„Masaryk by spadl z koně.“ Politiky nadzvedli Zemanovi „ekonomičtí zm*di“

Autor: ČTK, AKu - 
16. 10. 2018
15:13

Premiér Andrej Babiš (ANO) chápe, že prezidenta Miloše Zemana napadají v souvislosti s Viktorem Koženým či Zdeňkem Bakalou různá slova, pondělní vulgární vyjádření hlavy státu na jejich adresu však není na veřejnosti vhodné. Babiš to řekl v úterý poté, co uvedl do úřadu ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Slova prezidenta z živě vysílaného rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál už dříve kritizovali další politici. Podle Bakaly Zeman vulgárním slovníkem snižuje úřad prezidenta.

Zeman mluvil vulgárně v části rozhovoru, kde prozradil jména některých lidí, které vyznamená u příležitosti 28. října. Bývalou předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou, slovenského podnikatele Pavola Krúpu a někdejší novinářku Janu Lorencovou přitom charakterizoval jako bojovníky proti „ekonomickým zmrdům“, za které označil Koženého či Bakalu.

Bakala poslal vyjádření k Zemanovým výrokům v úterý odpoledne. A prezidenta nešetřil. „Je obtížné adekvátními slovy vyjádřit, jak nebezpečně Miloš Zeman svými hrubými výrazy snižuje úřad prezidenta ČR,“ uvedl Bakal v prohlášení zaslaném Blesk Zprávám.

Babiš v úterý uvedl, že chápe, že při vyslovení jmen Koženého či Bakaly napadají hlavu státu různá slova. „Nicméně si myslím, že ta slova, co on použil, nejsou samozřejmě na veřejnosti vhodná,“ uvedl. Babiš je podobně jako prezident často kritický k Bakalovu působení ve firmě OKD. V úterý řekl, že Bakala svou činností zdevastoval celý kraj a z firmy vytáhl desítky miliard.

Video „Bojovníci proti zmrdům.“ Zeman v rádiu opět mluvil vulgárně. - Blesk TV/Český rozhlas
720p 360p

Trapnost a demence, zní z řad pravice

Zemana už v pondělí kritizovali další politici. Předseda ODS Petr Fiala označil jeho výroky za nevhodné a nepřijatelné. „Možná nás to už nepřekvapí, ale zvyknout si na to nesmíme,“ konstatoval na Twitteru. Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila z dříve inteligentního a schopného Zemana zbyly jen „ku*dy a zm*di“. „A takhle si ho i spousta lidí zapamatuje. Nemám z toho radost,“ uvedl.

Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka na Twitteru napsal, že Zeman zklamal úřad, který zastává. „Masaryk, kdyby dnes slyšel rozhlas, tak by spadl z koně,“ napsal. Poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) apeloval na Zemana, aby si uvědomil, že je hlava státu. „Jinak to snad ani nestojí za komentář. Je mi trapně a stydím se,“ dodal.

Místopředseda STAN Vít Rakušan hovořil o projevech demence. „Jsou různé. U mužů je to prý často chlípnost a vulgarita. Taková ta slina v koutku úst starých pánů, zvláštní jiskra v oku, sprosté slovo a pobavený úsměv na rtu. Prý dnes mluvil prezident?“ napsal na sociální síti.

Moderátor Jan Pokorný se v pondělí posluchačům za prezidentův vulgarismus omluvil, Zeman jej pak zopakoval. Moderátorův postoj označil za „pubertální odpor“ vůči termínu, který sám považuje za adekvátní. Za vulgarismus se později omluvil i mluvčí rozhlasu, který současně považuje záležitost za uzavřenou a rozhovory s prezidentem chce dál připravovat.

Do boje vyrazil i hradní mluvčí

Na lidi, kterých se prezidentovy vulgarismy dotkly, ještě v úterý večer zaútočil na Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Vyzbrojil se přitom citátem z Osudů dobrého vojáka Švejka od Jaroslava Haška. „Lidé, kteří se pozastavují nad silným výrazem, jsou zbabělci, neboť skutečný život je překvapuje, a tací slabí lidé jsou právě těmi největšími poškozovači kultury i charakteru,“ uvedl.

 

V roce 2014 vyřkl Zeman vulgární slova v přímém přenosu Českého rozhlasu v souvislosti s názvem ruské skupiny Pussy Riot. Český rozhlas se poté rozhodl Hovory z Lán předtáčet, na což Zeman tehdy odmítl přistoupit.

Rada Českého rozhlasu podle mluvčího Miroslava Dittricha zatím žádnou stížnost ani podnět v souvislosti se Zemanovým vystoupením neobdržela, a proto se jím nebude zabývat.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
ivoadIIer ( 17. října 2018 16:47 )

Tady je slušná společnost a oplzlé výroky po Zemanovi se tu nesmí opakovat!

kajineknahrad ( 17. října 2018 16:45 )

Ano, soudruh Zeman má pravdu, jsou to ekonomičtí *** a vy ostatních deset milionů jste neekonomičtí ***, tedy slovníkem soudruha prezidenta.

willi48 ( 17. října 2018 11:04 )

Jurečko, ty snaživý slizoune, když Masaryk nepadal z koně když tady předváděl ty svoje odporné výstřednosti zločinec Havel, tak se na tom koni udrží i teď. A mimochodem, z duše nemám rád lidi, kteří místo krásného českého "ho.no" říkají "ó nikoliv".

satanas ( 17. října 2018 09:15 )

Jaky smyslby asi melo malovat "hoWno na ruzovo"? To delaji pokrytci co bazi po podrbani pod pytlikem od hloupejsi, ale oto "slusnejsi" casti volicstva!

satanas ( 17. října 2018 09:07 )

Zdendo--kazdej den hnedym dozadu!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa