Spadla klec? Policie ukončila vyšetřování Babišovy kauzy Čapí hnízdo

Aktualizováno -
26. 3. 2019
16:21
26. 3. 2019
15:30

Policie ukončila vyšetřování případu dotací pro Farmu Čapí hnízdo, v němž čelí stíhání i premiér Andrej Babiš (ANO) a někteří členové jeho rodiny. Obvinění a jejich obhájci si nyní mohou prostudovat spis a navrhnout doplnění vyšetřování. Uvedl to v úterý mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Policie řeší údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Babiš, který je od října 2017 obviněný z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného.

Cimbala bez dalších podrobností doplnil, že „část věci týkající se jednoho z obviněných byla vyloučena k vlastnímu řízení“. Samostatné řízení se bude podle médií týkat Babišova syna Andreje, který nyní žije ve Švýcarsku. Česká policie měla v minulosti problémy s uskutečněním jeho výslechu.

Změny u Čapího hnízda a „únos“ syna

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve Sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Právě dvě Babišovy děti, jeho manželka Monika a švagr Martin Herodes patří k dalším obviněným.

Andrej Babiš mladší loni v listopadu sdělil novinářům, že spolupracovníci jeho otce ho kvůli vyšetřování kauzy Čapího hnízda drželi na Krymu. Premiér Babiš reagoval tak, že jeho syn trpí schizofrenií. Opozice pak ve Sněmovně vyvolala hlasování o nedůvěře, které Babišova vláda ustála.

V kauze byl původně stíhán i první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Státní zástupce však následně vyhověl jeho stížnosti a obvinění zrušil.

Video Vytočený Babiš spustil o kauze Čapí hnízdo: Nebyl žádný podvod. Nemáte nic - Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

 

Wi68 ( 27. března 2019 16:32 )

Na tohoto komunistického a estébáckého zmetka Bureše se voda nevaří, ta voda už bouřlivě vře.

hradnisamohonka ( 27. března 2019 11:17 )

jouda: Kam cestuješ je tvůj problém , ale stejně skončíš v žumpě.

joudajoudovy ( 27. března 2019 10:15 )

nazor hov-inka na ceste je irelevantni

turbina ( 27. března 2019 09:35 )

Burešprdi a podobní prdi, ten brajgl co máte v palicích musí být hrozný. Jak můžete obhajovat zloděje Bureše který oje,bal i vás ?

cezar8 ( 27. března 2019 09:29 )

titan33: škoda reagovat na osobu, která nemá snad ani základku, ale plakat nad tebou fakt nebudu....

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa