Do čela demonstrace se postavili zejména představitelé opoziční Demokratické strany Albánie (PDSh) a Socialistického hnutí pro integraci (LSI). Po přesunu shromáždění před budovu vlády se opoziční poslanci demonstrativně vzdali svých mandátů.

"Nyní povedeme občanskou, poklidnou a demokratickou bitvu o obnovení zákonnosti a demokracie v Albánii," prohlásil předseda PDSh Lulzim Basha. Zároveň premiéra Ramu přirovnal k venezuelskému autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi.

Rama podle agentury AP označil dnešní krok demokratů, kteří jsou hlavní politickou silou v zemi, za "politickou sebevraždu". Dodal, že ruka vládnoucích socialistů podaná ke spolupráci nadále platí. "Tato vládní většina bude pokračovat v práci ve prospěch Albánie, protože to, co se stalo, nás naplňuje větší odpovědností," uvedl premiér mimo jiné ve třicetiminutovém projevu zveřejněném na jeho facebookovém účtu.

Vládní socialisté nyní mají ve 140členném parlamentu 74 zákonodárců.

Na shromáždění dohlížely stovky policistů, kteří budovu parlamentu a vlády preventivně obehnali ostnatým drátem. Dnešní schůzi zákonodárného sboru jeho předseda Gramoz Ruçi z bezpečnostních důvodů zrušil. Protesty se podle dostupných zpráv obešly bez násilí, o ojedinělý incident se postarali radikální stoupenci opozice, kteří vhodili dýmovnice na dvůr parlamentu.

Evropská unie a velvyslanectví Spojených států v Albánii vyzvaly opozici k nenásilnému vyjádření protestu. Zároveň odsoudily krok opozičních poslanců, jímž se vzdali mandátů a odešli z parlamentu. Podle šéfky unijní diplomacie Frederiky Mogheriniové a komisaře pro rozšíření Johannese Hahna postup opozičních poslanců "jde proti demokratické volbě albánských občanů a podkopává pokrok, kterého země dosáhla na cestě do Evropské unie".

"Hrozba Demokratické strany, Socialistického hnutí pro integraci a dalších opozičních stran složit své parlamentní mandáty podkopává základní principy demokracie," uvedla v prohlášení k nynějšímu dějí v Albánii ambasáda USA.

Minulý týden se přívrženci albánské opozice pokusili vtrhnout do kanceláře předsedy vlády. Policie jim v tom zabránila pomocí slzného plynu.

Albánie má dlouhou historii násilných protestů. V roce 2011, kdy opoziční socialisté demonstrovali proti vládnoucí demokratické straně, zemřeli tři lidé a 55 dalších bylo zraněno. Mrtvé měla podle médií na svědomí policie, která demonstranty zastřelila při jejich násilném pokusu o vniknutí do budovy parlamentu.

Nynější obviňování vlády a vládnoucí strany opozicí ze spojení s organizovaným zločinem není v Albánii ničím neobvyklým. Stejnými obviněními častovali socialisté demokraty, když ti byli u moci, než utrpěli drtivou porážku v parlamentních volbách v roce 2013.