Středa 27. října 2021
Polojasno 13°C

ONLINE: Kvůli Zemanovi ve špitálu padá další sváteční akce. A exministr o konziliu

Aktualizováno -
27. října 2021
07:47
Autor: kal, vei, vr, simao, for, ČTK - 
10. října 2021
12:10

Prezident Miloš Zeman je od neděle 10. října opět hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici v Praze (ÚVN). Nemocnice potvrdila vznik lékařského multioborového konzilia k Zemanovu zdravotnímu stavu. Výstup by měl být počátkem listopadu. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček zveřejnil fotografie pohlednicí, které lidé prezidentovi do nemocnice posílají. A ceremoniál k 28. říjnu se oficiálně přesunul na 1. ledna, prezident se těší, že vyznamenání předá osobně. Další vývoj kolem zdraví hlavy státu sledujeme na Blesk.cz online.

 • Obě parlamentní komory si ještě před případným rozhodnutím o převodu pravomocí prezidenta vyžádají další zprávu od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), zda Miloš Zeman nadále nemůže vykonávat povinnosti hlavy státu. Shodli se na tom dnes lídři parlamentních stran.
 • Politici začali řešit možný přesun pravomocí hlavy státu na premiéra a předsedu Sněmovny podle článku 66 ústavy poté, co předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí oznámil, že prezident Zeman podle Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) nyní ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu, a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech, je navíc krajně nejistá.
 • Miloš Zeman se vrátil do ÚVN po necelých dvou týdnech, předtím ho propustili 22. září. Důvodem předchozí hospitalizace byla podle lékařů i Hradu jeho dehydratace i celkové vyčerpání, dostával infuze. Nicméně po návratu se začaly objevovat informace o tom, že Zeman trpí cirhózou jater.
 • Policie prověří, jestli někdo nefalšoval Zemanův podpis na dokumentu, kterým svolal jednání Sněmovny. Zabývá se i novinkami, které o hospitalizaci prezidenta Zemana a jeho stavu zveřejnil Senát. Například zprávou, že kancléř Vratislav Mynář měl informace od 13. října.
 • Prezident letos kvůli zdravotnímu stavu vůbec poprvé nevolil ve volební místnosti, ale přijela za ním komise přímo do zámku v Lánech. Hrad k tomu zveřejnil tři fotografie.

Video Mynář ukázal veřejnosti Zemana v nemocnici na videu, podepsal Vondráčkovi dokument. - Blesk - Aleš Brunclík

Hospitalizace prezidenta Zemana
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Andrej Babiš Andrej Babiš Jiří Ovčáček Jiří Ovčáček Miloš Vystrčil Miloš Vystrčil Miloš Zeman Miloš Zeman Petr Fiala Petr Fiala Policie ČR Policie ČR Poslanecká sněmovna Poslanecká sněmovna Senát ČR Senát ČR ÚVN ÚVN
Zobrazit nové zprávy
Datum:
Zobrazit další dny
19:07
22. 10. 2021

„Milí přátelé, přeji vám klidnou nadcházející sobotu a požehnanou neděli! A víte, co jsou ve skutečnosti pravda a láska? To není politické heslo,“ uvedl na Twitteru hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

„Pravda a láska jsou: Nové přikázání vám dávám: Milujte se navzájem: jak jsem já miloval vás, tak se navzájem milujte vy. Jan 13,34,“ připojil Ovčáček další biblické poselství.

18:35
22. 10. 2021
!

Prezidentův poradce Martin Nejedlý vrátil na ministerstvo zahraničí diplomatický pas. Vyhověl tak žádosti ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD), který poradce prezidenta Miloše Zemana v úterý vyzval, aby do sedmi dnů diplomatický pas vrátil. Pas je v depozitu, sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.

„Mohu potvrdit, že diplomatický pas Martina Nejedlého byl vrácen na MZV a momentálně je v depozitu. To je obvyklý postup. Tím pan Nejedlý vyhověl žádosti pana ministra Kulhánka ve stanovené lhůtě,“ uvedla mluvčí.

17:40
22. 10. 2021
!

Prezidenta Miloše Zemana navštívil na jednotce intenzivní péče ve vojenské nemocnici jeho předchůdce na Hradě Václav Klaus. Strávili spolu asi 50 minut a my přinášíme další podrobnosti.

„Chtěl jsem ho povzbudit. Je to výraz mé loajality vůči někomu, koho znám půl století a kdo mi dnes připadá naprosto osamocený,“ odpověděl Klaus v písemném rozhovoru na dotazy Blesk Zpráv.

Celý rozhovor si můžete přečíst v článku:

Klaus navštívil Zemana v nemocnici. „Připadá mi osamocený. A víc řeší své zdraví,“ řekl Blesku.

17:15
22. 10. 2021
!

Klaus navštívil Zemana v nemocnici. „Připadá mi osamocený. A víc řeší své zdraví,“ řekl Blesku.

Zatímco česká veřejnost vstřebávala týden staré video uvolněné Hradem, on měl informace o svém nástupci z první ruky. V Ústřední vojenské nemocnici se ve čtvrtek podle informací Blesku zastavil exprezident Václav Klaus (80). Po dohodě s vedením nemocnice zašel na návštěvu za nemocným prezidentem Milošem Zemanem (77). „Je to výraz loajality,“ řekl Blesku o necelé hodince, kterou spolu strávili. Přečtěte si víc.

Klaus navštívil Zemana v nemocnici. „Připadá mi osamocený!“ řekl Blesku a zmínil loajalitu
16:10
22. 10. 2021
!

Hlavní hygienička ministerstva obrany zatím nemá ani dílčí výsledky šetření porušení epidemických pravidel při návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici v polovině října.

„Paní hygienička zatím nemá žádná nová zjištění. S případem se teprve seznamuje,“ řekl Blesk Zprávám v pátek odpoledne mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Kancléř Mynář zveřejnil videozáznam, na kterém Miloš Zeman podepisuje v nemocnici dokument ke svolání nové Sněmovny
15:22
22. 10. 2021
!

Pokud letos nikdo nepředá státní vyznamenání, chystá se Hrad, podobně jako loni, zveřejnit sezman oceněných na svých webových stránkách.

„Pokud letos ceremoniál nebude, zveřejní Pražský hrad ve 20:00 seznam vyznamenaných na webových stránkách,“ přiblížil scénář Blesk Zprávám ředitel protokolu na Pražském hradě Vladimír Kruliš.

Státní vyznamenání propůjčuje nebo uděluje prezident republiky vždy při příležitosti státního svátku 28. října. Vloni se ceremoniál neuskutečnil kvůli koronaviru, letos zřejmě nebude kvůli hospitalizaci Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici.

16:00
22. 10. 2021
!

Čtvrtým svědkem, který byl na JIP Ústřední vojenské nemocnice ve chvíli, kdy prezident Miloš Zeman podepisoval listinu o svolání nové Poslanecké sněmovny, byl hradní protokolář Vladimír Kruliš.

„Ano, jak říkal pan předseda Sněmovny (nyní už bývalý - pozn. red.) Radek Vondráček, já jsem autorem,“ potvrdil Kruliš na přímý dotaz Blesk Zpráv.

U prezidenta na jednotce intenzivní péče byl hradní kancléř, který přivedl za prezidentem právě tehdejšího šéfa Sněmovny Vondráčka. U postele stál také šéf sekretariátu Jaroslav Hlinovský a Zemanova ošetřovatelka. Všichni na záběrech porušili pravidla návštěv v nemocnici. Vše prošetřuje hlavní hygienička ministerstva obrany.

13:33
22. 10. 2021
!

Proč měl prezident Miloš Zeman na zveřejněném videu zavedený centrální žilní katetr? „To je měření saturace v krvi – tedy kolik má pacient kyslíku v krvi. K tomu slouží také přístroj, kterému se říká oxymetr, dává se na prst, lidé ho mívají i doma. Jen zde to má pacient umístěné na ušním lalůčku,“ uvedl pro Blesk Zprávy praktický lékař Cyril Mucha s tím, že měření na lalůčku je spolehlivější než na prstu, protože lalůček je blíže srdci.

12:11
22. 10. 2021
!

„Pan prezident Zeman není první, ani druhý, ba ani třetí prezident v naší více než staleté historii, kterého potkaly zdravotní potíže. Buďme prosím lidští a také velice ostražití ohledně omezení pravomocí nejvyššího ústavního činitele České republiky, pro kterého v demokratických volbách hlasovalo skoro 2,9 milionu občanů,“ rozpovídala se končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) o prezidentu Miloši Zemanovi na svém facebookovém profilu.

„Rozhodnutí, které se může stát ústavním precedentem, se nemá řešit v hysterii rozvášněného davu, ale má mít lidskou i státnickou úroveň. Tuhle úroveň v současnosti postrádám. A to, že už teď po Senátu běhají kandidáti na příštího prezidenta a shánějí hlasy, je prostě nedůstojné,“ doplnila.

11:33
22. 10. 2021
!

Hospitalizovanému prezidentovi Miloši Zemanovi se začíná kupit práce. Rektorkou Univerzity Karlovy byla dnes jako první žena zvolená lékařka Milena Králíčková, hlava státu ji ale ještě musí potvrdit. Králíčková školu povede do roku 2026.

Akademický senát Univerzity Karlovy volil 22. října 2021 v Praze nového rektora univerzity. Na snímku je kandidátka Milena Králíčková. Akademický senát Univerzity Karlovy volil 22. října 2021 v Praze nového rektora univerzity. Na snímku je kandidátka Milena Králíčková.
11:24
22. 10. 2021

Diplomatický pas prezidentova poradce Martina Nejedlého byl vrácen na ministerstvo zahraničí. Nejedlý tak vyhověl žádosti ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) ve stanovené lhůtě.

9:49
22. 10. 2021

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes zopakoval na tiskové konferenci, že nevěděl, že šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyrazí do nemocnice za prezidentem Milošem Zemanem. Podobně už včera hovořil pro Blesk Zprávy. „Ta schůzka proběhla v 10:30, byla za účasti paní ředitelky úřadu Tünde Bartha, která to samozřejmě může potvrdit. A pan kancléř informoval o tom, že pan prezident pravděpodobně svolá Sněmovnu 8. listopadu. Nic nepadlo o tom, že by měl něco podepisovat, nebo že by pak Vondráček měl někam jít,“ řekl premiér.

„Moc tomu nerozumím (…) jsem rád, že na tom videu to pan prezident podepisuje,“ doplnil dále Babiš. Na Mynáře má podle svých slov stále stejný názor. „Je potřeba ukončit ty různé spekulace,“ je přesvědčen Babiš. „Byl bych rád, kdyby se pan prezident léčil a celá situace se zklidnila.“

8:42
22. 10. 2021

Miloš Zeman už dávno neměl být českým prezidentem, léčit se měl v kruhu rodiny, nikoliv s novináři pod okny nemocnice a v zajetí pochybných figurek z Hradu, byť si je sám vybral, napsal dnes slovenský list Sme k okolnostem Zemanovy hospitalizace. Podle něj Zeman nevyužil šanci odejít z politiky důstojně.

„Je nedůstojné sledovat, jak suita kolem prezidenta tvrdí, že Zeman sleduje dění a obědvá klobásu s pyré, zatímco prezident nedokáže být plnohodnotným prezidentem. I kdyby nyní rezignoval, pokud je toho zdravotně schopen, už by bylo pozdě. Toto nedůstojné divadlo se nikdy nemělo odehrát,“ uvedl deník.

7:29
22. 10. 2021

Prezidenta Miloše Zemana hlídá u lůžka opět „anděl“ z Lán. Žena, která doprovázela hlavu státu a jeho bodyguardy v létě s člunem k rybníku v Novém Veselí, ale vyměnila bílý plášť za žlutý svetr. Na jednotce intenzivní péče byla 14. října u toho, když Zeman podepisoval dokument o svolání ustavující schůze nové Poslanecké sněmovny. Ani ona, stejně jako Zemanův kancléř, tajemník či šéf Sněmovny, ale neměla při ústavním aktu respirátor ani ochranný oblek. Nedodrželi tak pravidla nastavená ve vojenské nemocnici, což řeší i hlavní hygienička ministerstva obrany. Kdo žena je? 

Prezident Miloš Zeman a blondýna z Lán, která je mu nablízku (14. říjen 2021)
6:47
22. 10. 2021

Dobré ráno, včerejší video prezidenta Miloše Zemana vyvolalo více otázek, než zodpovědělo. Jaký je nynější prezidentův zdravotní stav? Jaká je prognóza? Je Miloš Zeman nyní schopen vykonávat svoji funkci a v jakém rozsahu? Proč toto video zveřejňují až nyní? Proč změnili názor? Souhlasil by se zveřejněním videa prezident? Souhlasila s plánem zveřejnit video rodina? Ohrozili zdraví Miloše Zemana? Blesk se na ně snažil najít odpověď.

22:47
21. 10. 2021

Přinášíme přehled dnešních událostí kolem hospitalizace hlavy státu Miloše Zemana a prezidenstké kanceláře:

 • Prezident Miloš Zeman pověřil kancléře Vratislava Mynáře ještě před svou hospitalizací, aby připravil podpisovou listinu svolávací zasedání nové Sněmovny. Rozhodl zároveň o přítomnosti předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) při podpisu listiny. Mynář to dnes řekl na tiskovém prohlášení na Pražském hradě. Kancléř také řekl, že ve středu 13. října o Zemanově rozhodnutí informoval premiéra Andreje Babiše (ANO).
 • Předseda vlády v reakci ČTK napsal, že mu Mynář sdělil, že schůze Sněmovny bude pravděpodobně svolána Zemanem na 8. listopadu. O Vondráčkově návštěvě u prezidenta hospitalizovaného v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) podle něj nepadlo ani slovo.
 • Mynář dnes také před novináři zveřejnil video, na kterém Zeman podepisuje listinu a podpis komentuje. Na záběru jsou kromě prezidenta čtyři další osoby, mimo jiné kromě Mynáře a Vondráčka také prezidentův tajemník Jaroslav Hlinovský. Podle médií podpisu přihlížela také prezidentova ošetřovatelka.
 • Podle mluvčí ÚVN Jitky Zinke návštěvníci porušili pravidla, protože neměli nasazený respirátor, což kritizovali také někteří opoziční politici, například šéf STAN Vít Rakušan nebo předseda Pirátů Ivan Bartoš. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek ČTK sdělil, že se již případem začala zabývat hlavní hygienička ministerstva obrany, pod které ÚVN spadá.
 • Vondráček serveru Seznam zprávy sdělil, že si při návštěvě Zemana v nemocnici sundal respirátor, protože mu prezident špatně rozuměl. Jinak se podle svých slov po nemocnici pohyboval s respirátorem.

 • Zveřejněné informace prezidentovy kanceláře podle předsedy ODS Petra Fialy nic nemění na situaci a dalším postupu. Do 8. listopadu nejsou žádné aktivní kroky prezidenta Miloše Zemana nezbytné, pro případnou aktivaci článku 66 bude rozhodující zpráva nemocnice na začátku listopadu, uvedl v dnešním vyjádření pro ČTK. Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové video, které dnes zveřejnil prezidentův kancléř Vratislav Mynář, potvrdilo, že Zeman má kolem sebe charakterově velmi křivé osoby. Podle předsedy SPD Tomia Okamury nemá být Zeman zbaven pravomocí.
 • Předávání státních vyznamenání bude z 28. října odloženo na pozdější termín, pokud prezident Miloš Zeman nerozhodne jinak. Na dnešním tiskovém briefingu na Pražském hradě to řekl vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. 
22:11
21. 10. 2021

„Mně se k tomu samozřejmě špatně vyjadřuje, protože já neznám jeho (prezidentův) stav, já nevím, jak to bylo těsně předtím a jak to bylo poté. Samozřejmě vidím nemocného člověka, na druhou stranu vidím někoho, kdo podepisuje něco, o čem ví, o co se jedná. To znamená, že bylo zjevné, že ví, o jaký se jedná akt. Je otázka, jestli se to mělo udělat osobně, jestli to nešlo udělat i jinou cestou, ale domnívám se, že se to ukázalo proto, aby se doložilo to, že pan Vondráček tam skutečně byl, protože i to se zpochybňovalo,“ řekl ke dnes zveřejněnému videu KPR, na kterém hlava státu podepisuje dokument o svolání Sněmovny, vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Uvedl to v pořadu Události, komentáře České televize.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v pořadu Události, komentáře České televize (21. 10. 2021)
20:44
21. 10. 2021

„Toto konkrétně za problém nepovažuji, patrně je ustálená praxe, že se datum na úředních dokumentech doplňuje až vzápětí po podpisu,“ řekl Blesk Zprávám k chybějícímu datu na listině, kterou Zeman v nemocnici podepsal, ústavní právník Ondřej Preuss.

Advokát a expert na ústavní změny byl v úterý hostem pořadu Blesku Epicentrum.

Video Ústavní právník: Mynář by mohl přijít o veškerý majetek. Zmínil zneužití prezidentovy situace 
video
20:00
21. 10. 2021

Blesk Zprávám poskytli vyjádření ke skutečnosti, že na dokumentu, který podepisuje prezident v nemocnici, chybí datum, také někteří ústavní právníci.

„Dopsáno bylo datum vyhotovení, tj. 14. říjen. A to není zvláštní problém,“ míní ústavní právník a vedoucí Katedry politologie a sociologie Právnické fakulty UK Jan Kysela.

Datum podepsání není obligatorní náležitostí listiny. Navíc se to tak často dělá i u jiných činitelů, protože předem např. nevíte, kdy se dostane k podpisové knize. Je to otázka dojmu, který to v kom vzbudí,“ myslí si zase docent Jan Kudrna, který je mimo jiné členem Legislativní rady vlády.

Prezident Zeman v nemocnici podepisuje rozhodnutí o svolání schůze Poslanecké sněmovny (21. 10. 2021)
18:44
21. 10. 2021

Předseda Senátu Vystrčil (ODS) i po vystoupení Mynáře míní, že stanovený postup pro případnou aktivaci článku 66 je v pořádku. České televizi dnes odpoledne řekl, že pokud Senát nedostane lékařskou zprávu, Senát se opět na podrobnosti dotáže a podle odpovědi se na začátku listopadu rozhodne, jak dále postupovat. Je podle něj nutné situaci vyřešit, aby prezident nebo někdo, kdo ho zastoupí, přijal demisi vlády. Zopakoval, že Senát se bude ptát na to, zda je prezident schopen vykonávat svůj úřad, a ne na to, na co se léčí.

Senátoři o zdraví prezidenta Miloše Zemana (18. 10. 2021): Miloš Vystrčil
18:21
21. 10. 2021

Hlavní hygienička ministerstva obrany Jana Fajfrová začala řešit návštěvu ve vojenské nemocnici u Zemana, při které Vondráček nebo Mynář neměli nasazené roušky.

17:42
21. 10. 2021
!

Prezidenta Miloše Zemana navštívila v nemocnici i ve čtvrtek první dáma Ivana. I tentokrát ji nicméně fotografové Blesku zachytili bez dcery Kateřiny, která jí v minulém týdnu bývala oporou.

První návštěva Ivana Zemanová navštívila prezidenta v Ústřední vojenské nemocnici (21. 10. 2021) První návštěva Ivana Zemanová navštívila prezidenta v Ústřední vojenské nemocnici (21. 10. 2021) První návštěva Ivana Zemanová navštívila prezidenta v Ústřední vojenské nemocnici (21. 10. 2021)
17:20
21. 10. 2021

Podle europoslance a místopředsedy KDU-ČSL Tomáše Zdechovského „je fajn vidět, že měl Zeman docela dobrou náladu“. To ale nevypovídá o tom, jestli je schopný vykonávat svůj úřad. „Viděli jsme jedno podepsání listiny. Rozhodnout musí odborníci. Nevím, co na to řeknou lékaři, že nikdo u pacienta neměl roušku,“ uvedl na twitteru.

17:06
21. 10. 2021

Místopředseda ODS Martin Kupka uvedl, že dnešní prohlášení je důsledkem dlouhodobé „práce“ hradní kanceláře. „Nikdo už si dnes není jist, co je pravda a co ne. Vrhá to špatné světlo nejen na celou prezidentskou instituci, ale i na jednotlivé aktéry, kteří pak přistupují k tomu, že ukazují obrázky, které by veřejnost vidět neměla, protože zasahuje daleko do osobnostních práv Miloše Zemana, současnou situaci nikam neposouvá a nijak ji neřeší,“ sdělil.

16:58
21. 10. 2021

Pokud bylo cílem videa potvrdit, že Miloš Zeman má kolem sebe charakterově velmi křivé osoby, tak mohu konstatovat, že byl úkol splněn,“ napsala ČTK Pekarová Adamová. Zemanovi popřála hodně sil. „Ze záběrů se dá usuzovat, proč ÚVN vylučuje pracovní způsobilost, ale samozřejmě není několikavteřinové video podkladem pro rozhodnutí o aktivaci článku 66, tím je posouzení ze strany lékařů ÚVN,“ doplnila.

Array

HejhuIa ( 27. října 2021 06:42 )

Můžeš to zkusit ty. Zdá se, že rozumíš úplně všemu.

janprorok ( 27. října 2021 05:30 )

kdo to konsilium bude řídit? Mynář, Nejedlý, nebo Ovčáček?

tomik007 ( 27. října 2021 04:21 )

Metaly dostane nejspíše Belzebub a jeho skupina czertu 🎖🎖🎖

pindokukin ( 27. října 2021 00:46 )

KONZILIUM?? A ŠÉFOVAT BUDE GAUNER A PODRAZÁK ZIMA???

Všichni si toho gaunera pamatujeme,jaké dělal prasárny při volbě prezidenta.
Teď tomu bude šéfovat? To je další superpodraz páté kolony a vraha Séreše /má na rukou krev z masakrů na Ukrajině/ grázla a zloděje Bakaly.
Lidi,nedovolme pražským špinavým krysám něco rozhodovat.Když je krysa Zíma šéf,tak každý rozumný člověk tuší,jak to dopadne.

Nenechme rozhodovat pražskou podplacenou chátru o osudu republiky.Hajlovali při funuse Heydricha,zatínali pěsti když se syfilitik Kléma vrátil z hradu,chrastili jsme klíčema a nechali se zblbnout humanitárním vrahem ,ožralým podvodníkem Flaškinem.

clovekdobry ( 26. října 2021 20:32 )

Mentál se těší, že předá metály osobně.

Zobrazit celou diskusi
Další videa