Na rozloučení s Gottem dorazí 300 tisíc lidí, Babiš varuje před cestou na Žofín

Aktualizováno -
8. října 2019
18:00
Autor: Jakub Veinlich, Jaroslav Šimáček - 
8. října 2019
12:29

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš zatím neví, jestli se  zúčastní v sobotu zádušní mše za zpěváka Karla Gotta. Sloužit ji bude kardinál Dominik Duka. Babiš v pořadu Blesk Zpráv Ptám se, pane premiére řekl, že hosty do katedrály svatého Víta zve rodina Karla Gotta, on sám pozvánku zatím nedostal. Pokud ji obdrží, na mši přijde. Rozloučit se s Mistrem podle premiéra přijede do Prahy asi 300 tisíc lidí, úterý vpodvečer proto doporučil lidem, aby památku Gotta uctili jinde než na Žofíně.

Babiš ve studiu odmítl, že by si na úmrtí Karla Gotta naháněl politické body. Se zpěvákem se prý znal mnoho let a občas se stýkali. Poslední setkání, kam byl zvaný, už prý ale nestihl. 

„Nabídl jsem se, protože to je obrovská akce. Takový pohřeb tady v novodobé historii nikdy nebyl,“ reagoval premiér na výtky některých politiků.

„Je to velice smutná zpráva pro nás všechny, kteří jsme ho znali. Moc bych nechtěl o tom mluvit. Znali jsme se asi deset let. Je mi líto, že můj přítel pro něj organizoval soukromou oslavu narozenin a my jsme nemohli přijít. Měli jsme jít na večeři, a to už nebylo kvůli zdravotnímu stavu pana Gotta možné,“ řekl Babiš v živém vysílání Blesku.

Video  Babiš o rozloučení s Karlem Gottem: Přijde 300 tisíc lidí 

S Karlem Gottem se Babiš prý občas stýkal. Účastnil se i oslavy jeho narozenin před pěti lety. Pětasedmdesátiny oslavil Gott na farmě Čapí hnízdo. Party připravila jeho žena Ivana.

Pozvánku na mši zatím Babiš nemá

Premiér Babiš počítá s tím, že na poslední rozloučení s Karlem Gottem může přijít v pátek na Žofín více než 300 tisíc lidí. Na organizaci proto podle premiéra spolupracuje vláda, pražský magistrát, policie i armáda.

„Máme odůvodněnou obavu, že na všechny zájemce o rozlučku se vzhledem k omezené kapacitě a časovému omezení nedostane. Ale doufejme, budeme se to snažit maximálně zvládnout. Chceme vyzvat fanoušky Karla Gotta, aby Mistrovu památku uctili jinou formou. Ale je to samozřejmě na lidech, jak se rozhodnou,“ uvedl Babiš po jednání vlády.

„Pozvání posílá rodina. Pokud budu pozvaný, určitě se rád zúčastním,“ odpověděl Babiš na dotaz, zda se osobně zúčastní zádušní mše za Karla Gotta, kterou v sobotu odslouží v katedrále sv. Víta kardinál Dominik Duka. 

Babiš se také ve vysílání vrátil k jednání vlády, která rozhodovala o případném státním pohřbu. Ten nakonec rodina Karla Gotta odmítla a chce pohřeb se státními poctami.

Veřejnost podle Babiše předpokládá, že se bude moci s jedním z největších Čechů naší historie rozloučit, proto odmítá útoky zejména opozičních politiků. 

„Karla Gotta jsem znal dlouho, občas jsme se stýkali. Celý národ ho miluje, až na některé výjimky. Je to jeden z největších Čechů naší historie. Myslím, že veřejnost od nás očekává, že se budou moct rozloučit,“ dodal k tématu Babiš.

Video  Premiér Babiš o Gottovi, důchodech, útoku na děti a hradní kandidatuře  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený, Blesk TV

Gottová nakonec rozhodla jinak

Karel Gott zemřel v úterý 1. října před půlnocí v kruhu svých nejbližších. Onemocnění akutní leukemií potvrdil v polovině září prostřednictvím Blesku. 

„Vážení příznivci, deník Blesk mi položil konkrétní dotaz, který se týká mého zdravotního stavu. Ptali se na to, jestli se mi vrátila rakovina, a jestli podstupuji léčbu. Abych předešel spekulacím, rozhodl jsem se na jejich dotaz odpovědět a cítím potřebu sdělit svou situaci i vám. Nechtěl jsem vás zatěžovat svými problémy, nejsem ten, který by o svém soukromí, zvláště zdraví, veřejně sám mluvil, a nechával se tak litovat. Se svou nemocí jsem se chtěl díky špičkovému týmu prof. Trněného vypořádat sám, po boku své manželky a mých nejbližších,“ začíná Gott slovy, která pro něj jistě nebylo snadné napsat. Napsal pak zpěvák, který sklízel úspěchy nejen v Česku, ale také v zahraničí, na své facebookové stránky. 

