Návrat EET po volbách? Schillerová je pro. Skopeček z ODS: Nikdo nespočítal přínos
Hlavní téma posledních voleb budou možná politici muset opět řešit. Poté, co současná koalice zrušila EET, by k němu hnutí ANO chtělo opět přistoupit s návratem do Strakovy akademie. Spojence k prosazení dohledu nad podnikateli se jim ale bude hledat těžko.
Kolem zavedení EET neboli elektronické evidence tržeb, se nesly dlouhé diskuze v Parlamentu, na demonstracích a také u Ústavního soudu. Ten nakonec uznal, že část novinky byla až velká přítěž pro podnikatele. Po odchodu hnutí ANO do opozice se povedlo koalici Petra Fialy (ODS) evidenci úplně zrušit.
Role se ale možná na podzim zase otočí a největší opoziční hráč už dává dopředu vědět, že EET bude chtít vrátit. „Je to můj základní úkol,“ říká dlouhodobě šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. Ta by ráda zavedla novou a modernější verzi EET, která by měla být jednodušší. Česku prý podle ní utíkají miliardy od nepoctivých podnikatelů.
Souhlasila by ODS?
Místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) pro Blesk pochybuje, zda by návrat EET přispěl k žádaným miliardám. „Rok od roku roste podíl bezhotovostních plateb. To bude každým dnem zužovat prostor pro vyhýbání se platbě daní. Nikdo navíc jasně nespočítal, kolik státu měla EET přinést,“ uvedl Skopeček.
Ten už ale nechtěl stoprocentně říct, zda by opravdu nepodpořil EET třeba v jiné podobě. „Zatím jsem neviděl představenou žádnou formu, která by měla moji podporu,“ sdělil.
Zbývá někdo?
K úplnému návratu EET pro všechny podnikatele se ale staví proti i případní koaliční partneři ANO, kteří neodmítají jít s ANO do vlády – Motoristé a SPD. Zatímco ti první z případného návratu evidence nejásají a souhlasili by v nejužším případě s výjimkami pro drobné podnikatele, ti druzí se víc spoléhají na už zavedenou a méně byrokratickou paušální daň.
Šéf NKÚ: Má to smysl
Přínosy EET se stále nedaří vyčíslit, řekl tenhle týden pro Český Rozhlas Miroslav Kala, šéf Národního kontrolního úřadu (NKÚ). Zavedení evidence stálo dvě miliardy korun. Stát ale jejím zrušením přišel o účinný způsob, jak kontrolovat daňové úniky, uvádí Kala, podle kterého by nejlepší bylo hledat kompromis, protože má EET prý svůj smysl.
„Kdyby neměla, tak nevidíme i některé slušné restaurace, které odmítají přijímat karty a berou jen hotovostní platby. Pro to já nevidím důvod,“ dodává s tím, že evidenční systém provozuje 17 unijních zemí.
V Česku ale podle Ústavního soudu nebylo splněno, aby šlo o přiměřený zásah pro podnikatele a stát od nich bral jen data, co opravdu potřebuje.
je jasný,kdo by EET zaplatí,povede to jen k dalšímu zdražení,a obchodníci to budou uvádět jako důvod zdražování.