Babiš: Česko možná kvůli otravě špiona v Británii vyhostí ruské diplomaty

720p360p
Autor: Jakub Veinlich, ČTK - 
23. 3. 2018
02:43

Česká republika zvažuje, že kvůli útoku nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury vyhostí několik ruských diplomatů. Novinářům to v noci na pátek po několikahodinovém a složitém jednání summitu Evropské unie řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Hned v pondělí chce celou záležitost probrat s ministrem zahraničí Martinem Stropnickým a dalšími členy své vlády. Evropská osmadvacítka není v přístupu podle diplomatů jednotná.

„Ano, pravděpodobně půjdeme tímto směrem,“ řekl v Bruselu krátce po jedné hodině v noci. Kolik diplomatů by muselo Českou republiku opustit, premiér ale zatím neví.

„To já neumím říct. Musíme se poradit, ale je pravda, že ta debata byla strašně dlouhá a byly tam různé názory,“ doplnil. Britská premiérka Theresa Mayová odcházela z nočního jednání značně rozladěná. V rámci Evropské rady se totiž nepodařilo najít jednotné stanovisko. „Ten cíl té debaty byl najít společný postup, to se úplně nepodařilo, ale jsou tam země, které to zvažují,“ dodal český premiér k závěrům schůzky.

Video Babiš: Česko zváží vyhoštění ruských diplomatů. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

Summit EU ve čtvrtek souhlasil s názorem britské vlády, že za útok nervovou látkou na někdejšího dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dceru je velmi pravděpodobně odpovědné Rusko, jiné věrohodné vysvětlení prý není. Na svůj Twitter to napsal šéf unijních schůzek Donald Tusk. Britská premiérka Theresa Mayová na summitu prohlásila, že útok zapadá do vzorce agresivního ruského chování z posledních let, které neuznává hranice a je hrozbou pro celý evropský blok.

Moskva spojování s kauzou odmítá, v minulých dnech ruští představitelé naopak v souvislosti s možným původem použité nervové látky novičok (nováček) hovořili také o Česku či Slovensku. Babiš označil ve čtvrtek tyto výroky po schůzce s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem za lež.

Video Státní tajemník pro EU: Státy by měly postupovat v reakci na otravu agenta jednotně - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

Summit Evropské unie bude pokračovat i v pátek. Jedním z hlavních bodů bude například jednání o brexitu, kterého už se nebude účastnit britská premiérka Theresa Mayová.

Doporučujeme
satanas ( 26. března 2018 10:52 )

kUWA;;168hodin na CT TVRDI ZE 68 VASICH; CESKYCH MANZELEK A DCER SI PRIVYDELAVA PROSTITUCI::a VAM TO NEVADI;;HLAVNE ZE VAM HAWEL PRINESL DEMOKRACII::A JAKYSI PLATEK PRY HLEDA NOVEHO HAWLA;.

marmat ( 25. března 2018 15:54 )

To je mimořádně vypráskaná diskuze...VŠECHNO JINÝ, než k otravě špiona...

marmat ( 25. března 2018 15:45 )

Tady NIKDO nepíše k článku ...ze strachu ??? Vyhostíme už za řeči, že v tom JEDEME !!! Jak řekli u Moravce 2-3 je ale málo

marmat ( 25. března 2018 15:43 )

To jste si spletla se zdenekkFamily, to nikdy Krakonoš ani nevymyslel - slušnost s jiným názorem

marmat ( 25. března 2018 15:41 )

taky dobré minely...nechte si je na Apríla....protože jinam to není

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa