Zeman v Lánech přijal dvě adeptky do Babišovy vlády: Němcovou a Dostálovou

Autor: ČTK, kal - 
7. 12. 2017
18:00

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek setkal v Lánech s kandidátkami na ministryně práce a pro místní rozvoj Jaroslavou Němcovou a Klárou Dostálovou (obě ANO). Političky seznámily prezidenta se svými prioritami na ministerstvech a novinářům řekly, že se s hlavou státu v pohledu na problematiku shodly. Zeman se v dalších dnech chce sejít ještě se zbývajícími sedmi novými členy připravované vlády Andreje Babiše (ANO), než celý kabinet jmenuje.

Němcová po schůzce uvedla, že se chce zaměřit na změny v důchodech, reorganizaci lékařské posudkové služby či revizi dávek. Vznikající vláda podle ní chce nastartovat důchodovou reformu, jejíž součástí bude i pravidelná valorizace penzí. Němcová uvedla, že reforma se připravuje bez ohledu na to, jestli Babišův kabinet získá důvěru. Dodala, že pro změny bude nutné najít širokou politickou i celospolečenskou podporu.

Dostálová zmínila, že by chtěla přeměnit ministerstvo pro místní rozvoj na ministerstvo veřejného financování. Strategické investice by podle ní měly mířit zejména do dopravní infrastruktury, ale také do obnovy památek nebo rekonstrukcí tělocvičen. Úřad by se pod jejím vedením měl také připravit na financování ze státního rozpočtu, protože dotací z Evropské unie, které ministerstvo spravovalo, bude v budoucnu ubývat.

Dostálová by také chtěla navýšit rozpočet ministerstva. Prezidenta podle ní nepříjemně překvapila informace, že byl pro příští rok snížen o 65 procent. Zeman chce podle Dostálové ještě apelovat na poslance, aby strukturu výdajů státního rozpočtu změnili ve prospěch ministerstva.

Němcová a Dostálová byly první dvě z nových členek chystané vlády, s nimiž se Zeman setkal. V pátek, v neděli a v pondělí chce prezident v Lánech přijmout dalších sedm kandidátů na ministry, chce od nich slyšet jejich priority pro vedení resortů. S pěti ministry ANO, kteří byli i v končícím kabinetu, Zeman schůzky neplánuje, zdůvodnil to nedostatkem času před jmenováním vlády i tím, že je s jejich dosavadní prací spokojen.

Novou vládu jmenuje Zeman 13. prosince. Babiš pro ni zatím nemá zajištěnou podporu ve Sněmovně, s ostatními stranami chce jednat v posledním předvánočním týdnu a po Novém roce. O důvěru chce poslance požádat v lednu. Žádná ze stran ale zatím podporu menšinovému kabinetu ANO neslíbila, pouze KSČM uvedla, že by si za jistých podmínek uměla představit toleranci takové vlády.

Video Andrej Babiš se stal nejstarším premiérem v historii ČR. - Jakub Veinlich
720p 360p

Doporučujeme
jasquirrel ( 8. prosince 2017 13:25 )

zdravim...vidim,ze se tu diskuze rozproudila takze,vzkaz pro tonyku..dakrat predem upozornujes,ze jsi nebyl a nejsi komunista...ty srandisto..ze jsi si vyjizdel s rodinkou na zapad bez problemu,jak pises? to svinstvo o kterem jsem psala,jsi si prelozil podle sveho..nemyslela jsem tim neporadek/na hnoji moje rodina urcite nezila jak pises/ bylo to mysleno jinak..vsechno bylo za komunistu ..za hubicku''jak pises..samozrejme ze bylo..oni totiz tady tutu zem vedli podle hesla,,dej stadu nazrat za levny peniz a bude klid''..to ,proto jidlo a vse k zivotu usilovne dotovali a zadluzovali se kvuli tomu cim dal vic...to neni z me hlavy,to jsem vycetla o vlade komunistu v nasi zemi..tady byly zadluzene i male miminka za tuto cenu,aby bylo vse levne...pamatuji,na ty neustale fronty na vse,na banany,pomerance,kde se se mnou prodavac prehadoval a nechtel mi prodat o jeden banan vic...vse bylo na urcite kusy...NE DEKUJI,TAK UZ TO ZPATKY NECHCI!!Proc je ted vse drahe a porad drazzi?Protoze ted si musime splacet dluhy za ty projedene komunisticke roky,to je cele

kalina107 ( 8. prosince 2017 09:49 )

to jsou ubožáci nasazení aby po 28letech strašili komunisty , i když jejich oblíbenci jsou stokrát horší . Obelhávají je , podvádí a okrádají , samozřejmě všechny občany , v řádech miliard a tady ti duševní chudáci se jich zastávají . To ukazuje jaké mají IQ , když musí jenom opakovat co jim někdo nakuká . Svůj názor rozhodně nemají . A divím se , zejména ženám , že podporují ty , kteří chcou za každou cenu válku a už teď posílají žoldnéře vraždit do států po kterých jim nic není . Např. co udělal ČR Africký stát MALI ?

kalina107 ( 8. prosince 2017 09:42 )

předpokládám , že seš expert na povinnosti prezidenta , premiéra an Ústavu . Na kterém ministerstvu nebo soudu pracuješ , trubko ? Neopakuj zvratky po stejných pitomcích jak seš ty . Je to trapné , směšné a na úrovni IQ idiota Kašpare .

xiioma ( 8. prosince 2017 09:31 )

 Podle Zemana je vláda bez důvěry plnohodnotná. Hmm. Co dodat? Další projev stařecké demence kombinované s drastických úbytkem mozkových buněk v důsledku alkoholismu.

tonyka ( 7. prosince 2017 22:26 )

squirrel:Předem,nebyl jsem komunista,nejsem komunista,nevím o čem píšete,kde jste žila,v jakém svinstvu,asi na hnoji,ale já a moje rodina s dětmi nic takového špatného nezažila,naopak,nikdo nám neubližoval,nájem za hubičku,potraviny za hubičku ,zdravotnictví za hubičku,do práce musel každý,tak že,žádný pracák a plno cikánů,na západ jsme jezdili,já nevím kde jste žila a na co si stěžujete,lžete aby jste byla zajímavá?!!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa