Úterý 30. listopadu 2021
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Oblačno, sněžení 1°C

Zeman s covidem v izolaci chystá schůzky s kandidáty na ministry. Začnou v pondělí

Aktualizováno -
28. listopadu 2021
13:15
Autor: kal, vei, vr, simao, for, ČTK - 
10. října 2021
12:10

Miloš Zeman v sobotu odpoledne opustil ÚVN, kde byl od 25. listopadu kvůli nákaze koronavirem. Nemocnice potvrdila podání monoklonálních protilátek prezidentovi. Ten musí zůstat ve dvoutýdenní izolaci, na zámku v Lánech se o něj opět starají sestry z domácí péče. Za speciálních opatření jmenoval v neděli dopoledne premiérem Petra Fialu (ODS), od pondělí plánuje rozhovory s kandidáty na ministry. 

 • Prezident Miloš Zeman se vrátil do nemocnice ve čtvrtek 25. listopadu jen pár hodin poté, co byl propuštěn. Při převzetí do domácí péče mu byl zjištěn covid.
 • Předchozí hospitalizace hlavy státu trvala přes sedm týdnů. Zeman byl převezen do ÚVN v neděli 10. října ve vážném stavu. Ve čtvrtek 4. listopadu přesunuli prezidenta z oddělení KARIM na standardní lůžko Rehabilitačního oddělení, v pondělí 15. listopadu se pak přesunul dál na běžné lůžko.
 • Politici začali řešit možný přesun pravomocí hlavy státu na premiéra a předsedu Sněmovny podle článku 66 ústavy v říjnu poté, co předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) oznámil, že prezident Zeman podle Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) nyní ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.
 • V úterý 9. listopadu Senát uvedl, že pokud se stav prezidenta nezhorší a bude schopen jmenovat vládu, aktivaci článku 66 zatím řešit nebude. A prezident dal rozhovor Frekvenci 1 a pak i TV Nova.
 • Miloš Zeman se vrátil do ÚVN po necelých dvou týdnech, předtím ho propustili 22. září. Důvodem předchozí hospitalizace byla podle lékařů i Hradu jeho dehydratace i celkové vyčerpání, dostával infuze. Nicméně po návratu se začaly objevovat informace o tom, že Zeman trpí cirhózou jater.
 • Policie prověřuje, jestli někdo nefalšoval Zemanův podpis na dokumentu, kterým svolal jednání Sněmovny. A také to, zda nedošlo k trestnému činu neposkytnutí pomoci.
 • Prezident letos kvůli zdravotnímu stavu vůbec poprvé nevolil ve volební místnosti, ale přijela za ním komise přímo do zámku v Lánech. Hrad k tomu zveřejnil tři fotografie.

Video Zeman: První rozhovor z nemocnice. O nechutenství prezidenta i Fialově vládě - Frekvence 1

Hospitalizace prezidenta Zemana
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Andrej Babiš Andrej Babiš Jiří Ovčáček Jiří Ovčáček Miloš Vystrčil Miloš Vystrčil Miloš Zeman Miloš Zeman Petr Fiala Petr Fiala Policie ČR Policie ČR Poslanecká sněmovna Poslanecká sněmovna Senát ČR Senát ČR ÚVN ÚVN
Zobrazit nové zprávy
09:30
27. 11. 2021

O Zemana bude v Lánech znovu pečovat společnost Senior Home Group, která se zdravotní péči o prezidenta začala věnovat po jeho čtvrtečním propuštění z ÚVN. Test Zemana na koronavirus si firma podle člena svého vedení a lékaře Borise Šťastného ve čtvrtek vyžádala kvůli kontaktu prezidenta s nakaženým člověkem.

08:00
27. 11. 2021

Dobré ráno, vítejte zpět u našeho online přenosu.

Prezident Miloš Zeman by měl dnes odpoledne opustit pražskou Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN), kam byl převezen ve čtvrtek po zjištění nákazy covidem-19. Ředitel prezidentské kanceláře Vratislav Mynář uvedl, že Zeman z nemocnice pojede na zámek do Lán, podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) by se tak mělo stát v 16:00.

21:00
26. 11. 2021

Přinášíme stručný souhrn dnešního dění:

 • Prezident je od čtvrtečního večera znovu v Ústřední vojenské nemocnici poté, co u něj byla prokázaná nákaza koronavirem.
 • Zeman podle nemocnice nemá příznaky onemocnění covid-19, dostal monoklonální protilátky, které nakažené chrání před těžkým průběhem nemoci.
 • Z nemocnice do Lán by měl být prezident převezen v sobotu v 16:00, uvedl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).
 • Podle Hradu jmenuje v neděli na zámku v Lánech premiérem šéfa ODS Petra Fialu. Jak se ceremoniál uskuteční, ale Hrad neupřesnil. Omezil se na to, že budou dodržena hygienicko-epidemiologická opatření.
 • Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové platí pravidla pro všechny a prezident tak má strávit dva týdny v izolaci.
 • Ihned po zjištění možné nákazy u jednoho pracovníka v Lánech bylo otestováno 24 zaměstnanců Kanceláře prezidenta republiky, všichni s negativním výsledkem. Dnes byli na PCR testech, jejich výsledky ještě nejsou k dispozici, řekl kancléř Vratislav Mynář.

Děkujeme za pozornost, kterou věnujete našemu online přenosu. Vše, co se týká prezidenta Miloše Zemana a jeho zdraví, budeme sledovat zase od sobotního rána.

20:11
26. 11. 2021

Prezidenta Miloše Zemana nakazila koronavirem ošetřovatelka, která se v jeho blízkosti objevuje zhruba poslední rok. Informaci přinesl Deník N a také psychiatrička Džamila Stehlíková. Blonďatá žena se v prezidentově blízkosti objevuje zhruba poslední rok, doprovázela ho i na letní dovolené na Vysočině. Kamera ji zachytila i v Ústřední vojenské nemocnici, když Zeman podepisoval ještě na jednotce intenzivní péče dokument ke svolání nové Sněmovny.

Prezident v doprovodu ochranky vyrazil na člun. Prezident v doprovodu ochranky vyrazil na člun.
19:12
26. 11. 2021

Podle kancléře Vratislava Mynáře ihned po zjištění možné nákazy u jednoho pracovníka v Lánech bylo otestováno 24 zaměstnanců Kanceláře prezidenta republiky, všichni s negativním výsledkem. Dnes byli na PCR testech, jejich výsledky ještě nejsou k dispozici.

18:00
26. 11. 2021

 Pražský hrad i nadále připravuje nedělní jmenování předsedy ODS Petra Fialy premiérem. Podobu ceremoniálu chce ředitel prezidentské kanceláře Vratislav Mynář zkonzultovat s prezidentem Milošem Zemanem. Mluvit s ním bude v sobotu po jeho odpoledním propuštění z Ústřední vojenské nemocnice. 

15:54
26. 11. 2021

Prezident by měl opustit ÚVN v sobotu v 16 hodin, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) s tím, že o tom mluvil s ředitelem nemocnice Miroslavem Zavoralem. 

15:45
26. 11. 2021
!

Pokud jde člověk do izolace, tak nesmí přijít do kontaktu s dalšími lidmi, řekl k možné návštěvě Fialy u nakaženého Zemana ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Hlavní hygienička podle Vojtěcha sdělila prezidentskému kancléři Vratislavu Mynářovi stanovisko MZd, ale další podmínky neřešili. Jmenování se může konat on-line, řekl.

15:18
26. 11. 2021

"Pan prezident je ležící pacient. Osoba, která sedí v křesle nebo leží. Proto je komfortní převézt ho sanitkou," uvedl šéf Zemanova konzilia a rektor UK Tomáš Zima pro Seznam Zprávy.

Zemanův stav je nadále dobrý, pozitivní je, že žádné příznaky zatím nejsou, uvedl Zima. Zeman se nakazil i po třech dávkách očkování. Ve vyšších věkových ročnících nad 70+ to však není výjimka, očkování funguje a je potřeba, aby se lidé očkovali, apeluje Zima. "Imunitní reakce seniorů je pomalá, ne tak aktivní jako u mladších osob," potvrdil profesor. U neočkovaného jedince ve vyšším věku a s dalšími nemocemi je covid vysoké riziko, podotkl. "Hrajete ruskou ruletu, která nemusí dopadnout dobře, proto je třeba, aby se lidé očkovali," vyzval. 

Zemanovu nákazu nepovažuje za selhání. "Lidé dodržují pravidla, ale prostě se nakazí, je to vir. I když dodržujete pravidla, nic není absolutní (...) Já vás dnes vyšetřím, budete negativní, ale včera jste se s někým pak setkala a dnes budete pozitivní. To je příroda, biologie (...) Nelze říci, že je to nějaké selhání," poznamenal. 

15:09
26. 11. 2021

Společnost Senior Home Group obnoví po Zemanově propuštění z nemocnice zdravotní péči o něj v Lánech. Sestry budou vybaveny ochrannými pomůckami.

14:03
26. 11. 2021
!

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová v ČT uvedla: "Postupovat by se mělo podle metodického pokynu, který jsem vydala 19. října letošního roku, kde i u osob, které nemají klinické příznaky covid-19, ale byly pozitivně testovány, trvá izolační doba minimálně 14 dní. Samozřejmě o jejím prodloužení rozhoduje ošetřující lékař dané osoby."

"Setkávat s panem prezidentem se určitě může, minimálně ošetřující personál dnes v nemocnici," uvedla Svrčinová. Doporučení pro izolaci je však takové, že by se člověk v izolaci měl co nejméně stýkat i s osobami ve společné domácnosti, upozornila. "Měl by mít samostatnou místnost, svoje sociální zázemí," podotkla.

Ke komunikaci s KPR uvedla: "Já jsem mluvila s panem kancléřem zhruba před hodinou, spolu jsme nic neřešili, jenom to, že tady platí ten metodický pokyn, kde minimální doba izolace je 14 dní i u osob, které nemají příznaky klinické."

13:53
26. 11. 2021

"Pracujeme na řešení, které bude v souladu se všemi pravidly," řekl Blesku hradní protokolář Vladimír Kruliš. Připustil, že KPR jedná o řešení také s ústavními právníky, kteří mají rozdílné názory.

13:52
26. 11. 2021
!

"Paní hlavní hygienička ve svém vyjádření jasně připomněla, že pokud má někdo pozitivní test na covid, tak musí nastoupit do izolace, která trvá 14 dní. Výjimka z tohoto pravidla neexistuje. Paní Svrčinová také připomněla, že jakékoliv výjimky z tohoto pravidla by byly špatným signálem pro občany," uvedl pro Blesk mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.

13:46
26. 11. 2021
!

"Samozřejmě že je nezbytné, protože je pan prezident pozitivní na covid-19, potažmo je pozitivní na SARS-CoV-2, což je důležité zohlednit, protože hygienicko-protiepidemická opatření jasně říkají, že by měl být takový pacient v izolaci," uvedla ČT mluvčí ÚVN Jitka Zinke.

K nakažení Zemana, u nějž je v podezření pozitivně testovaná pracovnice KPR, došlo patrně v nemocnici. "To je pravděpodobné, nicméně je třeba říct, že ze strany ÚVN jsme velmi, velmi striktně kontrolovali návštěvy," řekla Zinke. Každá návštěva musela předložit, že byla buď plně očkovaná, nebo že má negativní výsledek PCR testován, příp. že prodělala covid-19. "Vždy každá návštěva byla předem upozorněna na povinnost dodržování respirátoru v průběhu návštěvy, dodržování hygieny, dodržování pokud možno patřičných vzdáleností. Dotazovali jsme se, zda je stav toho, kdo jde na návštěvu, v pořádku. O návštěvách jsme vedli evidence," dodala s tím, že přímo během návštěvy kontroly neprobíhaly s ohledem na zachování intimity návštěvy.

Mluvčí ÚVN Jitka Zinke k hospitalizaci prezidenta Zemana pozitivně testovaného na covid-19 (26.11.2021)
13:42
26. 11. 2021
!

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová pro Český rozhlas odmítla informace prezidentské kanceláře, že s ní konzultují protiepidemická pravidla, za jakých by mohl nakažený prezident jmenovat Petra Fialu premiérem. 

Podle Ústřední vojenské nemocnice má Miloš Zeman covid-19, je bez příznaků a je v izolaci. 

Podle Svrčinové platí pro pacienty v izolaci - s příznaky i bez příznaků - stejná pravidla izolace. „Výjimky neexistují,“ dodala hlavní hygienička. 

 

Tisková konference Ministerstva zdravotnictí: hlavní hygienička Pavla Svrčinová (4.11.2021)
13:30
26. 11. 2021

Téměř čtyři pětiny lidí v ČR si myslí, že by veřejnost měla být o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana informována více, než se v současnosti děje. Většina občanů negativně hodnotí i působení lidí z prezidentova blízkého okolí, přičemž nejhůře z toho vychází vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář. Vyplynulo to z průzkumu agentury NMS Market Research, která jej provedla v první polovině listopadu mezi 1228 dotázanými staršími 18 let.

Informace o zdravotním stavu prezidenta Zemana sleduje podle průzkumu 86 procent občanů. Podle 77 procent by se těchto informací mělo občanům dostávat více než nyní. Necelá pětina dotázaných si to naopak nemyslí.

Agentura se rovněž dotazovala na to, jak lidé vnímají současné působení lidí z blízkého okolí Zemana. Nejvíce lidí, 71 procent, v této souvislosti záporně hodnotilo kancléře Vratislava Mynáře. Následoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, kterému dalo negativní vysvědčení 67 procent dotázaných. Šestapadesáti procentům lidí se pak nelíbí působení prezidentova ekonomického poradce Martina Nejedlého. "Na něj ale Češi mají názor méně často, 34 procent neví, jak ho hodnotit, nebo jeho působení nesleduje. Zatímco u prvních dvou je to pouze pětina," doplnil analytik NMS Market Research Vít Pavliš.

O něco lepší pohled na Mynáře, Ovčáčka a Nejedlého mají podle Pavliše senioři nad 65 let. Tito dotázaní se v porovnání s ostatními generacemi i více zajímají o Zemanovo zdraví, 52 procent z nich se o ně dokonce zajímá intenzivně, uvedl Pavliš.

12:48
26. 11. 2021

Podívejte se na celou tiskovku Petra Fialy (ODS) k nedělnímu plánovanému jmenování premiérem v Lánech a hospitalizaci prezidenta Zemana s covidem v ÚVN. 

 

Video Fiala o Zemanovi s covidem a jmenování v Lánech: Budeme se snažit, aby to bylo co nejdůstojnější - ČTK/Blesk
video
11:58
26. 11. 2021

„Panu prezidentovi už byly aplikovány protilátky, všechno bylo v pořádku, pan prezident nejeví žádné známky virózy Sars-Cov 2 a zvažuje se propuštění v nejbližších dnech, pokud nenastanou nepředvídatelné komplikace,“ potvrdila Blesk Zprávám mluvčí vojenské nemocnice Jitka Zinke. 

11:48
26. 11. 2021
!

Předseda ODS a lídr volební koalice SPOLU Petr Fiala potvrdil na brífinku v Poslanecké sněmovně, že ho prezident v neděli jmenuje premiérem. 

„Jsem rád, že pan prezident si uvědomuje závažnost situace,“ řekl na tiskové konferenci novinářům budoucí premiér Petra Fiala (ODS).

Mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček dnes oznámil, že prezidenta pustí v sobotu z nemocnice a v neděli v 11 hodin jmenuje Fialu premiérem. Fiala je kvůli tomu podle svých slov od čtvrtečního večera „v intenzivním kontaktu“ s Kanceláří prezidenta republiky.

„Jak bude to jmenování probíhat, se upřesní dnes a během zítřka,“ dodal Fiala.  „Předpokládám, že dojde k nastavení pravidel po dohodě s ošetřujícím lékařem, hlavní hygieničkou a Kanceláří prezidenta republiky,“ doplnil šéf ODS.

„Předpokládám také, že na tomto nedělním jmenování bude také prostor pro jednání s panem prezidentem,“ věří budoucí premiér, který chce v Lánech s prezidentem také stanovit jasný harmonogram a termín pro jmenování vlády.

Fiala věří, že nový kabinet bude mít Česko okolo 15. prosince.

„Jakýkoliv posun za tuto hranici by byl určitě nedobrou zprávou,“ doplnil Fiala s tím, že nová vláda je připravena převzít odpovědnost co nejdřív.

Fiala měl být jmenovaný premiér už dnes v poledne na Zámku v Lánech. Ústavní akt ale oddálil pozitivní test prezidenta Zemana na covid-19. Kvůli tomu včera skončil opět v nemocnici. 

Předseda ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) po návštěvě u prezidenta Miloše Zemana (17. 11. 2021)
11:04
26. 11. 2021
!

Předseda ODS a kandidát volební koalice SPOLU na premiéra Petr Fiala svolal na 11:30 tiskovou konferenci. Sledovat ji budete moci ZDE.

Původně měl být jmenovaný premiérem už dnes. Kvůli opětovné hospitalizaci Miloše Zemana, který je covid pozitivní, ho ale prezident jmenuje až v neděli. V sobotu by měl být přitom Zeman propuštěný z nemocnice. 

11:00
26. 11. 2021
!

Miloše Zemana s covid -19 propustí z ÚVN v sobotu. O den později v neděli 11 hodin jmenuje prezident Petra Fialu na zámku v Lánech premiérem. 

Před malou chvílí o tom informoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček. 

"Podle informací ošetřujícího lékaře profesora Miroslava Zavorala bude prezident republiky Miloš Zeman v sobotu dne 27. listopadu 2021 propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice v Praze na zámek v Lánech.

Prezident republiky Miloš Zeman jmenuje Petra Fialu do funkce předsedy vlády v neděli dne 28. listopadu 2021 v 11:00 hodin na zámku v Lánech, za dodržení platných hygienicko-epidemiologických opatření," napsal Ovčáček v tiskovém sdělení. 

10:23
26. 11. 2021

Miloš Zeman strávil po zjištění, že je covid pozitivní, další noc v Ústřední vojenské nemocnici. Žádné komplikace po jeho návratu nenastaly. 

„Je ve stabilním stavu,“ řekl Blesk Zprávám šéf prezidentského lékařského konzilia, rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima. 

10:12
26. 11. 2021

Testy na covid prošli také Zemanovi muži. 

Po té co se ukázalo, že je prezident Miloš Zeman pozitivní na covid-19, musejí projít testováním také muži z jeho nejbližšího okolí. Blesk Zprávám to potvrdil hradní protokolář Vladimír Kruliš. 

„Včera jsme byli testovaní v Lánech (negativni), dnes jdeme na PCR test,“ napsal v SMS zprávě redakci. 

 

9:06
26. 11. 2021

Senátor a někdejší kandidát na prezidenta Marek Hilšer je přesvědčený, že pokud by prezident nemohl v nejbližších dnech zastávat ze zdravotních důvodů svůj úřad, měl by se aktivovat článek 66 ústavy, aby jeho pravomoci přešly na další ústavní činitele. 

„Nebude-li prezident ze zdravotních důvodů schopen jakýmkoliv způsobem do jednoho týdne jmenovat nového premiéra, bude třeba pomocí článku 66 aktivovat jeho zastoupení. Země na prahu epidemické krize nesmí zůstat ve stavu bezvládí. Věřím, že odpovědný prezident by souhlasil,“ napsal Hilšer na twitter. 

8:23
26. 11. 2021

Ministra zdravotnictví Adama Vojtěch (za ANO) překvapila ve čtvrtek večer informace, že se prezident Miloš Zeman vrací zpět do ÚVN. Lékaři ho totiž po převozu do Lán testovali pozitivně na covid-19. 

„Jak k tomu došlo, nevím, jsou různé spekulace mediální,“ řekl ministr v ranním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. 

Vojtěch také povrdil, že není žádná běžná praxe, že by pacient propuštěný z nemocnice, nebo překládaný k jiné péči podstupoval výstupní test na covid-19. 

„Opatření platí taková, že pacient, který není očkovaný, se musí pravidelně, stejně jako personál testovat. Nebylo asi na místě, aby byl pan prezident testován, a to i proto, že mu nedávno byla aplikována třetí dávka,“ uvedl Vojtěch na Primě. 

 

PPP150W ( 28. listopadu 2021 12:46 )

Tohle neuvěřitelně trapné a smutné divadlo naši zemi zviditelní na hodně dlouhou dobu. Neskutečné. Nikdy bych neřekl, že se nějaká vláda v čele s prezidentem k něčemu takovému sníží. To v sobě nemají špetku cti? A co hůř. Celá ta šaráda je živnou půdou pro nechutné a dehonestující reakce , které na sebe jistě nenechají dlouho čekat. Důstojnost úřadu prezidenta této země byla zašlapána na samé dno. Při tom stačilo, aby měl jeden jediný člověk špetku sebereflexe a nelpěl na něčem tak pomíjivém, jako je moc. Nemocný mocnář. Velmi smutné.

PuIkin1 ( 28. listopadu 2021 12:38 )

Stačilo by jim odevzdat místo výdobytků jen dobytky, jako jsi ty.

PuIkin1 ( 28. listopadu 2021 12:36 )

Wc, tvoje trapné neustálé multikulturní kecy dávají tušit, že meleš pantem a nevíš o čem.

laanergeruch ( 28. listopadu 2021 12:36 )

Dobry kolomloku! Tvuj prezident opet pobavil a rozesmal svet! To byla scenka,jako z Friga!

PuIkin1 ( 28. listopadu 2021 12:35 )

Podle tvého pištění to vypadá, že tě Zeman přežije.

Zobrazit celou diskusi
Další videa