Čtvrtek 3. prosinec 2020
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Zataženo, sněžení 0°C

Sex, nahota a moc očima Helmuta Newtona: Miluju vulgárnost, duši nefotím!

Autor: Bohumil Křeček - 
28. října 2020
05:25

„Zajímá mě zevnějšek. Obličej, prsa, nohy. Duši nefotím,“ říkal módní fotograf Helmut Newton. A přesto každá jeho fotografie má duši i příběh, často kontroverzní. Letos by se muž, který o sobě prohlašoval, že miluje vulgárnost, dožil stovky.

„Hodně mě přitahuje špatný vkus – je daleko zábavnější než takzvaný dobrý. Dobrý vkus je antimóda, antifotografie, antidívka, antierotika! Vulgárnost je život, zábava, touha, extrémní reakce!“ I to jsou slova muže, který se zapsal do dějin fotografie, a přestože od jeho smrti v důsledku dopravní nehody uplynulo už 16 let, zájem o jeho tvorbu ani život neklesá.

Dokazuje to také nový dokument Nestoudná krása, který je nyní v kinech. Helmut Newton si zakládal na tom, že jeho snímky vzbuzují vášně, bourají tabu a pobuřují, konfrontují nás s vlastními předsudky. Miloval kritické dopisy, které chodily do módních časopisů, pro něž fotil. „Čím negativnější, tím lepší,“ usmíval se. Nic si z nich nedělal. Šel si svou cestou a dál fotil ženy tak, jak je viděl. A vnímal.

Síla sexu

„Nefotil vás, ale svůj nápad,“ říká v dokumentu jedna z jeho modelek. Miloval silné ženy, vzhlížel k nim, ale současně se jich trochu bál, protože

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium

Další videa
Články odjinud