pracovníci, sekretáři apod.
 • Pokladníci, prodavači vstupenek a jízdenek apod.
 • Montážní dělníci výrobků a zařízení
 • Obsluha pojízdných zařízení a strojvedoucí
 • Obsluha stacionárních strojů a zařízení
 • Zpracovatelé potravin, dřeva a textilu
 • Řidiči motocyklů, automobilů, autobusů a tramvají
 • Kováři, nástrojaři a příbuzní pracovníci
 • Pracovníci v oblasti uměleckých a tradičních řemesel a polygrafie
 • Úředníci pro zpracování číselných údajů a v logistice

 

Naopak nejméně ohrožené jsou podle Bulanta profese, které vyžadují vysokoškolské vzdělání a kreativitu, neboť tam stroje ještě minimálně nějaký čas lidské uvažování nenahradí. „Jsou to především lékaři a další specialisté v oboru zdravotnictví, určitě učitelé a pedagogové obecně, ale též řídící pracovníci,“ vyjmenovává příklady Bulant.

10 nejméně ohrožených profesí

 • Zákonodárci, nejvyšší státní úředníci a nejvyšší představitelé společnosti
 • Řídící pracovníci v oblasti správy podniku, obchodu a administrativy
 • Řídící pracovníci v oblasti výroby, informačních technologií a vzdělávání
 • Řídící pracovníci v oblasti ubytovacích a stravovacích služeb a obchodu 
 • Specialisté v oblasti vědy a techniky
 • Lékaři a další specialisté v oblasti zdravotnictví
 • Učitelé a další specialisté v oblasti výchovy a vzdělávání
 • Specialisté v oblasti informačních a komunikačních technologií 
 • Specialisté v oblasti právní, sociální a kulturní 
 • Techničtí a odborní pracovníci v oblasti vědy a techniky 

 

Studie, se kterou ministerstvo operuje, uvádí „míru komputerizace“, tedy pravděpodobnost, s jakou stroje nahradí lidské zaměstnance v jednotlivých profesích. „Pro řadu manažerských pozic platí, že pravděpodobnost jejich komputerizace se pohybuje kolem 1 procenta. Naopak u sekretářských pozic je tato míra vysoko přes 90 procent,“ uzavírá Bulant s tím, že daná pravděpodobnost zahrnuje časový horizont dvaceti let. 

Projekt „Překvap“ patří mezi jeden ze 13 programů zaměřených zejména na zvýšení šancí na uplatnění na pracovním trhu u nezaměstnaných, studentů bez praxe, rodičů po mateřské dovolené či osob s handicapem. „Řada našich aktivit je rovněž zaměřena na odborné výstupy, které slouží i jako podklady pro další práci MPSV,“ uzavřel Miroslav Procházka, ředitel Fondu dalšího vzdělávání.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

djaba ( 28. listopadu 2015 20:39 )

Podle prognostiků jsme měli již dávno mít létací auta , všude roboty a létat na dovolenou na vzdálené planety .Jenže ! Nikdo to nechce ,snad jen pasová výroba je efektivnější automatizovaná .Zajímavé ,že nikdo nechce ani výrazně chytřejší a rychlejší počítač a ani 3D televize nefrčí .Neobávám se ,že by roboty a roboti vytlačili lidský um i úsudek .I já pracuji v úplně automatizovaném provozu ,ale o chod se stejně stará dosti početná skupina různých profesí .Dozor nad hl. počítačem je neustálý ,zkrátka dost často si vzpomene udělat nelogickou kr*avinu a nutný zásah člověka .

vlasticka ( 28. listopadu 2015 19:07 )

vipasenysenator ( 28. listopadu 2015 17:30 )

a šou.stat paničky těch co budou v práci ejchuchů

tomik007 ( 28. listopadu 2015 14:32 )

Toto je kvalitni nazor.

yarda ( 28. listopadu 2015 13:35 )

Jsem zvědavý, když zmizí tyhle profese a budou nahrazené počítači nebo čím, kdy zmizí i zákazníci, konzumenti a spotřebitelé? Robot si odpíchne konec pracovní doby a cestou do dokovací stanice se staví v robotické hospodě na dvě robotická piva. Protože nezaměstnaní co je nahradí roboti na pivo nebudou mít.

Zobrazit celou diskusi
Další videa