Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

Kauza těžby kamene v Lánech: Přitíží Zemanovu muži Balákovy odposlechy, nebo přijde další milost?

Autor: ČTK - 
28. června 2022
11:21

U soudu v případu těžby kamene v Lánské oboře dnes zazněly odposlechy. Obžalovaný šéf Lesní správy Lány Miloš Balák se na nich domlouvá se svým známým o provedení i fakturování zakázky. Podle obžaloby Balák porušil povinnosti při správě cizího majetku a podpisem nevýhodné smlouvy způsobil Lesní správě Lány škodu zhruba 1,6 milionu korun.

Balák vinu odmítá, dnešního jednání se nezúčastnil, jeho obhájci nechtěli věc komentovat. Státní zástupkyně Denisa Sotáková dnes ČTK řekla, že při dalším hlavním líčení by po výslechu posledního svědka mohly zaznít závěrečné řeči.

Na nahrávkách hovorů, které soud dnes nechal přehrát, se Balák domlouvá na zakázce se svým známým, Michalem Krejčíkem, například na zajištění odstřelu kamene, administraci procesu a fakturování. Krejčík tehdy jednal za firmu Piratex Trading.

Poslední zbývající svědek se z dnešního hlavního líčení omluvil, soud byl proto odročen. Podle státní zástupkyně je svědek klíčový, jde o projektanta zakázky, které se kauza týká.

„Já se domnívám, že pokud se dostaví svědek, který má být předvolán, tak už asi přistoupí soud i k závěrečným řečem,“ uvedla Sotáková. Hlavní líčení bude podle soudce Iva Poštolky pokračovat během letních prázdnin, termín zatím neurčil kvůli sladění časových možností všech zúčastněných stran.

Státní zástupkyně už dříve novinářům řekla, že nelze předvídat, zda může prezident Miloš Zeman Balákovi udělit milost, stejně jako to učinil v případu ovlivňování jiné zakázky v Lánské oboře, ve které byl šéf Lesní správy Lány pravomocně odsouzen k tříletému vězení.

V aktuální kauze, kde podle obžaloby podepsal nevýhodnou smlouvu, na jejímž základě bylo společnosti Energie prodáno 18 000 tun kameniva pod cenou, respektive v rozporu s tržními cenami, mu v případě prokázání viny a odsouzení hrozí šest měsíců až pět let vězení a také peněžitý trest.

Video  Ptám se, pane premiére: Fiala o Zemanově milosti pro Baláka i zdražování v Česku  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

horaIysa ( 28. června 2022 16:23 )

Máš neobyčejný smysl pro humor.

kralovna-vsech-mori ( 28. června 2022 12:12 )

Piráti chtěli poslat Redlova muže do státní banky. Jeho jméno potichu smazali

A Blesk samozřejmě zase nic. Jen Zeman a Babiš.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa