Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Tisíce aktivistů okupují německé doly. Jsou agresivní, pustili se i do policie

Aktualizováno -
30. listopadu 2019
11:30
Autor: ČTK - 
30. listopadu 2019
10:00

Stovky až tisíce klimatických aktivistů dnes v sobotu pronikly do několika hnědouhelných dolů na východě Německa. Požadují okamžité ukončení těžby. Skupina aktivistů při akci v dole Jänschwalde napadla policii, přičemž tři strážci zákona utrpěli zranění, uvedla braniborská policie na twitteru.

Na 500 členů uskupení Ende Gelände, které za dnešními protesty stojí, nejprve vniklo do areálu lužického dolu Jänschwalde. „Protože politika selhává, prosadíme dnes odklon od uhelné energie sami, a to okamžitě,“ napsali aktivisté na twitteru. Německo zatím s ukončením těžby hnědého uhlí počítá v roce 2038.

Stovky aktivistů obsadily také železniční trať spojující důl Jänschwalde s nedalekou elektrárnou. Část demonstrantů se do ní podle energetické společnosti Leag pokusila proniknout, uvedl list Lausitzer Rundschau. Policie má na místě řadu jednotek. Leag výkon elektrárny snižuje na minimum, aby se připravila na hrozící nedostatek uhlí.

Policie, která ke zvládnutí agresivní skupiny nasadila obušky, před vstupem do oblasti těžby varovala. Kdo tak učiní, vystavuje se podle ní ohrožení života. Aktivisté ale varování nevyslyšeli a pronikli dnes v počtu asi 500 i do dolu Welzow-Jih, který také patří EPH.

Další skupina - podle aktivistů asi 1000 lidí - je také v dole Vereinigtes Schleenhein jižně od Lipska. Zdejší akce se účastní i Češi ze sdružení Limity jsme my. „Asi 300 lidí teď svačí pod rypadly,“ uvedl jeden z nich v nahrávce zveřejněné na twitteru. „Prošli v podstatě téměř všichni až na pár jedinců. Policie kladla odpor a vždycky ustoupila,“ řekl také.

Okamžité uzavření všech hnědouhelných dolů a v důsledku i uhelných elektráren požadují aktivisté s cílem přispět ke snížení emisí skleníkových plynů, které se výraznou měrou podílejí na globálním oteplování. Oblast energetiky je v Německu zodpovědná za 39 procent emisí oxidu uhličitého (CO2), který je z hlediska klimatických změn nejdůležitějším skleníkovým plynem.

Spolkové republice se zatím nedaří dodržovat vlastní klimatické cíle. Do roku 2020 chtěl Berlín snížit emise skleníkových plynů ve srovnání s rokem 1990 o 40 procent. Do konce loňska ale klesly jen o 30,6 procenta, a dosažení 40 procent v příštím roce je považováno za vyloučené.

dobryclovek ( 30. listopadu 2019 14:36 )

seřezat,seřezat a zase seřezat!

Tvoje_svedomi ( 30. listopadu 2019 14:08 )

Blesk je stoka🤮

agfor ( 30. listopadu 2019 12:24 )

Vypněte jim proud, zakažte počítače a mobily a přestaňte jim topit a ona je ta "ekologie" brzo přejde.

Zobrazit celou diskusi