Po jeho úmrtí se urychleně ve středu druhého října sešla mimořádně vláda, která jednala o jednom jediném bodu. Schválila pro Gotta státní pohřeb. 

„Čekáme na vyjádření rodiny, jestli si to bude přát, a jaké měl pan Karel Gott představy,“ řekl po zhruba čtvrhodinovém jednání ministrů na tiskové konferenci na začátku října premiér Babiš. 

Vdova po zpěvákovi Ivana Gottová se ale rozhodla pro jiné rozloučení se svým mužem. „Touto cestou bych chtěla poděkovat všem, kteří nám vyjádřili svou soustrast s odchodem mého manžela, Karla Gotta. Zároveň děkuji panu premiérovi a vládě za iniciativu spojenou s uspořádáním státního pohřbu. Po důkladné úvaze jsem se rozhodla pro pohřeb se státními poctami,“ napsala na oficiální stránky Karla Gotta jeho manželka. 

„Veřejnost bude moci přijít uctít památku mého muže v pátek 11. 10. od 8:00–22:00 do Paláce Žofín na Slovanském ostrově. V souladu s vůlí mého manžela a po předchozím jednání s Arcibiskupstvím pražským se bude konat zádušní mše a bude ji sloužit kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský. Tato se uskuteční pro pozvané hosty v sobotu 12. 10. od 11:00 v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.“ dodala zdrcená vdova a matka dvou malých dcer. Všechny po Gottově smrti odjely mimo Prahu, aby měly klid v bolestných chvílích. 

Duka zmínil prosbu Gottové o zádušní mši

Kardinál její prosbu vyslyší a zádušní mši za zemřelého zpěváka s více než padesáti českými a zlatými slavíky podle svý slov rád odlouží. 

„Už při prvním rozhovoru paní Ivany Gottové s Arcibiskupstvím pražským od ní zazněla prosba o sloužení zádušní mše svaté za jejího manžela v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha,“ přiznal.

„Rád její prosbě vyhovím a prosím také ostatní o modlitbu za zemřelého Karla Gotta a celou jeho rodinu,“ dodal na sociální síti Duka. 

Během mše by měli v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha Gottovi naposledy zazpívat také zpěvačka Lucie Bílá či operní pěvec Štefan Margita. 

Lidé budou moci přenos sledovat také na velkoplošných obrazovkách. Od chvíle, kdy Gottův hlas utichnul, plní prostranství před pražskou Bertramkou, kde zpěvák se svou rodinou žil, zapálené svíčky a květiny. Lidé přijíždějí ze všech koutů republiky i ze zahraničí. 

Video  Takový byl Karel Gott: Plejáda českých hvězd o milovaném Mistrovi ve speciálním dokumentu.  - Blesk TV
Video patří k placenému obsahu Blesku
Vybrat předplatné

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

bibijana ( 9. října 2019 10:23 )

Co jindricha urážíš, grázle! Když Gottová vydává nějaké prohlášení,musí si dát pozor na slova, zvážit každý výraz,aby se někoho nedotkla.Obyčejní lidé,co ona je nějaká megahvězda? Mohla použít výraz -veřejnost, fanoušci, příznivci.

zdenekksevratiI ( 9. října 2019 07:45 )

Smrdimzatebou: Od tebe to sedí ty rudé howado!

platenka ( 8. října 2019 22:36 )

dajka123 ( 8. října 2019 21:46 )

Tak už si nám vylíčil jak te citisz jako chamtivej hňup.... Tak už se klidu můžeš vypravit tam kde slunce nesvítí. 🤭

Stojimzatebou ( 8. října 2019 21:38 )

Z těchto vlastností lidí mi je lidi velmi smutno a blivno...Kam se dnes kouknu je z 70% jen FALEŠ ..Přitom je tu človek jen na pár chvilek..
VŠUDE nepřejícné zakomlexované tupé hova­do,za­vist,l­ež,zlo­ba,in­triky,­nenaž­ranos­t,pom­luva,­jedy,­slin­ty,de­mentní reklama,hňup novinářskej zdegenerovanej,
zakom­plexo­vanos­t,so­bectví­...
zášť,
nabubřelost,
měštáctví,
zlodějna,
chamtivost.
bezcharakternost,
udavačství,
řiťovlezectví,
ubohost,
lakota a bezcitnost
škodolibost
a debi.lita mladejch.
Primi­tivnos­t..se­bestřed­nost­...sa­dismus!

No hnůj je ten dneštní svet...🤮🤮🤮🤮👎👎👎👎

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud