Pondělí 2. října 2023
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Polojasno 24°C

Šunka a párky na seznamu smrti. Uzeniny se ocitly vedle tabáku s azbestem

Uzeniny na seznamu karcinogenů (ilustrační foto)
Uzeniny na seznamu karcinogenů (ilustrační foto)  (Autor: Shutterstock.com)
Autor: ČTK, ula - 
26. října 2015
14:00

Pokud si dáte denně dva plátky slaniny, máte větší pravděpodobnost, že dostanete rakovinu. Světová zdravotnická organizace v pondělí zařadila uzeniny jako šunku, slaninu nebo i hovězí maso na seznam prokázaných karcinogenů. Na stejném seznamu je například tabák nebo azbest. Například koncern Agrofert zatím zjišťuje, jak si má zprávu přebrat. Stejně jako uzeniny má totiž ohrožovat zdraví i práce holiče.

Mezinárodní agentura pro výzkumu rakoviny došla k závěru, že masné výrobky mohou způsobovat rakovinu trávicího traktu.

Jediné, co nezpůsobuje rakovinu, je nezpracované červené maso, ovšem s dodatkem, že pro toto tvrzení zatím neexistují nezvratné důkazy. Překvapivý závěr se opírá o výzkum, jehož se účastnilo 37 000 mužů.

Zpráva Světové zdravotnické organizace dále uvádí, že konzumace 50 gramů zpracovaného masa denně zvyšuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva o 18 procent.

„Riziko, že jedinec onemocní kolorektálním karcinomem kvůli konzumaci zpracovaného masa je nadále nízké, ale toto riziko se s množstvím zkonzumovaného masa zvyšuje,“ upozornil zástupce agentury pro výzkum rakoviny Kurt Straif.

Pokud milujete červené maso jako je hovězí, jehněčí a vepřové, tak můžete také dostat rakovinu, ale protože zatím nejsou prokazatelné důkazy, bylo maso zařazeno na seznam „lehčích“ karcinogenů. Na takzvaném seznamu 2A je kromě masa například herbicid glyfosát.

Anketa
Vzdáte se šunky kvůli rakovině?
počet hlasujících: 1720
Anketa
Vzdáte se šunky kvůli rakovině?
NE
69 %
ANO
31 %
počet hlasujících: 1720

Jezte ryby a zeleninu

Závěr odborníků je proto jasný – rozšířit jídelníček o celozrnné výrobky, zeleninu, ryby a ovoce.

Na vině je podle expertů WHO pravděpodobně látka „hem“, díky níž má maso červenou barvu. Ta samá látka zároveň poškozuje střevní stěny. Už před čtyřmi lety odborníci doporučili, aby týdenní dávka zpracovaného a červeného masa nepřekročila 500 gramů (70 g denně).

Agrofert: Uzeniny škodí asi stejně jako práce holiče

Blesk.cz zjišťoval reakci na novinku z dílny Světové zdravotnické organizace u koncernu Agrofert, který patří mezi přední producenty uzenin v Česku. „Snažíme se identifikovat sdělení zprávy - dle nám dostupných informací totiž do horší kategorie 1 spadá třeba dýchání vzduchu či konzumace vína, do kategorie 2B zase potírání sluncem spálené pokožky Aloe Vera či pití kávy,“ uvedl Jan Pavlů z divize komunikace.

„A do kategorie 2A (kam by mělo být zařazeno i červené maso a uzeniny) například práce kadeřníka. V zahraničí navíc závěry studie vyvolaly rozporuplné reakce. Zatím ani nevíme, jak byly maso a uzeniny hodnoceny či s jakým cílem,“ dodal Pavlů.

bjutifl ( 27. října 2015 10:44 )

Umíralo se na to co dnes. Na karcinogenní látky a na jiné svinstvo v ovzduší a v životním prostředí vůbec. Zhruba od roku 1992 v tomto směru začalo sice docházet k výraznému postupnému zlepšení, karcinogenů se, stejně jako dalších jedů, do životního prostředí dostávalo čím dál méně. Bohužel konec zlepšení, naopak prudké skokové zhoršení v tomto směru přišlo se současnou vládou, která se sice dokáže přesvědčivě tvářit, že dělá něco pro lidi ale opak je pravdou, ve skutečnosti na lidi sére a jen vlastních zájmů a kapsy si hledí víc než kterákoliv vláda před ní.

tgbg ( 27. října 2015 08:01 )

Za komoušů nebylo zpracované maso ani nezpracované k dostání a lidi běžně umírali už po padesátce.

bjutifl ( 27. října 2015 04:23 )

O těch fabrikách nemáš pravdu. Stejně jako loni - http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/domaci/jedu-ve-vzduchu-pribyva-seznam-znecistovatelu.html - i letos došlo ke skokovému nárůstu nejen karcinogenů vypouštěných do ovzduší. Bohužel solidnější zdroj jsem takhle narychlo nenašla a letošní údaje vůbec ne ale vím o tom ze solidních zdrojů, jenže nedávno se mi zbláznil počítač a já přišla (nejen) o záložky, tak budu muset některé věci postupně až budu mít čas znova hledat .....

lobotom ( 26. října 2015 21:24 )

Nechci zrovna obhajovat fabriky, ale ty se postupně s čistotou zlepšují a čím dál víc je předhání rakovinný růst automobilismu. A taky prasata spalující uhlí a jiný odpad, čemuž se většinou nelze vyhnout ani na té samotě.

lobotom ( 26. října 2015 21:20 )

Protože tady je diktatura peněz, zisku obchodníků.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud