Ukázali šperky z devátého století

Autor: sč - 
14. 9. 2007
01:00

Jedinečné šperky z 9. století jsou nyní k nahlédnutí na Uherskohradišťsku. Jejich hodnota se podle odborníků nedá vyčíslit

Šperky z 9. století vytáhli z trezoru! Kolekci unikátních zlatých šperků, které u nás nemají obdobu, si mohou do neděle prohlédnout návštěvníci Památníku Velké Moravy na Uherskohradišťsku. Pracovníci Slováckého muzea vytáhli kolekci originálů z 9. století, aby připomněli jejich objevitele, místního učitele Antonína Zelnitia. Od jeho smrti letos uplynulo 50 let. Právě on odkryl na území Starého Města koncem 20. let minulého století staroslovanský Veligrad. "Cena šperků je nevyčíslitelná, jsou zcela jedinečné. Byly sice nalezeny obdobné, ale jen tyto mají zvláštní zdobení," konstatoval archeolog Miroslav Vaškových. "Krásné jsou lunicové náušnice s řetízky nebo gombíky," upřesnil.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Další videa