ODS skřípe zuby, Hilšer zamíchal „hrou o Senát“. S Drahošem posílí Starosty

Autor: Zuzana Štíchová - 
18. 10. 2018
11:45

Marek Hilšer oproti původním spekulacím neposílí menší senátorský klub právníka Václava Lásky, ale stejně jako Jiří Drahoš se přidá ke Starostům a nezávislým (STAN). Rázně se tak vložili do boje o senátní „trůn“, o nějž kromě STAN usiluje také ODS v čele s Jaroslavem Kuberou. Ze hry o nejsilnější klub a tedy i o možnost nominovat předsedu Senátu už jsou lidovci.

„Spojuje nás řada společných pohledů – na prozápadní směřování a na to, že Senát by měl být hrází proti ústavním změnám. Jednal jsem se dvěma kluby – KDU-ČSL a Starosty a nezávislými. Po zvážení všech aspektů jsem se rozhodl vstoupit do klubu STAN a nezávislých,“ prohlásil Drahoš, jehož Starostové do Senátu navrhli. „To rozhodnutí je také, že vstoupím do klubu STAN a nezávislí,“ oznámil také Hilšer, který kandidoval za své vlastní hnutí Marek Hilšer do Senátu.

„Po zvolení jsem deklaroval, že vstoupím do některého klubu. Uvědomuji si, že člověk sám nemůže v Senátu naplňovat program. Připadaly v úvahu tři – STAN, KDU-ČSL nebo Senátor 21. Bylo to těžké rozhodování,“ doplnil Hilšer.

Video Do jakých senátorských klubů vstoupí Drahoš a Hilšer - Blesk TV
1080p 720p 360p

Nežádal jsem žádné funkce. Byla pro mě důležitá možnost být v některém z výborů, který jsem si přál. S tím nebyl problém. Důležité bylo to, jak je ten klub velký. Pak také osobní záležitosti, nebyly ale žádné antipatie. Hrálo roli i to, že STAN má svůj protějšek ve Sněmovně,“ snažil se své rozhodnutí ozřejmit lékař.

„Měl jsem jistou výhodu, jednal jsem jen se dvěma. Oba kluby byly relevantní, rozhodování nebylo jednoduché. Nehrály roli žádné nabídky funkcí,“ řekl také bývalý šéf Akademie věd.

Který klub bude nakonec nejsilnější, rozhodnou především Pavel Fischer, třetí z neúspěšných prezidentských kandidátů, a bývalá místopředsedkyně TOP 09 a někdejší členka KDU-ČSL Jitka Chalánková. Ta ale stojí proti možnosti, že její zvolení se bude kvůli prohazování obálek v jednom z okrsků celkově přezkoumávat. 

U Fischera se předpokládá jeho vstup do klubu lidovců, Chalánková se rozhoduje mezi KDU-ČSL a ODS.

Pravděpodobné složení senátorských klubů

ODS (18): Aschenbrenner, Burian, Červíček, Chlupáč, Jirsa, Karpíšek, Kortyš, Koštial, Kubera, Nwelati, Nytra, Oberfalzer, Tecl, Vilímec, Vystrčil, Zeman, Valenta?, Faktor?

STAN (18): Balatka, Bek, Canov, Czernin, Holeček, Horník, Hraba, Chaloupek, Linhart, Pavera, Růžička, Sulovský, Vosecký, Sobotka, Žáková, Drahoš, Hilšer, Dernerová

KDU-ČSL (17): Bradáč, Carbol, Čunek, Jelínková, Hampl, Horská, Hubáčková, Chmelová, Kantor, Kunčar, Papoušek, Seitlová, Šilar, Šromová, Vítková, Fischer?, Chalánková?

ČSSD (13): Antl, Bárek, Dienstbier, Kratochvíle, Malý, Nenutil, Strnad, Sušil, Štěch, Štohl, Třísková, Vícha, Žaloudík

ANO (7): Hamousová, Větrovský, Baudyšová, Dušek, Koliba, Václavec, Adámek

Senátor 21 (6): Láska, Kos, Goláň, Orel, Rabas, Wagenknecht

nezařazení: Cieńciała, Doubrava

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
flora ( 19. října 2018 11:33 )

Ty komiku . Tak snad se ti ulevilo Na pochopení těhle průhledných tanečků kolem korýtka ,křesla předsedy senátu, není třeba mít žádné vysoké IQ.

victor1 ( 19. října 2018 09:26 )

A není to jedno?ODS,TOP 09 a STAN jsou jedna silně protiobčanská sebranka.Uznávají jen pány podnikatele.Nechápu jak tato hovada může volit řadový občan,kterého ve výsledku nakonec jaksepatří podojí a bohatému podnikateli naopak uleví.

salto ( 19. října 2018 08:21 )

stačilo by nějaké v prasečáku?

jjusa ( 19. října 2018 07:08 )

Drahoušovi je jedno jaké koryto by dostal,hlavně aby to nějaké bylo

Pepax ( 18. října 2018 22:55 )

flora: Podle sebe soudíte jiné? Vaše jistě nízké IQ vás k tomu opravňuje ...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa