Zeman ocení boj „proti zm*dům“. Metál dostanou Vitásková i rival Bakaly

Autor: ČTK, bud - 
15. 10. 2018
18:10

Prezident Miloš Zeman letos u příležitosti 28. října vyznamená velitele protinacistické odbojové organizace Obrana národa Josefa Bílého in memoriam, dále pak také bývalou předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou, slovenského podnikatele Pavola Krúpu a někdejší novinářku Janu Lorencovou, které charakterizoval jako bojovníky proti „ekonomickým zmrdům“. Prezident to řekl v dnešním rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál.

Moderátor Jan Pokorný se posluchačům za prezidentův vulgarismus omluvil, Zeman jej pak zopakoval. Moderátorův postoj označil za „pubertální odpor“ vůči termínu, který sám považuje za adekvátní.

Zeman uvedl, že za výstižné pojítko tří současníků z oceněných, které jmenoval, považuje jejich boj proti „ekonomickým zmrdům“.

Bývalá šéfka ERÚ Vitásková podle něj bojuje proti tzv. solárním baronům, finančník Krúpa proti podnikateli Zdeňku Bakalovi a bývalá poslankyně Lorencová proti lidem spojeným s lehkými topnými oleji.

„Vulgarismy do vysílání Českého rozhlasu nepatří, mrzí nás to, že v médiu veřejné služby zazněly,“ řekl ČTK mluvčí rozhlasu Jiří Hošna. Český rozhlas to považuje za uzavřenou záležitost, rozhovory se Zemanem chce nadále připravovat. „Je to prezident České republiky, nejvyšší ústavní činitel a posluchači mají právo znát jeho názor,“ řekl.

Řád bílého lva se letos Zeman chystá udělit někdejšímu československému premiérovi Antonínu Švehlovi. Už dříve prezident prozradil, že státní vyznamenání udělí při 100. výročí vzniku Československa také zpěváku Michalu Davidovi či učitelce mateřské školy z Jívové na Olomoucku Darině Nešporové za záchranu života předškoláků při loňské dopravní nehodě na Olomoucku.

Vyznamenáním pro Michala Davida způsobil Zeman pozdvižení. Jeho ocenění rozporuplně vnímají i české osobnosti.

Některým z řádů či medailí vyznamená Zeman také trojici českých vojáků, kteří padli na začátku srpna při sebevražedném útoku v Afghánistánu. Vyznamenání od něj dostane i dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká.

Nejvyšším státním vyznamenáním je Řád bílého lva, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy. Řádovými dny pro propůjčování či udělování státních vyznamenání českým občanům jsou 1. leden a 28. říjen, zvykem je předávat je především na slavnostním večeru 28. října na Pražském hradě. Cizí státní příslušník je může dostat kdykoli.

Video CELÝ ZÁZNAM: S prezidentem v Lánech: O výsledcích voleb i metálu pro Michala Davida! - Blesk.cz
720p 360p

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
bawir ( 16. října 2018 15:49 )

Výtečně, premiér Babiš prezidenta sepsul za mluvu.

satanas ( 16. října 2018 15:17 )

Proc by "Ovar" nemohl nazvat pazgrivce zm+++m? Doba pokrocila a Cur.a se taky nerika..Nahradila ji "Nekvalitni zena",trebaze je to porad ta sama Cur.a!

5nastolevceskych ( 16. října 2018 14:57 )

My tě chápeme, ale proč takový výplodek, který zde popisuješ, musí být prezidentem?

5nastolevceskych ( 16. října 2018 14:55 )

I já se stydím za "svého" soudruha prezidenta, kterého jsem nevolil a kterého jste mi vnutili.

satanas ( 16. října 2018 13:38 )

Prezident se jiste jen brani tem, co jeho urazi daleko sprostsimy vyrazy,,a ktomu si nikdo otevrit diskuzi netroufne!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa