Manžel ministryně končí pod Babišem. Ten ztrácí tři důležité odborníky na EU

Autor: ČTK, simao - 
25. 9. 2018
10:42

Manžel ministryně Jany Maláčové, spojka Bruselu a „pan Evropa“ Aleš Chmelař končí na Úřadu vlády, kam nastoupil po Tomášovi Prouzovi (oba ČSSD). Vedle Chmelaře však odchází i další dva důležití muži, kteří řešili na vládě vztahy s EU, upozornily Hospodářské noviny, podle kterých tak Babiš ztrácí klíčové odborníky na Unii.

Z Úřadu vlády odchází státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař (ČSSD). Měl by se ucházet o funkci odborného náměstka pro evropskou sekci na ministerstvu zahraničí, kde končí Jakub Dürr. Právu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO) s tím, že na post evropského tajemníka vypíše Úřad vlády výběrové řízení.

Ministerstvo zahraničí má nově vést za ČSSD Tomáš Petříček - poté, co patrně definitivně neprošel dřívější kandidát a europoslanec Miroslav Poche. S Petříčkem by se však měl v resortu sejít právě Chmelař. 

Mluvčí vlády Petra Doležalová (taktéž končící, avšak kvůli těhotenství) sdělila, že Úřad vlády nyní řeší v rámci změny systemizace k 1. lednu příštího roku snížení stavu zaměstnanců o 58 systemizovaných míst. Ke konci loňského roku úřad zaměstnával 768 osob. „Do budoucna by pan premiér rád ještě více zefektivnil chod Úřadu vlády, a tudíž se chce zaměřit i na některé vedoucí pozice,“ dodala mluvčí.

HN: Babišovi končí klíčoví muži pro vztahy s EU

Na Úřadu vlády přitom končí i ředitel odboru koordinace evropských politik Jan Král a také Marek Souček, vedoucí klíčového oddělení, které řeší např. migraci, upozornily dnes Hospodářské noviny.

Dodávají, že vyjednávání s EU řídí premiér Babiš nejraději po svém, usnadňuje mu to však každodenní vyjednávání Česka s Bruselem právě skrze pracovníky Úřadu vlády. Důvodem pro odchod je však u Chmelaře, Krále i Součka jejich postoj právě k Babišovi, píší HN. Zrodily se kvůli tomu i nové obavy. „Je to znepokojující. Otázka je, zda se to nějak projeví na tom, jak se teď bude Česko v EU chovat,“ cituje list jednoho z oslovených diplomatů.

Babiš se přitom v minulosti nepohodl ani s europoslanci za ANO Pavlem Teličkou (místopředsedou Evropského parlamentu) a Petrem Ježkem, přímo v Bruselu mu tak zbyla dvojice europoslankyň Dita Charanzová - Markéta Dlabajová a další bruselská „spojka“ v podobě někdejší ministryně za ANO, dnes eurokomisařky Věry Jourové

Chmelařův předchůdce má nové místo

Manžel ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové Aleš Chmelař pracoval na Úřadu vlády od roku 2014. V letech 2014 až 2017 vedl oddělení strategií a trendů EU, od roku 2017 vedl odbor koordinace hospodářských politik EU. V letech 2012 až 2014 působil v Bruselu ve think tanku Centre for European Policy Studies. Státním tajemníkem se stal loni v červnu, nahradil Tomáše Prouzu. Ten se od října stane prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu - nastoupí tak na místo, které uvolnila Babišova ministryně Marta Nováková (za ANO).

Video V minulosti nazval Babiš Junckera alkoholikem, teď od něj dostal polibek - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
marmat ( 26. září 2018 11:47 )

ZHMOTNÍ konečně 50 "virtuálních sirotků" paní Šojdrová , nebo ne ??? Fortuna může vypsat kurz......

marmat ( 26. září 2018 11:40 )

A když se"NAJDOU" jen 17 letí, co s nimi bude kdokoliv /cokoliv dělat ??? za rok. O batolata nepůjde v žádném případě.....o zviditelnění Europoslankyně 100%

marmat ( 26. září 2018 11:38 )

cezar8 - Kdyby vypsala EU výzvu se seznamem sirotků-OK....Ale vymyslet takovou kauzu, nemít podklady, začít jakékoliv sirotky (5 měsíců po návštěvě Řecka) hledat je POŤOUCHLOST a intrika I.kat.

marmat ( 26. září 2018 11:35 )

cezar8 - je to poslední křeč "opozice"-zdiskreditovat premiéra a vládu před volbami.Kdyby vypsala EU výzvu se seznamem sirotků-OK....

marmat ( 26. září 2018 11:23 )

Jsou strany "opozice" naprosto přesvědčeny, že když bude jejich jediným celoročním a předvolebním programem ANTI-BABIŠ hon., že jim to přinese nové hlasy do voleb ??? Za co nás mají-za co mají občany ??? Každá jejich veřejná diskuze začíná útokem na ANO , vládu, premiéra !!! To je n ě j a k ý program ???

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa