Babiš šil do Fialy: „Nekrade, ale kmotři ho potřebovali.“ Proč nezruší superhrubou mzdu?

Autor: Nikola Forejtová - 
3. prosince 2019
05:20

Navzdory programovému prohlášení vlády se premiér Andrej Babiš (ANO) stále nedostal k rušení superhrubé mzdy. Bouří se proti návrhu ODS, aby se nově odečítalo 15 procent z hrubé mzdy. Bojí se totiž, že by státní kasa zchudla o 80 miliard ročně, a není sám. I Blesk Zprávami oslovení ekonomové tvrdí, že propad by byl pro stát citelný, na druhou stranu ale přidávají možnosti, kde jinde peníze získat: variantou by mohlo být zvýšení daně z nemovitosti, ODS by zase ráda zrušila investiční pobídky.

„Zrušíme superhrubou mzdu a navrhneme novou sníženou sazbu 19 procent z hrubé mzdy,“ slibuje koalice ve vládním programovém prohlášení, přesto ale iniciativa leží už rok a půl jen na stole. 

Předsedovi ODS Petru Fialovi tak došla trpělivost a nabídl premiérovi Andreji Babišovi (ANO) spolupráci. V pořadu Otázky Václava Moravce předsedovi vlády podstrčil papír k podepsání, kde se zavazuje jak premiér, tak i ODS ke zrušení superhrubé mzdy do roka a do dne. 

Babiš o superhrubé mzdě: Na zrušení se musím dohodnout s koalicí. (1. 12. 2019)Babiš o superhrubé mzdě: Na zrušení se musím dohodnout s koalicí. (1. 12. 2019) | ČTK/Vít Šimánek

Babiš si rýpl do Fialy: Nekrade, ale nemá to lehké

Babiš ale návrh odmítl s tím, že se jedná o demagogii. „To ODS slibovala rovnou daň, to je mega podvod. Podvedli lidi, řekli že by to dali na 15 procent, ale to by stálo kasu 80 miliard, deficit by byl až 120 miliard a ČR pak půjde do kopru,“ míní premiér.

Fialovi u Moravce také řekl, že má smůlu, že jej „kmotři“ zvolili za předsedu. „Já chápu, že to současný předseda ODS pan Fiala nemá lehké, je to slušný člověk, nekrade. Osobně mu fandím. Kmotři potřebovali někoho, kdo jim vylepší značku. Snaží se, ale má to těžké. Už jen proto, že je slušný, tak určitě sám nevěří, co říká. Značka ODS je z podstaty nenapravitelná,“ napsal po vysílání na svém facebooku Babiš.

Ekonom: Stát přijde o peníze 

Není to poprvé, co se návrh na rušení superhrubé mzdy dostal na stoly zákonodárců. Celkově se daně z příjmu vlády snaží změnit už šest let. „Je to horký brambor, žádná vláda ji nechce zrušit, protože by to znamenalo výpadek v příjmech státních kasy,“ vysvětluje Blesk Zprávám ekonom Lukáš Kovanda.

Podle něj hodně záleží na formě, jak se by se superhrubá mzda rušila a sepsul i ODS. Ta totiž navrhuje, aby se nově odečítalo 15 procent z hrubého přijmu, nikoliv 19, jak navrhuje hnutí ANO. „Opravdu by to znamenalo výpadek ve výši až 80 miliard. Je třeba vědět, jak ty peníze získat zpět. Protože jinak bychom se propadli do hlubšího dluhu, což si nikdo nepřeje,“ doplňuje Kovanda.

„Reálnější je bezpochyby 19 procent,“ souhlasí také hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. „Je ale otázkou, jestli chceme vybírat vysoké daně a vracet je na důchodech, nebo je nechat lidem,“ doplňuje pro Blesk Zprávy.

„Pokud by ale bylo nastaveno snížení o 19 procent, tak to není žádné výrazné snížení daňového břemene,“ ohrazuje se ekonomický expert ODS Jan Skopeček. „ČR bude mít příští rok vůbec nejvyšší daňové břemeno. Každý rok získává rozpočet desítky miliard korun navíc i díky ekonomickému růstu. Je to o prioritách. Pokud by byla vláda schopná ulehčit lidem, tak by to rozpočet zvládl,“ dodává pro Blesk Zprávy. 

V současné době se totiž ze mzdy odebírá 20,1 procenta. Návrh ANO by tak do výplaty přidal zaměstnancům jedno procento.  

Zdeněk Stanjura, Petr Fiala a Jan SkopečekZdeněk Stanjura, Petr Fiala a Jan Skopeček | Foto Blesk - Jaroslav Šimáček

Křeček: Máme více než 80 miliard

Podle Křečka by ale Česko umělo „zalepit“ i oněch 80 miliard. „Přišlo by se na jiné daňové příjmy, nabízí se třeba daň z nemovitosti, která je enormně nízká,“ zmiňuje Křeček. 

A další možné „náplasti“ přidal i ekonomický expert ODS Jan Skopeček.„Máme tu 43 miliard, které stát vynakládá zbytečně. Jedna z položek jsou investiční pobídky soukromých podnikatelů. Nevím, proč by měl stát dotovat agropodniky. Máme prostě konkrétní čísla a konkrétní položky,“ míní.

„I kdyby vláda nedělala nic, tak ekonomický růst generuje miliardy navíc. Stačí je neutratit, ty peníze mohou sloužit ke snížení břemena. Premiér třeba sliboval s EET, že to budou daně navíc, které mohou vést ke snížení břemena pro lidi, ale vůbec se tak nezachoval,“ dodává Skopeček.

Premiér Babiš pak v pořadu OVM uvedl, že na zrušení superhrubé mzdy se musí nejprve dohodnout koalice, jednat chce i s komunisty, kteří jeho kabinet podporují. Nejbližší termín pro změny je podle něj rok 2021. 

Minimální mzda? Potopí nás za dva roky

Výtky mají oslovení ekonomové i k navyšování minimální mzdy. Vláda posunula hranici na 14 600. „Čím vyšší bude, tím dříve budou propouštění zaměstnanci firem, které nestíhají takto výrazné tempo,“ míní dále Skopeček.

„150 tisíc lidí bere minimální mzdu a je třeba to kategorizovat, je tady skupina, která pracuje na hraně svých možností a zvyšování mzdy nebude zvyšovat produkt. Lidé se budou hůře držet na pracovním trhu. Kdybychom to zvýšili na 20–25 tisíc, pak už ty málo produktivní zaměstnance nikdo nezaměstná,“ dovysvětluje Blesk Zprávám ekonom Křeček.

Uznává pak, že se sníženým daňovým břemenem by šlo pracovat lépe a lidé by si vydělali více než jen na „vyžití“. „Když se ale bude mzda skokově měnit, zaměstnavatelé se na to nedokážou připravit,“ míní. 

„Principiálně to není špatně, ale nebezpečný je ten rozsah a vrátí se nám to jako bumerang a bumerang v případě ekonomických rozhodnutí letí několik let a zasáhne nás ve chvíli, kdy to bude nejvíc bolet. Díky vyšším nákladům budou rychleji propouštět s ekonomickým útlumem, který přijde v roce 2022 či 2023,“ konstatuje také Kovanda.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

marmat ( 4. prosince 2019 09:57 )

zdenekk43: KOLIK PLATÍTE BLESKU za TYHLE jalové TAPETY ??????

marmat ( 4. prosince 2019 09:54 )

Vypadá to, že se má lídr Fiala VELMI rád!!!
Tak by bylo fajn, kdyby se z ryzího pudu sebezáchovy vyvaroval podobných stolečků vedle Babiše......je to zničující Titanik! Namistrovaný, ale u dna

marmat ( 4. prosince 2019 09:51 )

tomik007:
po min. 2 letech by jste měl tomíčku obměnit slovníček.....
a popadnout slovník a zkusit i malinko diskutovat NĚ ?????

tomik007 ( 3. prosince 2019 16:02 )

USZAK KRADE - aby neokradal rodinu

anonym01 ( 3. prosince 2019 10:40 )

A NEJSEM SI JISTA, ZE SE NEDELAJI V BURESOVYCH LABORATORICH DODNES, NEBOT MAM DUKAZY . A JEDOU V TOM I DALSI. MOZNA JIM BYLO VYHROZOVANO. UVIDIME!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud