Potupná vizitka pro Putina. Venezuelu chránily ruské zbraně, jenže nic nezmohly
Překvapivě snadno se podařilo Spojeným státům americkým zasáhnout Venezuelu a zajmout tamního diktátora Nicoláse Madura s jeho manželkou. Mohly za to měsíce pečlivého plánování a zkušenosti americké armády. Ale také fakt, že Venezuela byla vybavena ruskými obrannými systémy, které nezafungovaly.
Jak podotýká web Republika, šlo o ruské obranné systémy Buk-M2E (kód NATO SA-17 Grizzly). Venezuela je do své výbavy zařadila teprve před několika měsíci a schválně je umístila zhruba 75 kilometrů Caracasu, aby chránily hlavní město. Jedná se systém středního dosahu, který doplňuje obranu krátkého dosahu a strategické obranné prostředky. Je modernější než staré sovětské systémy, které měla Venezuela ve výbavě před tím.
Američanům se podařilo pomocí náletů tyto systémy zničit, přitom právě proti podobným útokům měly chránit. O jeden Venezuela přišla na letecké základě Higuerote, o druhý na základně La Carlota. „Buky“ neudělaly prakticky nic. A celý svět se nyní zamýšlí proč.
Podle webu Republic je možné, že Americký útok byl tak nečekaný, že Venezuela jednoduše nestihla zareagovat. Další variantou je, že venezuelská armáda byla infiltrovaná, aby se podařilo Madura zajmout. Podle serveru Defense Blog je ale vysvětlení úplně jiné – může za to přímo Rusko.
Neměli náhradní součástky
Rusko, které považuje Venezuelu za spřátelenou zemi, jihoamerickému státu formálně dodalo 12 systémů Buk-M2E. Jenže jen pět jich bylo ve stavu, který by se dal označit vhodný k provozu. Zbytek systémů měl různé technické nedostatky, které by ovšem šly vyřešit, pokud by Venezuela měla náhradní díly a vhodné techniky.
Tuto opravu mělo zajistit Rusko… jenže nezajistilo. Neustále zaostávalo za svými závazky a slibované náhradní díly nedodávalo. Výsledkem tak bylo, že v době útoku USA na Venezuelu jen zlomek systémů byl funkční.
The second confirmed loss of a Russian-made 9K317M2 Buk-M2E medium-range air defence system operated by Venezuela's Air Defence Command.
— Status-6 (Military & Conflict News) (@Archer83Able) January 3, 2026
This one destroyed on the territory of the Higuerote Air Base, 75km east of Caracas. pic.twitter.com/jKIoHL105q
Podle serveru to přitom nebyl jediný nedostatek ve venezuelské výbavě. Podobně bídně na tom měly být strategické systémy S-300V (obdoba amerických Patriotů). Ty podle Defense Blog nebyly funkční více než rok, a to ze stejného důvodu – Rusové nezajistili slibovanou opravu ani nedodali náhradní díly.
Aby toho nebylo málo, stejný osud měl potkat i ruské stíhačky Su-30MK2 ve výbavě venezuelského letectva. Opět většina strojů nebyla ve funkčním stavu, protože technikům chyběly náhradní díly i motory. Stíhačky byly uzemněné dlouhodobě.























Proč si pořád a stále něco nalhávat proboha?!NATO již ve své podstatě neexistuje!!Neexistuje!!Je pouze na papíře a v hlavách několika politiků z malých státečků jako je Česko nebo z Pobaltských republik!Nikdo nepůjde na pomoc Dánsku proti USA!Žádní Španělé, Portugalci nebo Řeci nepůjdou na pomoc např.Estóncům,Lotyšům ve sněhu, mrazu-25 C proti Rusku!A už vůbec ne nějakým Ukrajincům! Zapomeňte vážení(tedy krom několika tisíc fanatiků ze světa,kteří si chtějí někoho opravdově zastřelit)!A taky proč vlastně....Smlouvy jsou jen cáry keců na papíře!Papír snese vše!Evropska část NATO je slabá,bezzubá,nekolektivní až na pár fanatických výkřiků Makkaróna,Merzze,Fredderriksenové, Lejjnové,Kallassové. Všichni tito politici přivedli Evropu do sr.ače.k....zničený průmysl, hlavně automobilový zemědělství, energetika, školství, migrace, armády atd.Jejich jediným společným tématem posledních 10-15 let byl green deal, buz.eranst.ký genderismus,zničení klasických rodin, historických hodnot každého státu, řízená migrace, radostné omezení fosilních a jaderných elektráren!Takže z nás udělali bezradné slabé ovce bez průmyslu a energií!A ovcí se nikdo nebojí!! USA všechny postaví do latě!Nikdo ani strachy nepípne!! Zázračné mega-předražené F35 spadnou hned po startu pokud naštvete Doníka!Jen EU pit-omec si je může pořídit!! A dive,div se,oni si je fakt slavnostně pořídí, místo různých Evropských platforem,,modernizované verze generace 4,5+ od Eurofighteru,Rafaelu,Jas-39E/F!! F-35 je sice 5.0 generace ,ale....papír snese opět vše.EU tak opět nepodpořila své vlastní lokální Evropské výrobce letadel, protože Evropské NATO je nesoudržné, každý má své vlastní zájmy atd.NATO není!!Jeďte do Barcelony a po fotbalovém zápase se v nějakém báru někoho zeptejte,zda půjde dobrovolně a nadšeně v zimě ve sněhu bojovat na Baltský nebo Ukrajinský front proti Rusku!!Budete čumět co vám tam řeknou!Hrdinové jsou pouze u PC a nejlépe tak 1000km od bojiště!