Vakcína proti chřipce končí v koši

Vakcíny proti prasečí chřipce, na které se tak netrpělivě čekalo, končí v koši. Lékaři je vyhazují. Lidé nemají totiž o očkování zájem. Mají strach z komplikací.
Lékaři musí vakcíny, které jsou baleny po deseti dávkách, do druhého dne spotřebovat, jinak je musí zlikvidovat. Informuje o tom čtvrteční MF Dnes.
Pacienti, kteří jsou z hlediska svého zdravotního stavu k očkování vytipováni, se ale často na injekci nedostaví. Bojí se zejména možných nežádoucích účinků vakcíny. Hledat náhradníky je velice obtížné.
„Nechápu, jak mohou mnozí chroničtí pacienti odmítat očkování. Vakcína je bezpečná a vyzkoušená, z dvaceti milionů dávek, které už byly ve světě naočkovány, mělo alergické reakce jen několik desítek lidí,“ řekla deníku Helena Jiřincová ze Státního zdravotního ústavu.
Naopak lidé, kteří by naočkováni být chtěli, tuto možnost nemají. Je tu ovšem dobrá zpráva pro rodiče, kteří by proti chřipce chtěli ochránit své dítě, ale také se obávají případných nežádoucích reakcí jejich ratolestí na očkování. Děti proti viru prasečí chřipky dokáže ochránit vakcína proti pneumokokovi, který způsobuje těžké záněty mozku a plic. Ukazují to výsledky zahraničních výzkumů.
Od příštího roku bude probíhat plošné bezplatné očkování proti pneumokokovi všech dětí, které se narodily po 1. srpnu 2009. Dosud rodiče za jednu vakcínu platili asi 1700 Kč, u nejmenších dětí jsou přitom potřeba čtyři dávky.
Přesně tak...