Češka se 20 let snažila o adopci z indického sirotčince: Podařilo se, ale teď potřebuje peníze

Autor: dce - 
11. 9. 2019
18:51

Rasa se už mnoho let věnuje indickému tanci a kultuře, zároveň se také už 20 let pokoušela o adopci dítěte z indického sirotčince. Konečně se jí podařilo získat povolení k osvojení indické holčičky Laxmí (7), kterou chtějí přivézt do České republiky. Proces je ovšem velmi finančně náročný, a tak Češka nyní žádá o finanční podporu.

Rasabihárí Déví Dásí, jak se dnes jmenuje rodačka z Prahy, se do indické kultury zamilovala už před mnoha lety. Od té doby je vegetariánkou, zajímá se o védskou filosofii, ale zejména se věnuje klasickému indickému tanci Bharata Natyam.

Indii považuje za svůj druhý domov a možná i proto již dvacet let usiluje o adopci dítěte z indického sirotčince, posledních sedm let se tomu věnovala velmi intenzivně. A vyplatilo se - jako vůbec první rodině v České republice se jim podařilo získat povolení k osvojení sedmiletého děvčátka.

Holčička se jmenuje Laxmí Kumari a v současnosti žije v sirotčinci v Jharkhandu na severovýchodě Indie. "Laxmí je aktivní, hravá holčička, je učenlivá a ochotná pomáhat. Jak je ale pro děti v sirotčincích typické, je podvyživená, nejvíce jí chybí vitamín A a železo. Má amputovaný malíček na pravé ruce," popsala Rasina kamarádka, která uspořádala na internetu kampaň, na vybrání peněz pro adopci.

Ta je totiž finančně velmi náročná. Rasa chce i s manželem a jejich synem vyrazit co nejdříve do Indie, aby s Laxmí mohli strávit co nejvíce času, než si rodina projde byrokratickým kolečkem místních úřadů a budou moci odjet i s adoptivní dcerkou do Česka.

Rasa prožila v Indii několik let a studovala zde místní kulturu a zvyky. Její manžel Narakriti je prezidentem české pobočky ISKCONu - Hnutí Haré Krišna. Holčička tak nebude vytržena z kulturních a sociálních kořenů své vlasti.

O finanční pomoc pro Rasu a její rodinu prosí i herečka Gabriela Filippi. "Prosím pomozte Rase, aby mohla co nejrychleji převzít Laxmí do vlastní péče a strávit s ní v Indii několik měsíců než bude celý adopční proces dokončen. Jakákoliv pomoc je nesmírně vítaná a zároveň se tak můžeme podělit o doslova pionýrskou práci při prošlapávání cesty pro adopce z Indie do Čech," napsala na Facebooku.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Hlavní zprávy

Další videa