Mun řekl, že vyřešení severokorejské otázky závisí na tom, jak rychle bude Pchjongjang pokračovat v denuklearizaci a zda mu za to Washington recipročně vyjde vstříc v podobě uvolnění sankcí. Dodal, že tato témata budou v popředí očekávaného druhého summitu mezi Kimem a prezidentem Donaldem Trumpem. "Severní Korea ví, že musí učinit jasné kroky vedoucí k denuklearizaci, aby byly odstraněny mezinárodní sankce. Spojené státy rovněž zjišťují, že je zapotřebí na tyto kroky KLDR odpovědět," řekl Mun.

"Vítáme úmysl Severní Koreje pokračovat (v denuklearizaci) bez podmínek a kompenzací. Má administrativa bude spolupracovat s mezinárodním společenstvím, včetně Spojených států, abychom co nejdříve vyřešili zbývající otázky, jako jsou mezinárodní sankce," dodal jihokorejský prezident.

Podle některých expertů by částečné uvolnění sankcí proti Pchjongjangu ještě předtím, než to schválí Washington, poškodilo vztahy Jižní Koreje se Spojenými státy. Jiní říkají, že Mun učinil pouze symbolické smířlivé gesto vůči Severní Koreji.

Mun hovořil jen několik dnů poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un v novoročním poselství sdělil, že je připraven obnovit dva hlavní zablokované projekty vzájemné spolupráce obou Korejí. Kim zároveň řekl, že je připraven vydat se "jinou cestou" v případě, že Spojené státy budou dále prosazovat jednostranné sankce vůči jeho režimu a stejně tak širší sankce uvalené Radou bezpečnosti OSN.

Zmíněnými dvěma společnými projekty jsou organizované zájezdy Jihokorejců do Diamantových hor, které leží v Severní Koreji poblíž společné hranice a společný průmyslový komplex Kesong. Oba projekty, které patřily ke klíčovým zdrojům valut pro KLDR, byly spolu s dalšími zastaveny v uplynulých letech kvůli napětí kolem severokorejského jaderného programu.

Liberální prezident Mun, který se ujal úřadu v roce 2017, provozuje kyvadlovou diplomacii, která USA a KLDR umožňuje vést jednání o jaderném odzbrojení a která pomohla zprostředkovat singapurský summit Trumpa s Kimem v červnu. Mun zároveň čelí kritice konzervativců v Jižní Koreji i ve Spojených státech, že severokorejskému režimu činí příliš velké ústupky a že mu pomáhá změkčit Amerikou zavedené sankce. Trump trvá na tom, že sankce budou zrušeny až ve chvíli, kdy se KLDR zcela vzdá jaderného programu.