Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Oblačno 11°C

Vondra pro Blesk: ODS zametá bordel, naštvalo mě víno. Udělat jsme to museli, kompromis není sprostý

Autor: Anna Marie Bukovanská - 
15. května 2023
05:00

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) je někdejším místopředsedou Topolánkovy vlády. Na ideové konferenci současné ODS promluvil o vládním úsporném balíčku a o tom, že je to dle něj opět na ODS, aby „zametla bordel“ po svých předchůdcích. Balíček dohadovala v rámci pětikoalice a Vondra přiznává, že by na některé daně samotná ODS nesahala, kdyby bylo po jejím. Ustoupit však musel každý. Co Vondru naštvalo, je zachování nulové spotřební daně na tiché víno. Věří však, že balík opatření je na lidi rozložen rovnoměrně - a voliči z něj v šoku nebudou.

Blesk: Na ideové konferenci ODS zaznívala různá hodnocení vládního úsporného balíčku. Jak jej z pozice europoslance, ale také exministra zahraničí či obrany vidíte vy?

Vondra: Je to samozřejmě nutné, protože nám ti předcházející nechali veřejné finance v dezolátním stavu. Tak už to vždycky bývá, to je na nás vždycky. Čili jsme to udělat museli a je dobře, že jsme to udělali, nemohli jsme to odkládat. To je jedna věc.

Druhá věc je, že je to samozřejmě kompromis. I my jsme museli ustoupit. Já bych třeba byl samozřejmě velmi obezřetný v sahání do příjmové stránky.

Jaké jsou tedy body, u kterých ODS vyloženě musela ustoupit, ale kdyby byla u moci sama a bylo čistě na její vůli, tak by na ně nesahala? 

Určitě bychom nesáhli na některé daně. Mě osobně naštvalo to víno (daň z tichého vína - pozn. red.). Když si intelektuál otevře knížku - která je naprosto správně v nulové sazbě a je to výjimka, kterou chápu, tak když si k tomu nalije bourbon nebo skleničku piva místo skleničky vína a ještě si zapálí cigaretu, tak nevím, proč by měl platit za to, co si u toho otevře, ale ne tu skleničku vína.

Politika je ale o komunikaci a schopnosti dělat kompromis. A kompromis není sprosté slovo. Navíc vždycky je to na ODS, aby konsolidovala, aby zametla ten bordel, který zanechali její předchůdci. Dříve to řešila způsobem, který jí nakonec neumožnil dovládnout ani ty čtyři roky.

Teď si myslím, že to bude jiné, že určitě povládneme ty čtyři roky a dokonce přijdeme s politikou, která bude dostatečně zajímavá, abychom vyhráli znovu. Já si myslím, že až lidé uvidí, jak se jich to dotkne, že je to dostatečně skutečně velmi férově rozdělené, tak z toho v žádném šoku nebudou.

ODS ale musela porušit i svůj jasně daný předvolební slib, že nebude zvyšovat daně, aby ke kompromisu mohlo dojít...

V širším slova smyslu se ta složená daňová kvóta po tom, co jsme už udělali a co teď uděláme, nezvýší. Ale ano, máte pravdu, že jsme slibovali, že nezvýšíme přímé daně. Ale abychom zabránili tomu, že se zvýší podstatně, což chtěli naši koaliční partneři, tak jsme je zvýšili jen kosmeticky.

Když se podíváte, kolik odváděl normální zaměstnanec nebo kdokoliv ze střední třídy, ať už podniká, nebo je zaměstnán, kolik odváděl, když byla superhrubá mzda, kolik odváděl po jejím zrušení a kolik bude odvádět teď, tak tam uvidíte ten obrovský rozdíl. Ti lidé dostali průměrným platem nějaké 2 tisíce korun, které jim zůstaly, a teď přijdou o dvě stovky.

Jak moc se skutečně podepsala válka na Ukrajině pod to, že ODS nyní mění ty své původní sliby? 

Podepsala se na tom, je prostě válka, tak jsou mimořádné výdaje a to je naprosto jasné. Nejsme v tom sami, jsou v tom i jiní v Evropě. A my se nemůžeme tvářit, že tahle válka není a že se nás netýká.

Je i v době šetření a úsporného balíčku prostor na armádní nákupy, nebo by měly jít stranou? Jsou důležité nové stíhačky v době, kdy tu řešíme zvyšování daní, vyšší odvody živnostníků apod.?

Všichni teď nakupují, všichni vyzbrojují. Prostě ty krásné doby, kdy jsme si vybírali mírovou dividendu, řekněme těch 20 let po revoluci, skončily. Ano, to byl sjezd šusem po modré sjezdovce. Teď přijíždíme na černou a tam se každá chyba či ledabylost krutě vymstí. Musíme tohle brát vážně. Všichni vyzbrojují a my přece nebudeme stát stranou.

Co očekáváte od plánované ukrajinské protiofenzivy?

Je v zájmu všech, nejenom Ukrajinců, ale i nás tady v Evropě, aby Ukrajina skutečně dokázala Rusko zastavit a uhájila svou nezávislost, protože jinak se ten ruský imperialismus bude roztahovat dál.

Video  Fiala na konferenci ODS: Přínos naší vlády je větší, než u obou populistických vlád  - ČTK
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Květoslav Matura ( 16. května 2023 02:32 )

Zbytečné emoce kolem 0 daně u tichého vína. Fakta - výpočet daně podle kalkulačky finance.cz. Pivo střední kvality 0,5 litru v marketu za 20,- Kč SD 1,76,- DPH 3,47,- Kč celkem daň 5,23. Víno jakostka v marketu 120,- Kč za 0,75 litru. SD 0,-Kč DPH 20,83,- Kč. Konzumaci 0,5 litru piva odpovídají cca 2 deci vína, daň na 2 dcl vína: 5,55.Takže konzument odvede státu za jedno pivo či 2 deci vína přibližně stejně. A k tomu balíčk 55 deforem - pivo jednoznačně vždy patřilo do skupiny základní potravina, = daň snížená stejně tak voda. A kojenecká voda - té patří s knihama sazba DPH NULA.

Uživatel_5274123 ( 16. května 2023 02:01 )

jasnavolba, gejsovic , dobře jste to zhodnotili, oba 👌👍👍 neni co dodat

doktormediciny ( 15. května 2023 20:28 )

Tan nadpis stran toho vina je opravdu zqatazejici. Je popsano mnoha odb. autoritami, ze vino je doporucovano proti cholestroliu v krvi, proti vysokym tukum v krvi....
Sumqa sumarum ve Francii se pije vino, je tam mena infarktu a chorob cev...U nas kdyz nekdo dostaneč funkci, je kompetentni mluvit do vseho...

sorgedoktor ( 15. května 2023 20:24 )

Posledni litarat hodny toho slova byl Jaroslav Sefrt.....Nuz vino vino od jakziv je pro krale a mudrce...

sorgedoktor ( 15. května 2023 20:22 )

V O N D R A by nemel mluvit za narod. V Prate maji vyssi platy, vyssi duchody a tem Moravakum by nedopeal ani hlt vina...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa