Papriky poházené na poli nikdo nechce: Hnijící zelenina ohrožuje i vodu!

Autor: Ondřej Požár - 
16. srpna 2014
07:59

O tuny paprik, které leží ladem na pozemcích u Nových Bránic na Brněnsku, nemají zájem ani místní obyvatelé. A hromada tlející zeleniny přibývá a zvětšuje se. V krajním případě můžou otrávit i spodní vodu.

Likvidace paprik z produkce tamního zemědělce Tomáše Zoufalého tak pokračuje. Pěstitel se nechal slyšet, že obchodní řetězce jeho těžce vypěstovanou papriku nechtějí a radši ji dovezou z Maďarska.

Při včerejší obhlídce smutného »přírodního skladu« papriky se zdálo, že zeleniny zase přibylo. Lidé z vesnice si však pro pochoutku, z níž se dá uvařit třeba výborné lečo, nechodí.

Možná je to tím, že stovky tun v horku páchnoucí zeleniny jsou pro ně trošku z ruky. „Tady si každý pěstuje svou papriku na zahrádce u domu, takže si ji stačí utrhnout,“ míní žena, která nechce uvést jméno.

Za vyvážení paprik za vesnici na travou zarostlé pole však zřejmě zemědělci nehrozí žádný postih, protože to není v pravomoci krajského odboru životního prostředí. A hygienici se k problému včera nevyjádřili.

Na Brněnsku hnijí papriky vypěstované tamním zemědělcem. Ironicky tak vyznívá statistika ministerstva zemědělství, podle níž míra soběstačnosti ČR v produkci čerstvé zeleniny loni dosáhla 38,9%, což je méně než v roce 2012, kdy činila 41,4%.

Puch, který se z tlející zeleniny začíná šířit, hygienici řešit nebudou. „Nic s tím nenaděláme, jde o odpad,“ sdělil Blesk ředitel Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Jan Mareček. Jiný dopad, kromě zápachu, by biologický odpad na své okolí mít neměl.

Vyjádření poskytla i mluvčí České inspekce životního prostředí Jana Rambousková. „Jedná se o kuriózní případ. V případě, že se majitel chtěl paprik zbavit, měl dát papriky do kompostárny nebo zařízení určené k likvidaci biologického odpadu. Česká inspekce životního prostředí celou záležitost spolu s dopadem na životní prostředí v nejbližších dnech prověří. Od toho se mohou odvíjet i postihy.“ říká.

„Ministerstvo zemědělství nemůže výrobcům diktovat, jak mají naložit se svými produkty. Problém plýtvání s potravinami se tak dotýká všech a je na zodpovědnosti každého jednotlivce, aby zabránil zbytečnému vyhazování jídla. Ministerstvo zemědělství nemá právní nástroje, aby ukládalo zemědělci povinnost ke kompostování,“ sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

Reportér Blesku se také včera zajímal o ceny paprik v obchodech v okolí Nových Bránic na Brněnsku. Typické podlouhlé plody různých barev a velikostí se tam prodávají v cenách od 20 do 32 korun. A obchodníky většinou zásobují místní pěstitelé. V okolí Dolních Kounic je totiž vcelku bohatá úroda.

Seniorka před samoobsluhou na náměstí v Dolních Kounicích nabízela bílou, žlutou a zelenou papriku za 20 korun za kilo, červené kapie byly o deset korun dražší a 30 korun stály i pálivé „kozí rohy“. „Nechápu, proč do hypermarketů vozí papriku z Maďarska, když je jí tady na Moravě dost!“ zlobí se prodávající důchodkyně, která však chtěla zůstat v anonymitě.

Poměrně drahou papriku měli v obchodě s potravinami v Moravských Bránicích: kilo bílé papriky z produkce místního pěstitele prodávají za 32 korun, přičemž na cedulce byla uvedena druhá jakost.

V samoobsluze v Syrovicích u Brna prodávali kilogram bílé české papriky za 26 korun. A vedle ní umístěná holandská paprika přišla ještě o dvacet korun dráž!

vilaamalka ( 16. srpna 2014 11:09 )

Jak mohou zbytky úrody ohrožovat vodu? Odjakživa se to zaorávalo a žádný problém nebyl.

sores ( 16. srpna 2014 10:38 )

Češi nemají geneticky dáno logické myšlení, a těch pár co ho mají to nezachrání! Jsme národ s velmi nízkou úrovní myšlení, jen je třeba si to přiznat a nestydět se brát si příklady a rady vyspělého státu! Není to ostuda, když nevím tak se zeptám o radu a ne jednat jak těžký primitiv.

7481 ( 16. srpna 2014 10:16 )

U nás v Kocourkově.

dzelo ( 16. srpna 2014 09:52 )

A už jsme tam kde jsme nikdy nechtěli být.Než aby se to prodalo levněji tak raději se to nechá zhnít a dovezeme odjinud. Zdejší turecké /nechci turky urážet/ hospodářsví řídí skutečně polistopadoví odborníci a podle toho to taky vypadá.Kdyby na větší tržnice vyjeli náklaďáky s lacinými paprikami tak jim utrhnou ruce,nebo by stačil inzerát o prodeji laciných paprik ať mi nikdo neříká že by na tom nevydělali víc než když to nechají shnít.

linas ( 16. srpna 2014 09:12 )

Požáre, ty vole, kdy se konečně naučíš česky? Napsat "odvýjet" - to chce opravdu velkou odvahu. Doufám, že půjdeš dom bez prémií... ale to se asi v Plesku nemůže stát, že?

Zobrazit celou diskusi