Nejméně 37 zavražděných lidí: Islamisté dnes rozpoutali peklo

Autor: ČTK, mb - 
16. 3. 2016
14:40

Nejméně 22 lidí zahynulo dnes ráno při útoku dvou sebevražedných atentátnic na mešitu na předměstí severonigerijského města Maiduguri. Dalších 15 lidí dnes zahynulo a 35 dalších utrpělo zranění při explozi bomby v autobuse vezoucím vládní zaměstnance do práce v Péšávaru na severozápadě Pákistánu. V Nigérii zřejmě útočili radikální islamisté ze skupiny Boko Haram, v Pákistánu se k atentátu přihlásila islamistická skupina Laškare islám.

V Nigérii si sebevražedný atentát kromě více než dvou desítek mrtvých vyžádal také 17 zraněných, uvedl Abdul Mohammed z nigerijské státní agentury pro mimořádné události. První z atentátnic se odpálila přímo v mešitě, druhá pak u vchodu do ní v okamžiku, kdy se přeživší snažili z budovy utéct. Město Maiduguri, v němž se ranní atentát odehrál, je metropolí severonigerijského státu Borno, bašty radikálních milic Boko Haram, které usilují o vyhlášení státu s přísnými islámskými pravidly v okolí Čadského jezera.

Milice Boko Haram v Nigérii a sousedních státech pozabíjely od roku 2009 podle různých zdrojů 17 až 20 tisíc lidí. Téměř 2,5 milionu jich muselo kvůli násilnostem opustit své domovy.

Řada uprchlíků se uchýlila právě do Maiduguri, které v posledních letech narostlo na dvojnásobek své původní velikosti. Nyní má asi čtyři miliony obyvatel.

Útok v Pákistánu se pro změnu odehrál na hlavní silnici, když autobus vyzvedl vládní zaměstnance z oblastí kolem Péšávaru a vezl je do úřadů ve městě. Představitel nemocnice, kam byli zranění přepraveni, uvedl, že bilance obětí se pravděpodobně ještě zvýší.

Video Výbuch autobusu zachytily bezpečnostní kamery - Reuters

„Je předčasné vyjadřovat se k povaze výbuchu, ale zdá se, že výbušniny byly umístěny uvnitř autobusu,“ řekl zástupce policie Muhammad Kášif. V autobuse podle něj bylo 40 až 50 lidí.

K útoku se přihlásila militantní skupina Laškare islám, která bývá někdy spojována s hnutím Tálibán. Podle ní jde o odplatu za úterní rozsudky smrti, které vynesl vojenský soud nad 13 islamisty.

Pákistánská armáda zesílila ofenzivu proti islamistům v kmenových oblastech po masakru ve škole v Péšávaru, při němž v prosinci 2014 ozbrojenci zabili 153 lidí, převážně školáků. Ozbrojenci odpověděli novými útoky, při nichž jen od začátku letošního roku zahynuly desítky lidí.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

botupl ( 16. března 2016 16:08 )

a bude huř Evropo tu pakáž si sem zvete

ohrazenice ( 16. března 2016 15:34 )

Díky EU a Merklové jsou v Evropě. A jsou jich desetitisíce a ostatní se přidají z řad imigrantů. Odpoví Blesk, Rudé Právo, Reflex, Respekt, Novinky, Mladá Fronta? Neodpoví protože cenzor Sobotka a majitelé to zakážou.

prycsnima ( 16. března 2016 15:32 )

 Sluníčka už jsou nadržená jak je přitáhnout do Evropy.

marianskelazne ( 16. března 2016 15:03 )

 ACH TA AFRIKA - KATASTROFA, chudaci a NIKDO jim nepomuze!!!!!!!!!!!!! hlavne ze se zlikvidoval Irak, Libye, Syrie apod.

Zobrazit celou diskusi
Další videa