Nebuď blbá, běž na prohlídku! Lucie (†27) bojuje s obávaným „kundorakem“ i 4 roky po své smrti

Autor: yks - 
21. listopadu 2019
13:17

Uplynuly čtyři roky ode dne, kdy bojovnice proti rakovině děložního čípku Lucie Bittalová (†27) podlehla této zákeřné nemoci. Její odkaz však zůstal nadále živý. Je to patrné z facebookové skupiny „Měsíc raka“ i z řady příspěvků lidí, kteří ji znali osobně. Logo, které kdysi trefně nazvala „kundorak“, se stalo symbolem osvěty i prevence obávané choroby. 

Před pěti lety zjistila vysokoškolačka a nadaná organizátorka Lucie, že s ní není něco v pořádku. „Cítila jsem na sobě, že mám oslabenou imunitu, a do toho se přidalo silné krvácení mimo cyklus,“ popsala. Nějakou dobu příznaky ignorovala, když ale neustaly ani po měsíci, zamířila k lékaři. Ten jí sdělil krutou pravdu. Onemocněla rakovinou děložního čípku.

Lucie se rozhodla, že s nemocí bude bojovat. A nejen sama za sebe. Na svém facebookovém profilu na ni vzpomíná i kolega spoluzakladatel projektu HateFree Lukáš Houdek. „Je ironií osudu, že svůj potenciál pak nakonec asi nejvíc uplatnila v práci se svou nemocí. A skrz Měsíc raka dokázala strhnout davy lidí (a vlastně dokáže i dodnes) k tomu, aby se začali o své zdraví zajímat,“ napsal při příležitosti čtvrtého výročí jejího úmrtí.

Rozhovořil se také o tom, jaká Lucie vlastně byla. „Často si sice dělala srandu, nebo byla protivná (to byla taky její oblíbená disciplína), ale občas byla i vážná. A pamatuju si, jak mi jednou řekla, že se nejvíc bojí toho, že bude žít marně, že nic nedokáže a její život bude zbytečný,“ uvedl.

Když se Lucie stala tváří kampaně Měsíc raka, začalo být zřejmé, že se její obavy nenaplní. Ohlas u veřejnosti byl od začátku ohromný. A trvá dodnes. Dařilo a daří přesvědčovat ženy, aby nepodceňovaly prevenci a chodily na pravidelné prohlídky. Emblémem této snahy se stalo růžové logo - „kundorak“, jak ho pokřtila sama Lucie.

Více než 6 tisíc uživatelů je nadále členy skupiny Měsíc raka a také tam si připomněli smutné výročí. „Konec roku za chvilku... Máš už letos vyplněný obrázek kundoraka za preventivní kontrolu? Jestli ne, tak hned ráno šup k telefonu a objednej se. Nebuď blbá, běž na prohlídku! Lucka to sleduje i po čtyřech letech,“ stojí v aktuálně posledním příspěvku na zmíněné stránce.

Je to připomínka příběhu této silné osobnosti a také její slavné věty vyzývající ženy, aby nepodceňovaly prevenci smrtelného onemocnění, které si nakonec vyžádalo i život Lucie Bittalové.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

liskabystrouska ( 28. listopadu 2019 21:11 )

to byla nana a k...r..av...a

Altingerka ( 21. listopadu 2019 16:36 )

Vážená paní, pokud má někdo rakovinu, tak je plný hořkosti, nenávisti a bezmocnosti, tak proč se z toho nevykřičet, byť ošklivým výrazem.

Pohybovenadany ( 21. listopadu 2019 13:41 )

Jo, říkáte “***rak” ? Trefné....hmmm.

Monikay ( 21. listopadu 2019 13:39 )

myslím že normální ženská si tyhle věci s doktorama hlídá i bez ošklivého názvu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud