Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, bouřka 21°C

Ideolog KSČM Skála: Havla neměli věznit, sám by se zesměšnil

Autor: Václav Lang - 
2. února 2017
06:12

Místopředseda KSČM Josef Skála tvrdí, že za Palachova týdne přesvědčoval tehdejší špičky, aby nepokoje neřešily fyzickými zákroky. Propagandista strany, který obvykle razantně hájí komunistickou ideologii, v rozhovoru pro Blesk.cz řekl, že zásahy na Václavském náměstí byly hloupé. Odsoudil také uvěznění Václava Havla. Jemu a dalším opozičníkům prý takové počínání spíš pomohlo. 

Před dvěma týdny bylo výročí Palachova týdne. Jak tuto událost vnímáte?

To byla strašná tragédie, těžko hledat slova. Student, mladej kluk, citlivej, senzitivní...

Měl jsem na mysli spíš to, co se dělo ve výročí Palachova úmrtí v roce 1989. Nepokoje na Václavském náměstí a podobně.

Nemusíte mi to věřit, já jsem chodil za tehdejšími stranickými a státními předáky a říkal jsem jim, že věci, které jsou politické povahy, nelze řešit mocenskými prostředky. Že je třeba je řešit politicky.

Ideolog KSČM Josef Skála poskytl rozhovor Blesk.cz Ideolog KSČM Josef Skála poskytl rozhovor Blesk.cz | Blesk/Martin Přibyl

Takže jste byl proti fyzickým zásahům?

Naprosto. Teď bych u vás strašně zabodoval, kdybych řekl, co jsem říkal Miroslavu Štěpánovi v lednu 89, a nebudu vám to říkat, on je mrtev a to se nesluší. To, co se tady dělo, stříkačky na Václaváku a podobně, bylo neuvěřitelně hloupé. Dokonce to dodávalo aureolu lidem, kteří si to nezasloužili. Osobně mám k některým krasoduchům pravdy a lásky vztah velmi přezíravý. A my jsme z nich dělali – já tedy osobně jsem to nezavinil, ale členem a funkcionářem jsem tehdy byl – my jsme jim nasvěcovali aureoly těmito neuvěřitelně hloupými kroky.

Když porovnám většinu vašich textů, které publikujete, s tím, co mi teď říkáte, tak mám dojem, že ‚naživo‘ svou rétoriku hodně změkčujete. V tisku jste se třeba nedávno vyjádřil ve smyslu, že u Václava Havla byste našel převážnou část negativních momentů. Ale jde i to další záležitosti...

Dovolte mi drobnou dávku neskromnosti: Už jsem na světě nějaký pátek a už jsem v životě za něco zodpovídal. Strašně si vážím chytrých lidí. Nemusí mít akademické vzdělání, vážím si každého, kdo něco opravdu umí, ale v rétorice a politice těchto lidí je neuvěřitelně vysoká dávka švindlu a předstírání, neupřímnosti a farizejství, to zaprvé. A zadruhé praktické výsledky této politiky jsou žalostné.

Ideolog KSČM Josef Skála poskytl rozhovor Blesk.cz Ideolog KSČM Josef Skála poskytl rozhovor Blesk.cz | Blesk/Martin Přibyl

Tato země měla spousty vad na kráse a my, co jsme byli blíž ke dřezu tehdejší politiky, vnímáme slabiny tehdejší doby do větší hloubky, než o nich napíše kterýkoli dnešní novinář. Víme, v čem spočívaly, ale zároveň jsme vyráběli jaderné elektrárny, byli světovým lídrem v tramvajích, trolejbusech, tatrovka vyráběla 15 tisíc skvělých automobilů a všechny prodala za pěkné peníze, dodávali jsme investiční celky, inkasovali drtivou většinu přidané hodnoty a podobně. To všechno je dávno pryč. Jsme subdodavatelé, s kterými si pohrává zahraniční kapitál jak s malým klukem. Jedna desetina HDP končí jenom na dividendách v zahraničí. To přeci není normální. Čí je to vina?

O tom by se dalo polemizovat. Druhá stránka mince přece byly různé nesvobody a podobně.

Není to černobílé. Tato země z důvodů, které byly zčásti objektivní a zčásti ne, velmi limitovala přeshraniční pohyb za hranice socialistického světa. Ano. Tato země nezvládala přísun některého spotřebního zboží, které by se lidem víc líbilo. Obojí se zvládnout dalo a mluvíte s člověkem, který osobně přicházel s návrhy za nejvyššími představiteli tohoto státu a navrhoval jim, jak to vyřešit, aby byli lidé spokojení. Nebudu je shazovat, abych vám říkal, kdo to byl, a nebudu se vytahovat, abych vám říkal, co jsem jim navrhoval. Nemusíte mi věřit.

 

Pokud jde o svobody ve smyslu, že když chodíte do práce, z které vás můžou jen tak pro nic za nic vyrazit, skončíte pod mostem, nebudete mít kde bydlet, tak to tehdy lidem nehrozilo. Je pravda, že aktivní politická opozice byla vytlačována způsobem, který byl hloupě neohrabaný a hloupě porušující řadu norem, které vůbec nebylo třeba porušovat. A teď to řeknu natvrdo: Takový Václav Havel, kdyby si sedl s někým z nás tehdy v televizi a rozdali bychom si to, tak by se mu lidi smáli. Jemu, a ne nám. A to se bohužel nikdy nestalo. Místo toho z něj byl hrdina, protože seděl, víme kde.

Proč myslíte, že by se mu smáli?

Protože by, s prominutím, plácal ty svoje pravdy, které plácal. Kdyby mu někdo položil otázku: Pane Havel, a jak byste řešil například to, že tato země vyrábí 80 procent nomenklatury veškerého strojírenství, které po světě je, a potřebuje se z toho dostat, aniž to povede k nesmyslným ztrátám, tak by vám na to namaloval srdíčko nebo něco na ten způsob. Viděl jste někdy jeho ekonomické debaty? To byste se pokochal. On těm věcem vůbec nerozuměl. Spor s politickými oponenty je třeba vést politicky, rozdat si to s nimi argumentačně, postavit fakta proti faktům, argumenty proti argumentům a nezjednodušovat si to tím, že dostane nějaký paragraf a posadí ho na chvíli do chládku. Protože z jedné strany není správné ho tam sázet a z druhé strany se mu vytváří aureola, kterou si nezaslouží.

Video se připravuje ...
Další videa