Islamisté napadli hotely v Somálsku: Zabili šest civilistů

Islamisté zabili v Somálsku šest civilistů.
10. 7. 2015
23:15

Ozbrojenci z radikální islamistické skupiny Šabáb dnes zaútočili na dva hotely v somálské metropoli Mogadišo. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího Šabábu a místní policisty. Ti zatím hovoří o šesti zabitých civilistech a čtyřech mrtvých islamistech. Boje v jednom hotelu již ustaly, u druhého je ale situace nejasná.

Podle policie nejprve do vchodu hotelu Wehliya v centru metropole najel sebevražedný atentátník v automobilu plném výbušnin. Následně tam vtrhli další ozbrojenci a začali střílet. "Tři útočníci byli zastřeleni a čtvrtý se odpálil v autě s bombou, kterým najel na bránu. Tady operace skončila. Dosud víme o šesti zabitých civilistech," uvedla policie.

Druhý útok se odehrál v hotelu Siyaad a ještě večer tam podle očitých svědků byla slyšet střelba. Agentura AFP k tomu poznamenala, že oba hotely hojně navštěvují vládní úředníci a poslanci a oba jsou opevněné proti případným útokům.

Islamistické milice Šabáb, které v Somálsku usilují o zavedení islámského práva šaría, tradičně zvyšují intenzitu útoků během postního měsíce ramadánu. V roce 2011 se vojákům mise Africké unie (AMISOM) podařilo Šabáb vytlačit z metropole Mogadiša a později z většiny oblastí jižního a středního Somálska, které předtím tyto milice ovládaly. Islamisté ale nadále podnikají útoky především v hlavním městě. Jako údajnou odplatu za účast na mezinárodní misi provedli i několik velkých atentátů na území sousedních států, především v Keni.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa