"BIS odvádí profesionální práci a mám se službou jen dobré zkušenosti. Vláda ani výbory Sněmovny neměly za uplynulé období k její práci žádné výhrady," uvedl Babiš. Zeman v TV Barrandov označil výroční zprávu, kterou tento týden BIS vydala a ve které varuje před ruskými a čínskými špiony, za "plácání" a zpravodajce za "čučkaře". Podle prezidenta ani v neveřejné zprávě tajných služeb nejsou žádné důkazy o konkrétních ruských nebo čínských špionech v Česku. BIS se proti vyjádření Zemana ohradila.

Hamáček nemá signály, že by ve vládě s BIS panovala nespokojenost nebo že by mohla připravovat změny ve vedení této tajné služby. "Jako ministr vnitra jsem byl vždy spokojen s prací BIS a pana plukovníka Koudelku pokládám za profesionála. Má mou plnou podporu," uvedl.

Za nepřijatelné označil Zemanovy výroky týkající se činnosti BIS místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Jde podle něj o další případ, kdy prezident nejedná v zájmu České republiky. "Pokud by se postoje a názory prezidenta zakládaly na objektivních zjištěních, pak by jako hlava státu měl tuto situaci řešit s kompetentními členy vlády a nečinit veřejná prohlášení, která nejenom poškozují důvěryhodnost informační služby uvnitř naší země, ale především navenek, a to zejména ve vztahu k našim spojencům," uvedl Štěch v prohlášení pro média.

Zeman letos při jmenování generálů Koudelku či zástupce velitele pozemních sil Petra Procházku vynechal. Babiš nad tím vyjádřil lítost a připomněl, že mu prezident Koudelkovo povýšení slíbil. "Pan prezident se rozhodl, jak se rozhodl. Předpokládám, že pana plukovníka navrhneme znovu v rámci termínu, jak bude možný," řekl Hamáček.

Po květnovém Zemanově rozhodnutí média spekulovala o tom, že Koudelka nebyl jmenován mimo jiné kvůli zprávě BIS k jedu novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii. Zeman zprávu interpretoval jinak než ministerstva obrany a zahraničí. Prezident také prohlásil, že Koudelka není člověk na svém místě. Odmítl tvrzení, že tlačil na jeho odvolání, jak se objevilo v médiích.