Koronavirus ONLINE: V Itálii zemřelo sedm lidí, Češi po varování skupují roušky

Aktualizováno -
24. února 2020
15:33
Autor: ČTK, trm, blv, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Sedmé úmrtí v důsledku nového koronaviru ohlásila Itálie, v zemi je přes  220 nakažených. Tamní vláda kvůli rychlému šíření nákazy uzavřela přístup do nejpostiženějších měst a obcí. Znervózněl i český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a svolá epidemiologickou komisi, ministerstvo zahraničí odrazuje Čechy před cestou do postižených oblastí. V pevninské Číně nemoci způsobené koronavirem podlehlo už celkem 2592 lidí, většina z nich v provincii Chu-pej. Nakažených je tu 77 150 osob. Dění kolem šíření nového koronaviru sledujeme online.

 • Nový koronavirus, Covid-19, se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním). Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Poškozuje také orgány a proniká do moči i stolice.
 • Virus se objevil již ve 30 zemích včetně 9 evropských (Belgie, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Rusko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie). První Evropané zemřeli v Itálii, ve Francii předtím jeden Číňan.
 • Pět Čechů bylo evakuováno z Wu-chanu, nákaza se u nich neprokázala. Česko odeslalo přes Vídeň do epicentra nákazy 4,5 tuny humanitární pomoci.
 • Na nákazu zemřel 34letý doktor Li Wen-liang, který před koronavirem varoval již loni. Zbyla po něm těhotná manželka v 5. měsíci.

Koronavirus už zabíjel v Evropě
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
16:19
Dnes

Slovensko v reakci na rozšíření nákazy novým typem koronaviru v Itálii zpřísní od úterý kontroly pasažérů na leteckých linkách z italských destinací do Bratislavy. Oznámilo to dnes slovenské ministerstvo zdravotnictví.

Každý cestující na palubě letadla z Itálie do Bratislavy bude muset vyplnit dotazník, na jehož základě ho budeme moci v případě potřeby po příletu na Slovensko identifikovat a případně vyhledat,“ uvedl premiér Peter Pellegrini, který od prosincové demise ministryně zdravotnictví řídí také toto ministerstvo.

Hlavní slovenský hygienik Ján Mikas doplnil, že pokud by na palubě letadla byla osoba s příznaky, které onemocnění nazvané COVID-19 provází, bude po příletu odvezena speciální sanitkou na infekční oddělení do nemocnice.

16:07
Dnes

První dva případy nakaženého novým typem koronaviru hlásí Omán – mají jimi být dvě ženy, které přicestovaly z Íránu.

Sultanát v reakci na to okamžitě přerušil veškeré letecké spojení s Íránem.

15:36
Dnes

„Již přibližně měsíc platí na Letišti Václava Havla Praha opatření, jejichž cílem je vytvoření podmínek pro včasné odhalení a prevenci dalšího šíření nákazy koronavirem. Zároveň neustále posilujeme rozmístění desinfekcí do hal terminálů,“ řekl Blesk Zprávám tiskový mluvčí Letiště Václava Havla Roman Pacvoň.

Na letišti probíhá také cílený screening cestujících, kdy zaměstnanci letiště dostali instrukce, aby ve zvýšené míře sledovali dění na terminálech, aby si ve zvýšené míře všímali cestujících, kteří vykazují známky respiračního onemocnění – a tyto cestující aby okamžitě odkázali na Stálou lékařskou službu Letiště Praha,“ dodal mluvčí.

15:15
Dnes

Rozšíření nového typu koronaviru v Itálii dnes obnovil zájem Čechů o roušky a antibakteriální gely na ruce. Uvedla to lékárnice a odborná konzultantka lékáren Benu Ivana Lánová.

Koronavirus se v pěti regionech na severu Itálie začal šířit na konci minulého týdne, v zemi už na onemocnění zemřelo šest lidí. České ministerstvo zahraničí varovalo české občany před cestami do některých italských regionů.

„Opět pociťujeme zvýšený zájem o roušky a gely, zboží je momentálně v lékárnách k dispozici. Musím ale upozornit, že klasické ústní roušky nechrání před onemocněním. Jsou určeny nemocným, aby nemoc nepřenášeli. Jako ochranu je třeba zvolit respirátory proti virům, které jsou založené na bázi filtru a slouží k tomu, aby zabránily průniku mikroorganismů zvenku dovnitř,“ uvedla lékárnice.

V minulých dnech se na sociálních sítích spolu se stížnostmi zákazníků objevily screenshoty předražených antibakteriálních gelů a dalšího hygienického vybavení na e-shopech. Například italský Amazon nabízel balení čtyř antibakteriálních gelů za 109 euro (zhruba 2 750 korun) – v přepočtu tak 80ml balení vychází na více než 27 euro (téměř 700 korun).

15:02
Dnes

Většina čínských továren německého výrobce automobilů Volkswagen je po odstávce vynucené epidemií nového typu koronaviru opět v provozu. Oznámil to dnes koncern, jehož součástí je rovněž česká automobilka Škoda Auto.

Automobilka rovněž oznámila, že kvůli omezení pohybu v důsledku koronaviru bude v Číně se svými zákazníky více komunikovat prostřednictvím internetu.

Většina čínských továren Volkswagenu je opět v provozu
14:45
Dnes
!

Nový koronavirus si v Itálii vyžádal už šestou oběť, uvedla agentura ANSA. Oběť z Brescie rovněž trpěla rakovinou.

14:26
Dnes

Obklopené dopravními uzavírkami je město Codogno v severoitalském regionu Lombardie. Předpokládá se, že aktuální epidemie nového typu koronaviru se začala šířit právě z tohoto 16tisícového města.

V karanténě se aktuálně podle informací úřadů ocitlo asi 10 italských měst.

Ubklopené dopravními uzavírkami je město Codogno v severoitalském regionu Lombardie.
14:04
Dnes

Z výletní lodi Diamond Princess bylo omylem propuštěno celkem 23 lidí, kteří měli být nadále drženi v karanténě. Informovalo o tom japonské ministerstvo zdravotnictví a dodalo, že nejméně tři z těchto cestujících byli na koronavirus dříve testování s negativním výsledkem.

Úřady nicméně požadovaly, aby těchto 23 cestujících absolvovalo i druhý test, protože první vyšetření proběhlo před 5. únorem, kdy byla nařízena karanténa pro celou loď.

Cestující z lodi Diamond Princess mohli v Jokohamě opustit plavidlo, na kterém byli v karanténě kvůli novému koronaviru (19. 2. 2020) Cestující z lodi Diamond Princess mohli v Jokohamě opustit plavidlo, na kterém byli v karanténě kvůli novému koronaviru (19. 2. 2020)
13:56
Dnes

První případ nákazy koronavirem hlásí Irák. Objevil se ve městě Nadžaf. Tamní ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že šlo o studenta teologie z Íránu, který ze sousední země přišel krátce před uzavřením hranic úřady.

Nákaza koronavirem pronikla už do Iráku
13:21
Dnes

Německo v současné době neuvažuje o uzavření hranic s Itálií, kde minulý týden vypukla epidemie koronaviru. Uvedlo to dnes německé ministerstvo zahraničí.

V Itálii se během víkendu rozrostl počet nakažených ze tří na více než 200 případů. Pět lidí už v zemi na následky nebezpečné infekce podlehlo.

Německá diplomacie uvedla, že riziko nákazy koronavirem pro občany SRN zůstává na nízké úrovni. Ministerstvo nicméně uvedlo, že hodnocení se může v krátké době změnit.

13:07
Dnes

Počet lidí nakažených v Jižní Koreji novým typem koronaviru už stoupl na 833. Stalo se tak poté, co jihokorejské úřady od neděle dvakrát zvýšily bilanci - nejprve v noci na dnešek oznámily 161 nových případů infekce a později přidaly dalších 70.

Počet obětí nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, vzrostl v Jižní Koreji na sedm.

V zemi kvůli rostoucímu počtu osob nakažených novým koronavirem platí zdravotní pohotovost nejvyššího stupně. Jihokorejské ministerstvo kultury dnes oznámilo dočasné uzavření muzeí a knihoven, o další týden bylo prodlouženo uzavření škol. Politické a kulturní události plánované na tento týden byly rovněž zrušeny, napsala agentura AP.

Jižní Korea registruje další nakažené pacienty novým typem koronaviruJižní Korea registruje další nakažené pacienty novým typem koronaviru
12:54
Dnes

Evropská unie zatím neplánuje kvůli šíření koronaviru v Itálii zavést omezení na hranicích v schengenském prostoru. Na tiskové konferenci to oznámili eurokomisaři pro zdraví a pro řešení krizí Stella Kyriakidisová a Janez Lenarčič, informovala agentura Reuters. Pohotovostní plány pro případ dalšího šíření koronaviru v Evropské unii se ale intenzivně připravují.

„Pracujeme na různých scénářích, jako je například koordinované pozastavení fungování Schengenu,“ uvedl eurokomisař pro řešení krizí Lenarčič. Podle něj nicméně v současnosti takový krok Evropská komise nechystá.

„S více než 2600 mrtvých nezbývá jiná možnost, než se připravit na všech úrovních,“ zdůraznil Lenarčič. Podle něj Evropská komise vyčlení na pomoc v boji s koronavirem 232 milionů eur (5,8 miliardy Kč).

K dispozici by peníze měly být Světové zdravotnické organizaci (WHO) a zemím se slabšími zdravotnickými systémy, například v Africe. „Naším cílem je zastavit nákazu na celosvětové úrovni,“ zdůraznil slovinský eurokomisař.

V Číně kvůli nákaze koronavirem ničí bankovky
12:29
Dnes
!

V Itálii podle úřadů zemřel na následky nového koronaviru pátý člověk, 88letý muž z obce Caselle Landi nedaleko Milána. Nakažených je podle italských úřadů v zemi 219.

12:20
Dnes

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) bude hostem pořadu Epicentrum na Blesk Zprávách. Sledujte jeho vystoupení živě od 16:30.

12:10
Dnes
!

Obavy v Česku sílí: V Česku je zhruba 1000 infekčních lůžek, které by bylo možné využít pro léčení případných nakažených novým koronavirem, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle ministra by bylo možné vytvořit v případě potřeby stovky až nízké tisíce dalších.

Kvůli situaci ve čtvrtek v Praze zasedne Ústřední epidemiologická komise. „Situace v Itálii je do značné míry znepokojující. Zaznamenali tam už čtyři úmrtí, byli to pacienti staršího věku nebo měli přidružená onemocnění,“ řekl ministr. V pondělí bude mít telekonferenci se zástupci dalších evropských států a budou chtít od italských zástupců podrobnější informace.

Podle náměstka ministra Romana Prymuly do Itálie jezdí hodně Čechů lyžovat, proto je situace závažnější, než když byl dosud virus většinou omezený na Čínu. „Budeme se muset připravit i na nějaké krizové situace, pokud by infekce byla zavlečena do České republiky,“ dodal. Problematické podle něj je, že se ukazuje, že velká část nakažených nemá žádné příznaky. Zřejmě podle něj bude třeba evidovat jedince, kteří v rizikových oblastech Lombardie, ale třeba také Benátek, pobývali. Ministerstvo zahraničních věcí vydalo doporučení do míst nákazy necestovat.

„Rizikem není jen nákaza, ale také to, že by byla oblast uzavřená, lidé by museli v Itálii zůstat v karanténě a dva týdny by se nedostali domů,“ uvedl Prymula. V Itálii podle něj v současné době hrozí za opuštění nařízené izolace až tři měsíce vězení.

12:08
Dnes

Severoitalská města jsou pod přísnou karanténou, úřady se tak snaží zabránit dalšímu šíření koronaviru. V jindy rušném městě Milán dnes zejí ulice prázdnotou, ven se vydalo jen pár odvážlivců. Tamní lékárny už od včerejška hlásí, že ochranné roušky jsou vyprodané.

Italové kvůli nařízené karanténě v severních regionech zcela vykoupili supermarkety. „Je to nelidské, pereme se o kousek chleba,“ komentoval pro tisk jeden z místních. Pohyb z a do některých měst regulují policejní hlídky, ty například kontrolují silnice kolem města Casalpusterlengo.

Vylidněné ulice italského Milána.Vykoupený supermarket v severní Itálii.Policejní kontroly před italským městem Casalpusterlengo, které je kvůli epidemii koronaviru v karanténě.Milánské lékarny hlásí, že roušky jsou vyprodané.
11:50
Dnes

Nakažených v Itálii je již přes 200, informoval s odvoláním na tamní úřady deník La Repubblica. Itálie se tím podle italských médií stala co do počtu infikovaných koronavirem třetí zemí na světě, a to po Číně a Jižní Koreji.

Koronavirus se v pěti regionech na severu Itálie začal šířit na konci minulého týdne. Nejvíce pacientů je v Lombardii, kde je podle guvernéra tohoto regionu Attilia Fontany 165 potvrzených případů. V Benátsku je 27 nakažených, méně než deset potvrzených případů je pak rovněž v severních regionech Emilia Romagna, Piemont a Trident-Horní Adiže. Dva případy nahlásil také region Lazio, kde se nachází hlavní město Řím.

11:50
Dnes

V karanténě v Severní Koreji kvůli strachu z šíření koronaviru skončilo 380 cizinců, podle státního tisku se jedná převážně o diplomaty, kteří jsou v izolaci v Pchjongjangu. V karanténě do této doby zůstávalo asi 200 dalších cizinců, po ukončení 30denní izolace ale bylo opatření prodlouženo zatím na dobu neurčitou. KLDR stále tvrdí, že v zemi nemá žádného nakaženého.

Severokorejská vláda rovněž zrušila tradiční pchjongjangský maraton. Asi nejpřísnější opatření platí v provincii Severní Pchjongan u hranic s Čínou. Pod dohledem lékařů je v oblasti asi 3 tisíce obyvatel, u nichž se projevily „podezřelé příznaky“, informovala státní média.

Severokorejci v maskách v maskách proti koronaviru.
11:45
Dnes
!

České zákony umožňují uzavřít po případném výskytu nového koronaviru města podobně jako v Itálii. Řekl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

11:31
Dnes

Čínské ministerstvo zdravotnictví oznámilo smrt dalších dvou lékařů z provincie Chu-pej, jejíž metropole Wu-chan se stala ohniskem smrtícího koronaviru. Lékařka Sia S'-s' (†29) zemřela v sobotu, mladá gastroenteroložka pracovala ve wuchanské nemocnici Ťiang-pej. Necelých 24 hodin po ní boj s koronavirem prohrál i dvaačtyřicetiletý Chuang Wen-ťün z nemocnice ve městě Siao-kan.

Chuang byl specialistou na respirační onemocnění. „Upřímnou soustrast, byl to hrdina, kterého si budeme navždy pamatovat. Odpočívej v pokoji,“ čínskou sociální síť Weibo zaplavily stovky srdceryvných vzkazů. „Upřímnou soustrast jeho rodině a blízkým. Ne všichni hrdinové nosí masky a pláště,“ psali Číňané.

Čínská lékařka Sia S'-s' (†29) zemřela na koronavirus.Čínský lékař Chuang Wen-ťün (†42) zemřel na koronavirus.
10:25
Dnes
!

České ministerstvo zahraničí se šíření koronaviru věnuje i ve svém doporučení na cesty:

 • „V posledních dnech došlo k potvrzení ohnisek a rozšíření koronaviru v severní Itálii, zejména v regionech Lombardie a Benátska/Veneto. Italská vláda ve spolupráci se zasaženými regiony přijala řadu opatření hygienického i restriktivního charakteru včetně izolace 10 zasažených obcí v Lombardii (Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo e San Fiorano) a jedné v Benátsku (Vo’ Eugenao),“ uvedl resort.
 • MZV proto občanům ČR doporučuje, aby se zasaženým oblastem do doby vyřešení sanitární situace vyhnuli.
 • „Vzhledem k rychlému rozšíření koronaviru v severní Itálii upozorňujeme, že v případě nepříznivého vývoje situace v místě pobytu se návštěvníci mohou ocitnout v případné 14denní karanténě,“ uvedlo ministerstvo.

10:20
Dnes

Koronavirus se v Asii „zakousl“ do akciových trhů, sportovního světa, ale i do politiky:

 • Čína se rozhodla odložit výroční zasedání parlamentu, jehož začátek byl plánován na 5. března. Parlament, který se oficiálně nazývá Všečínské shromáždění lidových zástupců a který sestává asi z 3000 delegátů, se schází zpravidla jednou ročně na desetidenním zasedání v Pekingu, aby kromě jiného vytyčil hlavní ekonomické cíle země.
 • Korejská fotbalová liga je další sportovní soutěží v Asii, na kterou citelně dopadly obavy z šíření koronaviru v regionu. Vedení K-League dnes po krizové schůzce v Soulu oznámilo, že kvůli epidemii nemoci COVID-19 odložilo zahájení domácí sezony na neurčito.
 • Už v pátek představitelé ligy přeložili plánované úvodní zápasy klubů z oblasti Tegu, kde byla zaregistrována většina nakažených v zemi. Kvůli riziku šíření viru do dalších oblastí ale nyní funkcionáři přistoupili ke kompletnímu pozastavení soutěže.
 • Akcie v Asii kvůli koronaviru dál klesají, v Hongkongu o 1,8 procenta, nejvíce za čtyři týdny. Ztráty má i Čína, kde úřady slibují podporu firmám.
10:10
Dnes

Podívejte se na další snímky ze světa. Obavy z koronaviru pronikají už i na svatební fotografie:

Svatební fotka z Hongkongu (24. 2. 2020)Žena s maskou před sestavou zrcadel v jihokorejském Soulu (24. 2. 2020)Na roušky v Japonsku ve veřejné dopravě narazíte na každém kroku (24. 2. 2020)Lidé na ulici v Hongkongu (24. 2. 2020)Muž s rouškou v Pekingu v Číně (24. 2. 2020)
10:02
Dnes

Francie, Švýcarsko, Rakousko ani Slovinsko se zatím nechystají uzavřít kvůli šíření nového typu koronaviru své hranice s Itálií. Tam na severu země na nemoc COVID-19 zemřeli už čtyři lidé. Úřady čtyř sousedních států zatím vyčkávají, v některých se dnes ale sejdou krizové štáby.

„Uzavřít hranice by nedávalo smysl,“ řekl dnes francouzský ministr zdravotnictví Olivier Veran a dodal: „Virus se na hranicích nezastaví.“ Italské úřady podle něj přijaly opatření, aby se nový typ koronaviru přestal šířit. Situace je tak nyní podle Verana pod kontrolou.

Vyčkat dalšího vývoje se rozhodlo také Rakousko. Hraniční kontroly s Itálií nejsou nyní podle ministra zdravotnictví Rudiho Anschobera potřebné. „Dělá nám to ale velkou starost, jsme opatrní a pozorní,“ dodal rakouský ministr. V poledne se sejde kvůli koronaviru ve Vídni zvláštní grémium, jehož členem je kromě kancléře a ministra zdravotnictví také ministr vnitra.

Bezpečnostní složky s rouškou před milánskou katedrálou Duomo (24. 2. 2020)Čtenář novin před milánskou katedrálou Duomo (24. 2. 2020)
9:59
Dnes
!

Počet obětí nového typu koronaviru v íránském městě Kom vzrostl ze 12 na 50, informovala dnes polooficiální agentura ILNA. Je to nejvíc mimo území Číny, odkud se nemoc šíří. Podle jednoho z místních představitelů je nyní ve městě v karanténě přes 250 lidí. Íránská státní média nicméně stále uvádějí jen 12 mrtvých a asi 60 nakažených. První případ infekce ohlásil také sousední Afghánistán.

Podle poslance z města Kom, Ahmada Amirabádího Faraháního, nakažení lidé zemřeli od čtvrtka 13. února. Země přitom oficiálně o prvních nakažených a obětech informovala teprve minulou středu 19. února, poznamenala agentura AP. V rozhovoru s agenturou ILNA Farahání prohlásil, že situace v Komu „není dobrá“. „Žádná ze zdravotních sester nemá k dispozici potřebné ochranné pomůcky,“ podotkl s tím, že někteří zdravotníci dokonce město opustili.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

lunatic ( 24. února 2020 16:26 )

Takže - šťastnou cestu do pekla-pochopil jsem správně,že se sebekriticky do této skupiny nepočítáte?

wp2t ( 24. února 2020 16:25 )

Byla velká šance to zastavit přímo u zdroje. Bohužel výletní letadlo EU na tour pro nemocné koronavirem po celé Evropě byla multikulturní nerozvážnost.

lunatic ( 24. února 2020 16:24 )

Hned po připsání diet na můj účet vyrážím

kurna1 ( 24. února 2020 16:21 )

Ta štědrost nám příjde draho. Babiš se vyjádřil, že žádnou humanitární pomoc nebudeme posílat. Ale zase lhal jako vždy Až to zazvoní u nás, tak se na nás každý v y s e r e

wp2t ( 24. února 2020 16:20 )

Roušky jsou již dávno distribuované do zahraničních lékáren, protože se nedivím soukromému lékárníkovi, že když mu po těch bruselských přerozdělovačkách daj na Západě dvakrát víc.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud