Neděle 5. prosince 2021
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Svět zná novou nejvyšší ženu: Měří ohromujících 215 centimetrů

Autor: štt - 
14. října 2021
10:38

Rumeysa Gelgiová (24) z Turecka byla zapsána do Guinnessovy knihy rekordů jako nejvyšší žijící žena. Její výšku by jí mohla závidět lecjaká hráčka basketbalu. Svou jedinečnost využívá v kampaních zastávajících se práv lidí s tělesným postižením.

Komisaři z organizace Guinnessovy světové rekordy nedávno uznali Rumeysu Gelgiovou za nejvyšší žijící ženu na planetě, informoval server Daily Mail. Její tělesná výška 215 centimetrů je zapříčiněná genovou predispozicí odborně nazývanou jako Weaverův syndrom, který mimo jiné zapříčiňuje nadměrný růst.

Ženina tělesná konstrukce není uzpůsobena k tak velké váze, proto se může pohybovat pouze na vozíčku nebo o berlích. Přestože Rumeyse výška v mnohém komplikuje život, nestěžuje si a sama říká: „Každá nevýhoda se dá překlopit v pozitivum. Naučila jsem se být sama sebou. Uvědomuji si vlastní meze i své přednosti.“

Již dříve Turkyně zaznamenala jedno světové prvenství. V roce 2014 byla prohlášena za nejvyšší teenagerku. Jelikož se nemůže účastnit běžného života, snaží se promlouvat za ostatní lidi s hendikepem. Odvahu postavit se za tělesně slabší ocenili i komisaři. Při předávání ceny zástupce komise Craig Glenday řekl: „Rumeysina nezkrotná povaha a odvaha postavit se za ostatní je pro nás největší inspirací.“

Nejvyšší žijící muž se rovněž narodil v Turecku. Sultan Kosen v roce 2018 dosahoval výšky 251 cm. Nejvyšší ženou, kterou se podařilo zapsat do knihy rekordů, byla Číňanka Zeng Jinlianová s 246 cm, která zemřela v roce 1982.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa