Kdo přikázal sestřelit nad Ukrajinou let MH-17? Putin, tvrdí investigativci

Autor: ČTK,tmp - 
25. 2. 2016
08:14

Ruský prezident Vladimir Putin je odpovědný za zkázu letu MH-17, kterou nepřežilo 298 lidí na palubě. Rozhodl totiž o přesunutí protiletadlového systému Buk, který loni v létě nad východní Ukrajinou dopravní letadlo sestřelil. Uvádí to skupina investigativních novinářů Bellingcat ve zprávě, kterou ve středu zveřejnil nizozemský list NL Times.

Skupina Bellingcat zveřejnila první část své zprávy o šetření zkázy letu MH-17, kterou nepřežil nikdo z 298 lidí na palubě, počátkem ledna. Uvedla v ní, že malajsijský boeing sestřelila protiletadlová raketa Buk, která k východoukrajinskému městu Snižne dorazila z Doněcka, hlavní bašty proruských separatistů. Tam prý byla převezena ještě v červnu od 53. protiletadlové raketové brigády, dislokované nedaleko Kurska v centrálním Rusku.

Ve středeční zprávě Bellingcat uvádí, že odpovědnost za sestřelení malajsijského letounu nese dvacet ruských vojáků, kteří protiletadlový systém obsluhovali. Kterýkoli z nich ví, kdo osudnou raketu vypálil. Odpovědnost za smrt civilistů nese podle investigativní skupiny Putin a jeho ministr obrany Sergej Šojgu, kteří údajně o přesunu zbraně na východní Ukrajinu rozhodli.

Zjištění žurnalistů bylo předáno nizozemské prokuratuře, která příčiny katastrofy vyšetřuje. S výsledky svého šetření má veřejnost seznámit do poloviny letošního roku.

Rusko závěry Bellingcat ostře kritizuje a odmítá uznat. Místopředseda branného výboru horní komory ruského parlamentu Franc Klincevič označil tvrzení investigativců za „novinářskou kachnu“ a vyjádřil přesvědčení, že skutečná pravda o příčinách incidentu vyjde brzy najevo.

Doporučujeme
kobyla1 ( 26. února 2016 08:27 )

Samo: Přestaˇm ze sebe dělat debila ty kašpare blábolivý

kobyla1 ( 26. února 2016 08:24 )

Blablablablablalalalala.....tak nás náckové z Blesku zase zkoušejí oblbnout.......no.....zase se to nepovedlo....

carmin ( 25. února 2016 14:02 )

a mimochodem Putinovo letadlo letělo v době kyjevského sestřelu v téměř stejném letadle v téměř stejném místě ,takže podle USA a NATO hitlerovské propagandy Putin nařídil sestřelit sám sebe a to tak ,že nechal dovézt BUKY které má jenom ukrajina na ukrajinu ..a to vše proto aby mohl proti rusku euronácek zasvádět sankce to si musí fašistické bestie vymyslet něco lepšího ,prozatím mám jasno kdo je hitlerovská strana zla

Samo ( 25. února 2016 13:51 )

Zbraně hromadnáho ničení nejsou jenom zbraně jaderné ale i chemické a ty tam rozhodně byly použil je Saddám proti Kurdům.

bksdfg ( 25. února 2016 13:02 )

Investigativní novináři z Bellingcat Každý normální člověk ví, že to letadlo bylo sestřeleno ukrajinskou armádou na příkaz žida Kolomojského s posvěcením CIA.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa